Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
17. júl 2019

Agent 007 bude černoška, no nie je v tom sama

Malú morskú vílu stvárni v hranom filme černošské dievča, Asgardu bude vládnuť tmavá žena Valkyrie.
Agent 007 bude černoška, no nie je v tom sama

Britská herečka Lashana Lynchová bude v ďalšej bondovke agent 007. Foto: TASR/AP

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Nástup žien do hlavných filmových úloh sa zvykne spájať s rokom 1979, keď Ridley Scott obsadil do postavy hlavného hrdinu Votrelca Sigourney Weaver. Kapitánka Riplayová tak čelila nielen hrôze cudzieho monštra, ale ako žena prežila aj ostatných, zväčša mužských členov posádky svojej vesmírnej lode Nostromo. 

Bol to jeden z prvých filmov so ženou v takej kľúčovej a tiež symbolickej úlohe. Doba však pokročila a my sme svedkami nástupu nového trendu, ktorý pestrosť na filmovom plátne ešte viac zvýrazňuje.  

Agentka 007

Už dlho sa vedelo, že filmová séria s Jamesom Bondom prejde zmenou. Minimálne v tom, že Daniela Craiga vystrieda v role agenta Jej veličenstva niekto iný. Skloňovali sa rôzne mená ako Keanu Reeves či Richard Madden. 

Chvíľu sa špekulovalo aj o tom, že ďalšiu bondovku natočí britský režisér Christopher Nolan, ktorý by rolu agenta 007 možno zveril svojmu obľúbencovi, londýnskemu rodákovi, Tomovi Hardymu. 

Napokon Nolan predsa len nakrúca film zo špionážneho prostredia, bude sa volať Tenet a premiéra je naplánovaná na júl 2020. Zmeny v bondovkovej sérii tak prenechal iným a tí veru mnohých šokovali. 

Tvorcovia dvadsiatej piatej bondovky oddelili postavu Jamesa Bonda a agenta 007. Zdroj denníka Daily Mail to popísal tak, že v úvodnej scéne uvidíme Jamesa Bonda (stále ešte Craig), ktorý oddychuje na Jamajke, no zároveň nám bude predstavený nový agent s číslom 007 – žena tmavej pleti. 

Ako pripomína Guardian, 31-ročná Lashana Lynch pochádza z Londýna a debutovala v roku 2011 vo filme Fast Girls, preslávila sa však až v minuloročnom Captain Marvel, kde stvárnila úlohu pilotky Marie Rambeau. 

V apríli ju teda uvidíme v jubilejnej bondovke, ktorá sa pritom vôbec nerodila ľahko. Daniel Craig v novom filme pôvodne vôbec nechcel účinkovať. Dvaja režiséri vzdali nakrúcanie (Sam Mendes a po ňom aj Danny Boyle), napokon sa tejto úlohy ujal Cary Fukunaga. Podobne to bolo so scenáristami.  

Okrem Lynchovej a Craiga bude v snímke Bond 25 hrať aj Christoph Waltz, Rami Malek, Léa Seydoux či Noami Harris. 

Informácia o ženskej predstaviteľke agenta 007 vyvolala, pochopiteľne, veľkú diskusiu. Objavila sa kritika filmového priemyslu zo silenej politickej korektnosti, ako aj zo zbúrania dobre osvedčenej schémy.

Ďalší zase riešia otázky typu, aký bude vzťah medzi dosluhujúcim Jamesom Bondom a novou „nulanulasedmičkou“ alebo čo sa stane s typickými Bond girls. 

Inzercia

Takto sa na Twitteri tešila speváčka Halle Bailey so sestrou Chloe z obsadenia do filmu Malá morská víla. 

Asgardu vládne žena 

Kým filmová verejnosť strávi prekvapivú informáciu o agentke 007, v mori začne plávať nová Malá morská víla. 

Začiatkom prázdnin vyšlo totiž najavo, že v počítačovo-hranom remaku známej klasiky od Walta Disneyho stvárni princeznú Ariel 19-ročná americká speváčka Halle Bailey. 

Tvorcovia tvrdia, že černošská tínedžerka ich zaujala svojou charizmou. „Po dôkladnom hľadaní bolo jasné, že Halle má vzácnu kombináciu ducha, srdca, mladosti, nevinnosti, plus výnimočný spevácky hlas – všetko kľúčové prvky potrebné pre túto ikonickú rolu,“ vyjadril sa režisér Rob Marshall. Film by sa mal začať nakrúcať začiatkom budúceho roka. 

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Filmové portály si všimli, že nástup žien tmavej pleti sa dotkol aj ďalších filmov. Napríklad vo vysoko obľúbených marvelovkách, kde po finálnej časti Avengers Endgame dôjde k jednej výraznej zmene. 

Vládcom fiktívneho sveta Asgardu nebude biely silák s kladivom Thor, ale tmavá žena Valkyrie (Tessa Thompson), ktorej Thor prenechal trón Nového Asgardu. 

A keďže Valkyrie strávila v minulosti veľa času mimo Asgardu, bude podľa portálu Screenrant istým osviežením a lepšou vládkyňou pre tento zvláštny a izolovaný svet ako jej predchodcovia Odin alebo Thor.

Či to tak bude, uvidíme v prípadnom štvrtom pokračovaní Thora.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Papierový kráľ (R.I.P.)

Papierový kráľ (R.I.P.)

Príbeh nenápadného architekta Richarda Vyškovského, ktorý počas totality naučil tisícky detí, aké to je postaviť si svoj vlastný svet. (Doplnené: R. Vyškovský zomrel 1. augusta 2019)

Denník Svet kresťanstva