Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. júl 2019

Sluhovia národa vymenia sluhov oligarchov

Stane sa Zelenský novým oligarchom? Rozprávali sme sa s expertom na Ukrajinu Balázsom Jarábikom.
Sluhovia národa vymenia sluhov oligarchov

Gesto prezidenta Zelenského po zverejnení výsledkov volieb. Foto: TASR/AP

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Ako vidíte výsledky ukrajinských parlamentných volieb: kto bude vládnuť, akí ľudia?

Je to hlavne a najmä totálne odmietnutie starých elít, Zelenského strana Sluha národa spolu s nezávislými poslancami môžu v novom parlamente získať ústavnú väčšinu. Samozrejme, že si to netreba predstavovať ako koalíciu, takáto koalícia nie je možná, medzi nezávislými sú aj staré tváre, ale nejakým spôsobom to vyjadruje, že voľby boli masakrom starých elít. Sluhovia národa vymenia sluhov oligarchov.

Vládnuť bude prezident Zelenský takmer určite sám, postačí mu obyčajná väčšina, aj keď pri mnohých kľúčových reformách – napríklad rušení imunity poslancov či sudcov, čo je ich prioritný sľub – potrebujú ústavnú väčšinu.

Aký program máme očakávať od novej väčšiny?

Tlak na to zo strany voličov je veľmi veľký, čo zrejme Zelenského sluhovia využijú na rýchle reformné kroky. Priorita bude ukončenie vojny v Donbase, boj proti korupcii v takých kľúčových sektoroch ako výber cla, daní či rezort obrany, snaha súčasne niekde legalizovať a inde obmedziť sivú ekonomiku a štátna reforma, najmä zníženie úlohy štátu – napríklad tajnej služby či prokuratúry – v manažmente ekonomiky. Na druhej strane potrebujú zvýšiť investície do sociálnej a fyzickej infraštruktúry, celkovú redistribúciu a boj proti chudobe.

Čo znamenajú výsledky pre pozície oligarchov? Kto oslabil, kto posilnil? A celkovo – dá sa už povedať, či oligarchia ako taká oslabila či posilnila?

Vo všeobecnosti oligarchovia oslabili, až na výnimky Viktora Medvedčuka, bývalého prezidenta Porošenka alebo Timošenkovej, ktorá tiež patrí do starej gardy politikov. Veľmi zle dopadli oligarchovia a ich kandidáti v jednotlivých okrskoch, vypadli staré mená v Odese, v Charkove, ale aj inde. Ide o postavy, ktoré hrali kľúčovú politickú rolu uplynulých 20 rokov. Oligarcha Kolomoyský síce mal svojich ľudí v radoch Sluhov vo svojom regióne Dnetropetrovsk, ale ani on nebude mať podľa výsledkov volieb žiadnu frakciu. Uvidíme, čo všetko môže nasledovať, keď poslanci naozaj stratia imunitu, viem si predstaviť aj menší exodus.

Čo znamená pre budúcnosť Ukrajiny prepad nacionálnych strán, ako sú na tom proruské sily?

Z parlamentu vypadli nacionalisti a proruské tradičné politické sily dokázali zvíťaziť iba v Kyjevom kontrolovanom Donbase. Aj keď treba doplniť, že ukrajinskí patrioti a nacionalisti sa zjednotili za Porošenkom, takže slabý výsledok nacionalistických ministrán treba brať s rezervou.

Inzercia

Ako bude vyzerať politika voči Rusku?

Myslím, že bude viac pragmatická ako doteraz, napríklad bude hľadať cesty k dohode o plyne, ale žiadny reset čakať nemožno. Zelenský sa bude snažiť zmeniť politiku v Donbase, myslím, že do miery, ako to bude v jeho silách a možnostiach aj bez nejakej veľkej dohody s Ruskom. Takisto bude pokračovať v línii prozápadnej orientácie Ukrajiny.

Zdá sa mi, že základný paradox ukrajinskej situácie po voľbách je v tom, že ak sa chce Zelenský postaviť proti oligarchii, bude sa musieť sám stať oligarchom. Váš názor?

Poviem to takto, veľká otázka ďalšieho vývoja je, či tých starých a podľa výsledkov volieb oslabených oligarchov vymenia noví. Alebo či sa stane niečo iné a tou silou, ktorá nahradí a potlačí doterajšiu oligarchiu, bude štát a jeho inštitúcie. Ak by sa to malo stať, platia dve veci, po prvé – štátne reformy sú najdôležitejšie, reforma štátu je hlavná výzva pre prezidenta Zelenského. Po druhé – nech bude robiť hocičo, a môže to vyzerať aj ako útok či oslabenie ukrajinskej demokracie, dôležitý bude cieľ. Doteraz totiž bola ukrajinská demokracia práve súťažou oligarchov. Ústredná otázka je, či sa to môže zmeniť.

Balázs Jarábik pracuje pre Carnegieho nadáciu ako expert na Rusko a Ukrajinu, rozhovor prebehol cez čet.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva