Škripek bol v Sýrii, chce kresťanom poslať zbrane

Stabilizovanie situácie kresťanov v Sýrii povedie k poklesu počtu imigrantov do Európy.

Tretina utečencov, ktorí prichádzajú do Európy, je zo Sýrie a veľká časť z nich sú Syriaci, ktorí utekajú pred vojnou vo svojej krajine. Je dôležité pomôcť im, aby si vybudovali svoju samosprávu na demokratických princípoch a nemuseli utekať zo svojej krajiny, tvrdí europoslanec Branislav Škripek (OĽANO).

Nedávno navštívil Sýriu ako jediný z europoslancov a stretol sa so zástupcami Syriackej vojenskej rady – domobrany tohto menšinového obyvateľstva. Syriaci sú pôvodní obyvatelia Sýrie a Iraku, ktorí hovoria aramejským jazykom a sú prevažne kresťania.

Podľa Škripeka nikdy nemali vlastný štát, dlhé roky zažívajú prenasledovanie a v posledných rokoch aj vraždenie. Zo Sýrie ich od začiatku vojny ušlo 750-tisíc, ostalo ich 300 až 400-tisíc.

Žijú v nefunkčnom štáte, kde nie sú otvorené obchody a často ani nefunguje elektrina. „Keď zlyhá štát, obyvateľstvo je bezbranné,“ vysvetľuje Škripek. Syriaci trpia najmä útokmi Islamského štátu, ktorý okrem nich útočí aj na iné moslimské skupiny, jezídov a Kurdov.

Domobrana a samospráva

Syriaci sa preto rozhodli, že je čas urobiť niečo pre spoločnosť a založili si demokratickú samosprávu. Vznikla zatiaľ v dvoch lokalitách, ktoré obývajú – na Ninivskej planine v Iraku a sýrskom kantone Al-Džazíra.

Za jej vznikom je najmä tlak exilantov zo Sýrie, ktorí žijú v Európe a rozhodli sa urobiť niečo pre svoju krajinu, pomôcť jej, aby fungovala. Podľa Škripeka je to ich cesta k sebaurčeniu na základe kresťanských demokratických princípov a európskeho myslenia.

Podobne ako Kurdi, Syriaci uplatňujú rešpekt voči menšinám a ženám a zaručujú im rovné postavenie v spoločnosti a verejných funkciách.

Syriacka vojenská rada v súčasnosti ráta okolo 3000 ľudí. Ide o domobranu, ktorej členmi sú aj ženy a mladí od 18 rokov. Niektorí z nich opúšťajú univerzity, prerušia štúdium a prídu brániť svoje dediny. Vybudovali si výcvikový tábor, získali aj nejaké zbrane, ale majú ich málo, ako aj streliva, vysvetľuje europoslanec.

Islamský teror

Podľa neho je najväčším nebezpečenstvom pre Syriakov Islamský štát (ISIS), ktorý sa usiluje vybudovať kalifát na území väčšiny Blízkeho východu. Jezídov zvyčajne vraždia hneď, kresťanom a Kurdom ponúkajú možnosť prestúpiť na islam, okamžite utiecť alebo celý život platiť výkupné.

Okrem ISIS na území Sýrie operujú aj kurdské milície, povstalecká armáda a vládne sily. ISIS často bojuje partizánskym spôsobom, že prepadáva dediny a potom zmizne, pričom má veľmi dobrú výzbroj.

„Majú dosť peňazí preto, že niekto od nich kupuje ropu. Je aj známe, kto to je, ale Európa nie je schopná tomu zabrániť,“ vysvetľuje Škripek. Existujú dokonca podozrenia, že Turecko, ktoré je členom NATO, Islamskému štátu tajne pomáha.

Zmena prístupu Európy

Podľa europoslanca Európa nereaguje na to, že Syriaci potrebujú zbrane. Samospráva nie je oficiálne uznaná, preto dokonca nemôžu ani prijať humanitárnu pomoc.

Zmeniť by to mala výzva, ktorú Európske kresťanské politické hnutie (ECPM), ktorého je Škripek členom, adresuje predsedovi Európskeho parlamentu Martinovi Schultzovi. Mala by viesť k zmene prístupu k Syriakom, navrhuje sa ich podpora a výcvik domobrany.

Podľa europoslanca by podpora Syriackej vojenskej rady prispela k stabilizácii situácie kresťanov v Sýrii. To by viedlo k zastaveniu emigrácie, prípadne k návratu niektorých utečencov z okolitých krajín, prípadne aj z Európy.

Peter Kremský

Ilustračné foto - archív B. Škripeka

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo