Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
24. júl 2019

Boris Johnson má lepšie šance, ako si mnohí myslia

Rozhovor s Robinom Harrisom, bývalým poradcom Margaret Thatcherovej.
Boris Johnson má lepšie šance, ako si mnohí myslia

Robin Harris. Foto: archív

Robin Harris je bývalý blízky poradca Margaret Thatcherovej, ktorý napísal aj jej autobiografiu a pomáhal jej písať jej vlastné knihy. Čitateľom Postoja je známy z rozhovoru, kde hovoril o svojej katolíckej viere, Kolakovičovi alebo rozhodnutí žiť v Chorvátsku. Rozhovor, v ktorom sme sa rozprávali o vyhliadkach Borisa Johnsona, sme viedli cez čet.

Čo znamená zvolenie Borisa Johnsona za lídra strany a nového premiéra pre konzervatívcov a ich vládu? Aké sú šance, že sa Konzervatívna strana zjednotí za novým lídrom, prípadne aj bez predčasných volieb?

Sčítanie hlasov pri voľbe predsedu ukázalo, že Konzervatívna strana je solídne zjednotená, hovorím o členskej základni. Väčšina konzervatívcov chce vystúpiť z EÚ tak rýchlo, ako je to možné. Problém je s menšinou konzervatívnych poslancov, vrátane niektorých vyššie postavených, aj vrátane niektorých ministrov, ktorí momentálne podávajú rezignácie alebo prídu o svoje pozície. Ale súhlasím, že rýchle nové voľby môžu byť jediným riešením tohto problému. Čoskoro sa to dozvieme.

Aké vidíte šance, že súčasný parlament môže nejakým spôsobom schváliť brexit-deal? Je to vôbec možné za stavu rozdelenej Konzervatívnej strany a pritvrdenej opozície zo strany Labour?

Dolná snemovňa nemusí schváliť žiadnu novú zmluvu, žiadny zákon o brexite. Ak sa nestane nič do 31. októbra tohto roku, Británia automaticky opustí EÚ. Vyplýva to z toho, čo už parlament schválil. To, čo sa momentálne odohráva, je, že menšina konzervatívnych poslancov a väčšina poslancov Labour chce zvrátiť toto rozhodnutie, zmeniť ho, aby takémuto koncu zabránili. Môžu nájsť spôsob, ako to dosiahnuť, to nevylučujem, ale nič nie je isté. Ak sa im to nepodarí, dôjde k automatickému brexitu. Keby Boris Johnson dokázal vyjednať novú zmluvu o odchode z EÚ, tá by musela byť schválená v parlamente, ale pochybujem, že je to možné.

Takže odchod bez dohody, o ktorom sa teraz toľko hovorí, nezávisí od hlasovania a väčšiny v parlamente.

Inzercia

Nie. Ale ako som povedal vyššie, ak sa nezmení to, čo už schválil parlament.

Aké vidíte najväčšie potenciálne riziká pred premiérom Borisom Johnsonom?

Nemusí mať na svojej strane väčšinu a môže prísť rýchlo o funkciu. Druhá vec sa týka Iránu, je to dosť veľká kríza, za ktorú si môže britská vláda najmä sama. Boris to musí nejako vyriešiť.

Ak Johnson zlyhá v úrade, konzervatívci budú musieť vyhlásiť nové voľby a dá sa očakávať, že ich pravdepodobne prehrajú. Pomenujte problémy, aké vidíte pre opačný tábor, tých, ktorí chcú zostať v EÚ a budú sa musieť postaviť výsledku referenda, ktoré schválilo brexit, aj vývoju, ktorý odvtedy nastal.

Nebuďte pesimista! Ja si myslím, že konzervatívci majú dobré šance nadchádzajúce voľby vyhrať, ak budeme mať zrozumiteľnú brexit-stratégiu a Borisa ako volebného lídra. Ak sa ale mýlim, vy a zvyšok Európy sa môžete tešiť na Jeremyho Corbyna ako nového britského premiéra. Tak si to potom užite.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva