Dublinský arcibiskup po referende: Prídu problémy

V Írsku nastala významná zmena, ktorá má nepredvídateľné následky. Tvrdí to dublinský arcibiskup Diarmuid Martin v rozhovore pre Vatican Insider. Íri v piatkovom referende odsúhlasili homosexuálne manželsvá. 

Írsky premiér Enda Kenny podľa arcibiskupa Martina cirkvi ubezpečil, že nebudú nijako ovplyvnené a za dodržiavanie zákona budú zodpovedné súdy. „Lenže náboženské sobáše sú zároveň aj civilnými sobášmi a pokiaľ zákonodarcovia nestanovia isté limity, môže sa stať, že kňaz, ktorý odmietne zosobášiť dvojice rovnakého pohlavia, bude čeliť žalobe.“

Navyše v katolíckych školách budú učitelia občianskej výchovy povinní žiakom prednášať o tom, že manželstvom sa nazýva aj zväzok medzi osobami rovnakého pohlavia. „To všetko bude vytvárať problémy.“

Mladí katolíci dali homosexuálom zelenú

Arcibiskup Martin nadväzuje na slová írskeho ministra zdravotníctva Lea Varadkara, ktorý ako prvý priznal svoju homosexuálnu orientáciu a ktorý vo výsledku referenda vidí kultúrnu revolúciu.

"Náboženské sobáše sú zároveň aj civilnými sobášmi a pokiaľ zákonodarcovia nestanovia isté limity, môže sa stať, že kňaz, ktorý odmietne zosobášiť dvojice rovnakého pohlavia, bude čeliť žalobe.“  arcibiskup Martin

Zdieľať

„Cirkev sa potrebuje pýtať sama seba, kedy sa táto revolúcia začala a prečo niektorí z jej členov túto zmenu odmietajú vidieť. Tiež je potrebné, aby sme preskúmali pastoráciu mládeže, pretože referendum uspelo vďaka hlasom mladých ľudí a 90 percent z týchto mladých navštevuje katolícke školy,“ konštatuje Martin. Podľa neho je dôležité nájsť priesečníky medzi katolíckou cirkvou a centrami, kde sa tvorí súčasná írska kultúra.                                       

Pred referendom konferencia írskych biskupov na svojej webstránke vytvorila akéhosi sprievodcu referendom. Niektorí katolíci však biskupov odsudzovali, že pre antikampaň nerobia dosť. Arcibiskup Martin však tvrdí, že cirkev v tomto smere viac vykonať nemohla.

„Neuskutočnila sa ani parlamentná debata na túto tému. Nadnárodné spoločnosti Google a Twitter, ktoré majú sídlo v Írsku, kampaň „za“ podporovali. Ľudia sa báli, že ak by hlasovali proti, krajinu by to izolovalo a ekonomicky jej poškodilo.“ Zároveň dodáva, že aj samotní zástancovia referenda boli napokon prekvapení z množstva ľudí, ktorí dali manželstvám osôb rovnakého pohlavia svoje „áno“.

Prečítajte si: Komentár Ivana Lučaniča o dvoch referendách

Zdieľať

Jednotlivec má prednosť

„Na výsledok hlasovania mala vplyv aj znížená miera dôveryhodnosti ľudí voči katolíckej cirkvi po aférach s pedofilnými kňazmi,“ myslí si katolícky sociológ Massimo Introvigne. Závery referenda boli podľa neho ovplyvnené aj tým, že vláda povolila s platnosťou od apríla 2015 homosexuálnym párom adopcie detí. To bolo hlavným tŕňom v oku odporcov, a preto hlasovanie o manželstvách osôb rovnakého pohlavia bolo pre nich už takpovediac bezpredmetné.

„V súčasnosti prevažuje individualistická predstava rodiny. Koncept manželstva ako základného prvku sociálnej súdržnosti sa vytratil. Zdôvodňovanie založené na úcte k právam jednotlivca je úspešnejšie ako to, ktoré má korene v učení sociálnej etiky,“ uzatvára dublinský arcibiskup.

Daniela Matejovičová
Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo