Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
26. máj 2015

Slovenské nevesty na predaj: Lákajú ich na fingované sobáše

Slovenka Klára bola bez peňazí a vo vysokom štádiu tehotenstva, keď pricestovala do Anglicka, aby sa vydala za muža, ktorého nikdy nevidela. Vedela, že nechce ju ani jej dieťa. Dvadsaťtriročný Pakistanec sa s ňou chcel oženiť, aby získal právo žiť a pracovať v Európskej únii. Tehotenstvo ženy je v ...

Slovenské nevesty na predaj: Lákajú ich na fingované sobáše

Slovenka Klára bola bez peňazí a vo vysokom štádiu tehotenstva, keď pricestovala do Anglicka, aby sa vydala za muža, ktorého nikdy nevidela.

Vedela, že nechce ju ani jej dieťa. Dvadsaťtriročný Pakistanec sa s ňou chcel oženiť, aby získal právo žiť a pracovať v Európskej únii. Tehotenstvo ženy je v týchto prípadoch veľké plus.

Rómke z osady na východnom Slovensku sľúbili čisté miesto na bývanie v Británii a možno trocha peňazí. O príbehu 18-ročnej Slovenky píše dnes tlačová agentúra AP.

Čakanie na fiktívny sobáš

V skutočnosti mladú ženu niekoľko dní po príchode do Británie presunuli z Manchestru do Glasgowa v Škótsku, kde ju držali v byte s budúcim manželom. Strážil ju on alebo jeho mladší brat a zobrali jej osobné doklady. Nesmela chodiť sama von. „Raz do týždňa sme išli spolu von. Nikdy som nemohla ísť sama.“

Každý rok nalákajú desiatky žien z chudobných kútov východnej časti Únie na Západ. Muži - podľa úradov často Ázijci či Afričania – im zaplatia veľké sumy, pretože chcú žiť, pracovať alebo získať sociálne benefity v krajine svojho výberu.

Sociálny pracovník Nicholas Ogu povedal, že vie o ďalších ľuďoch z osady, odkiaľ prišla Klára, ktorí uzavreli v Británii manželstvo. Obchod, ako to nazývajú, kontroluje rómska partia, ktorá získava nezamestnaných a slabo vzdelaných ľudí sľubom dobrého zárobku v zahraničí. Ženy sa stávajú nevestami v podvodných sobášoch alebo ich nútia k prostitúcii, zatiaľ čo muži zvyčajne skončia pri nútenej práci.

"Raz do týždňa sme išli spolu von. Nikdy som nemohla ísť sama.“ Klára

Inzercia

Zdieľať

Klára v Británii porodila, a potom mala uzavrieť fingované manželstvo. V nemocnici však začali mať pochybnosti o otcovstve ženícha a zistili tiež, že žena netrafí k bytu, kde údajne bývala.

Napokon ženícha deportovali z krajiny ešte pred svadbou. Klára tak zostala v sociálnom príbytku a pred dvoma rokmi sa s pomocou sociálnych pracovníkov vrátila na Slovensko. Jej dcérka zostala v sociálnej starostlivosti v Británii, pretože vlastná matka by sa podľa úradov nebola schopná o ňu postarať.

„Nechcela som sa vrátiť (domov). V Anglicku mi bolo stokrát lepšie,“ povedala Klára.

Prekvapenie na letisku Luton

Na jeseň britská polícia odhalila gang obchodníkov s ľuďmi, ktorému 38-ročný pakistanský ženích zaplatil až 21-tisíc eur za 20-ročnú tehotnú nevestu zo Slovenska.

Žena si myslela, že ide navštíviť sestru, ale na londýnskom letisku Luton ju namiesto nej čakal muž, ktorý ju zobral do bytu, a v júli musela uzavrieť v Rochdale sobáš vedený imámom.

Keď získal manžel potrebné doklady, žena, ktorá pózovala ako sestra obete, ju zobrala do nemocnice na interrupciu. Až tam sa obeť, ktorá nehovorila po anglicky, od tlmočníčky dozvedela, čo sa malo stať.

„Myslela si, že išla po pomoc, pretože má bolesti brucha. Bola absolútne zdesená,“ uviedol policajný inšpektor z Rochdale James Faulkner.

TASR, rp
Foto: Flickr.com

Odporúčame

Prolife aktivistka Eva Grey sa stala Slovenkou roka

Prolife aktivistka Eva Grey sa stala Slovenkou roka

Prolife aktivistka a vysokoškolská profesorka Eva Grey sa stala Slovenkou roka 2015. V známej ankete získala ocenenie v kategórii vzdelávania a podpory mladých talentov. Osem úspešných slovenských žien si v nedeľu večer v historickej budove SND prevzalo ocenenie Slovenka roka 2015 v ankete, ktorú p...