Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. máj 2015

Poliaci si v druhom kole vyberajú prezidenta

V Poľsku sa dnes začalo druhé kolo prezidentských volieb. Prieskumy avizujú mimoriadne tesný súboj úradujúcej hlavy štátu Bronislawa Komorowského a opozičného kandidáta Andrzeja Dudu. Podľa posledného predvolebného prieskumu, zverejneného v piatok 22. mája, by sa novým prezidentom mal stať Duda so z...

V Poľsku sa dnes začalo druhé kolo prezidentských volieb. Prieskumy avizujú mimoriadne tesný súboj úradujúcej hlavy štátu Bronislawa Komorowského a opozičného kandidáta Andrzeja Dudu.

Podľa posledného predvolebného prieskumu, zverejneného v piatok 22. mája, by sa novým prezidentom mal stať Duda so ziskom 45,8 percenta hlasov, ale iba s polpercentným náskokom. Volebné miestnosti sú dnes otvorené od 07.00 h do 21.00 SELČ.

Duda, kandidát opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), prekvapivo zvíťazil v prvom kole volieb z 10. mája, pričom získal 34,76 percenta hlasov. Súčasného prezidenta vtedy podporilo 33,77 percenta voličov. 

Funkcia prezidenta má v Poľsku skôr reprezentačný charakter a v rozsahu právomocí ju výrazne prevyšuje funkcia premiéra. Prezidentské voľby sú preto v Poľsku vnímané aj ako dôležitý test dvoch pozícií hlavných politických táborov pred jesennými parlamentnými voľbami.

Nezávislý kandidát Komorowski (62) má väzby na vládnucu liberálno-konzervatívnu Občiansku platformu (PO), za ktorú kandidoval v predchádzajúcich voľbách v roku 2010.

Europoslanec Duda (43), relatívne nová tvár poľskej politiky, naopak zastupuje hlavnú opozičnú silu, nacionalistickú a euroskeptickú stranu PiS, ktorej predseda Jaroslaw Kaczynski by sa po ôsmich rokoch strávených v opozícii opäť rád dostal k moci.  

Duda sa voličom prezentuje ako kandidát zmeny a nápravy škôd po súčasnej politickej garnitúre a sľubuje Poliakom zlepšenie ich životnej úrovne. Komorowski naopak zdôrazňuje princípy stability a národného zmierenia a skutočnosť, že je nestraníckym kandidátom.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Kresťania slávia svätodušné sviatky

Kresťania slávia svätodušné sviatky

Kresťania slávia Zoslanie Ducha Svätého (v gréčtine Pentecoste). Svätodušné sviatky sú známe aj pod názvom Turíce či Letnice. Po Vianociach a Veľkej noci sú tretími najvýznamnejšími kresťanskými sviatkami. Zoslanie Ducha Svätého sa slávi 50 dní po Veľkej noci a 10 dní po sviatku Nanebovystúpenia Pán...

Aliancia za rodinu: Kampaň v Írsku bola manipulatívna a agresívna

Aliancia za rodinu: Kampaň v Írsku bola manipulatívna a agresívna

Írske referendum jasne ukázalo, že registrované partnerstvá sú začiatkom, s ktorým prichádzajú adopcie a redefinícia manželstva. Írsko je ďalšia krajina, v ktorej sa jasne ukázalo, že registrované partnerstvá sú iba začiatok. Registrované partnerstvá tam boli zavedené v roku 2011. Po masívnej kampa...

V írskom referende prešli homosexuálne manželstvá

V írskom referende prešli homosexuálne manželstvá

Po štyroch rokoch od zavedenia registrovaného partnerstva Íri v referende odsúhlasili homosexuálne manželstvá. Írski voliči veľkou väčšinou hlasov schválili v referende návrh na legalizáciu homosexuálnych manželstiev. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov piatkového referenda, ktoré zverejnili dnes ve...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.