Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. máj 2015

Schäuble: Grécko možno bude musieť zaviesť paralelnú menu

Nemecký minister financií túto alternatívu pripúšťa, ak sa Grékom nepodarí dosiahnuť dohodu s medzinárodnými veriteľmi. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble nevylúčil, že Grécko možno bude musieť zaviesť k euru paralelnú menu, a to v prípade, že sa mu nepodarí dosiahnuť dohodu s medzinárodný...

Nemecký minister financií túto alternatívu pripúšťa, ak sa Grékom nepodarí dosiahnuť dohodu s medzinárodnými veriteľmi.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble nevylúčil, že Grécko možno bude musieť zaviesť k euru paralelnú menu, a to v prípade, že sa mu nepodarí dosiahnuť dohodu s medzinárodnými veriteľmi. Informovala o tom tento týždeň agentúra Bloomberg, ktorá sa odvolala na dva nemenované zdroje.
Schäuble spomenul možnosť zavedenia paralelnej meny v Grécku počas privátnej schôdzky, uviedli dvaja jej účastníci, ktorí si však neželali byť menovaní. Jeden z nich dodal, že nemecký minister ako príklad uviedol Čiernu Horu, ktorá však nie je členom eurozóny.
To signalizuje, že časť nemeckých politikov sa už začína pripravovať na najhoršie, keďže grécka vláda a medzinárodní veritelia majú naďalej odlišné názory na niektoré potrebné reformy, pričom rokovania trvajú už od februára. Podľa portálu Business Insider by zavedenie paralelnej meny znamenalo prvý krok k postupnému odchodu z eurozóny.

Oficiálne nemecká vláda na čele s kancelárkou Angelou Merkelovou zatiaľ deklaruje, že cieľom je udržať Grécko v eurozóne. Nemecké ministerstvo financií na správu agentúry Bloomberg reagovalo, že informácie o Schäubleho vyjadreniach "sú nepresné" a dodalo, že "o takomto scenári sa nediskutuje". Schäuble sa však už skôr nechal počuť, že prípadný odchod krajiny z menovej únie nevylučuje.

Grécka vláda po rokovaniach v lotyšskej Rige tento týždeň uviedla, že k dohode by mohlo dôjsť do 10 dní, no podľa Merkelovej je na uvoľnenie zvyšných peňazí zo záchranného fondu potrebné urobiť ešte veľa práce.

Krajina už prakticky nemá financie a ako tento týždeň uviedol hovorca vlády Gabriel Sakellaridis, vláda ešte bude schopná vyplatiť dôchodky a mzdy za máj, no potom už bude nevyhnutne potrebovať dohodu s veriteľmi a uvoľnenie peňazí zo záchranného balíka.

Na možnosť zavedenia paralelnej meny poukazujú už dlhšie viacerí ekonómovia a analytici, podľa ktorých by to bolo vhodné riešenie, ak by sa Grécko k peniazom nedostalo. Grécka vláda však neplánuje zaviesť paralelnú menu. To v polovici mája Sakellaridis potvrdil.

Podľa šéfa Zväzu nemeckého zahraničného obchodu Antona Börnera však grécka ekonomika nie je na eurovej báze konkurencieschopná. "Bolo by lepšie, keby Gréci zaviedli paralelnú menu. Bol by to spôsob, ako sa vyhnúť chaotickému kolapsu," dodal.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Kresťania slávia svätodušné sviatky

Kresťania slávia svätodušné sviatky

Kresťania slávia Zoslanie Ducha Svätého (v gréčtine Pentecoste). Svätodušné sviatky sú známe aj pod názvom Turíce či Letnice. Po Vianociach a Veľkej noci sú tretími najvýznamnejšími kresťanskými sviatkami. Zoslanie Ducha Svätého sa slávi 50 dní po Veľkej noci a 10 dní po sviatku Nanebovystúpenia Pán...

Poliaci si v druhom kole vyberajú prezidenta

Poliaci si v druhom kole vyberajú prezidenta

V Poľsku sa dnes začalo druhé kolo prezidentských volieb. Prieskumy avizujú mimoriadne tesný súboj úradujúcej hlavy štátu Bronislawa Komorowského a opozičného kandidáta Andrzeja Dudu. Podľa posledného predvolebného prieskumu, zverejneného v piatok 22. mája, by sa novým prezidentom mal stať Duda so z...

Aliancia za rodinu: Kampaň v Írsku bola manipulatívna a agresívna

Aliancia za rodinu: Kampaň v Írsku bola manipulatívna a agresívna

Írske referendum jasne ukázalo, že registrované partnerstvá sú začiatkom, s ktorým prichádzajú adopcie a redefinícia manželstva. Írsko je ďalšia krajina, v ktorej sa jasne ukázalo, že registrované partnerstvá sú iba začiatok. Registrované partnerstvá tam boli zavedené v roku 2011. Po masívnej kampa...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.