Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. júl 2019, 19:15

Von der Leyenová má podporu slovenských poslancov z frakcií EPP a ECR

Von der Leyenová má podporu slovenských poslancov z frakcií EPP a ECR

Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Kandidátka EPP potrebuje aspoň 374 hlasov z aktuálne 747-členného pléna.

Pri v utorňajšom hlasovaní v Európskom parlamente podporí nominantku na post šéfky Európskej komisie jej frakcia európskych ľudovcov. Nemecká ministerka obrany môže zrejme okrem toho rátať aj s podporou časti poslancov z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

Pre TASR to naznačili slovenskí europoslanci Vladimír Bilčík (SPOLU-OD) z frakcie Európskej ľudovej strany (EPP), ako aj Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a Eugen Jurzyca (SaS) zo skupiny ECR.

"Výsledok tajného hlasovania, ktoré má byť v utorok o šiestej večer, nie je vopred vôbec istý. Ursula von der Leyenová potrebuje získať podporu väčšiny všetkých poslancov Európskeho parlamentu, ktorí si už prevzali svoj mandát," opísal situáciu Bilčík.

Kandidátka EPP potrebuje aspoň 374 hlasov z aktuálne 747-členného pléna. Podľa Bilčíka už nasledujúce hodiny ukážu, či von der Leyenová získa dostatočnú podporu aj medzi europoslancami z tábora socialistov a demokratov (S&D) a liberálov-centristov zo skupiny Obnovme Európu a či ju podporia aspoň niektorí poslanci z tábora Zelených, ktorí minulý týždeň uviedli, že tak neurobia.

"Práve ich hlas totiž môže rozhodnúť. Hlasovanie o kandidátke na šéfku eurokomisie bude teda aj podstatným testom pre súdržnosť hlavných proeurópskych síl v Európskom parlamente," uviedol Bilčík. "Osobne považujem von der Leyenovú za skúsenú političku. Má dlhoročnú vládnu a koaličnú skúsenosť z nemeckej politiky a plynule komunikuje viacerými jazykmi, čo je dobrý predpoklad pre líderstvo v Európskej komisii. Som pripravený ju podporiť spolu s poslaneckými kolegami vo frakcii Európskej ľudovej strany. Očakávam však, že o naše hlasy aktívne zabojuje svojím politickým programom a v utorok nám v pléne predstaví plán, v ktorom povie, ako bude budúca eurokomisia čeliť hybridným hrozbám a klimatickej zmene," vysvetlil.

"Ak získa podporu väčšiny poslancov, budem sa úprimne tešiť, že novou šéfkou Európskej komisie sa po prvýkrát stane žena. Bol by to dôležitý signál v širšom európskom zápase o rovnosť politických príležitostí pre všetkých," domnieva sa Bilčík. 

"Podporíme ju," uviedla na margo hlasovania o dôvere von der Leyenovej poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Jej stranícky kolega Eugen Jurzyca priznal, že má tiež blízko k podpore nominantky EPP na najvyššiu funkciu v exekutíve EÚ.

"Mám pocit, že si pod solidaritou nepredstavuje financovanie dlhov nezodpovedne hospodáriacich štátov daňovými poplatníkmi zo zodpovedne hospodáriacich krajín," vysvetlil svoje stanovisko poslanec Jurzyca, ktorý je náhradníkom vo Výbore EP pre hospodárske a menové záležitosti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Exminister vnútra a niekdajší Záborskej kolega z KDH Vladimír Palko dostal ponuku viesť kandidátku Kresťanskej únie do eurovolieb. Pre Postoj však potvrdil, že kandidovať nebude. „Boli nejaké úvahy, ale nedošlo k tomu,“ povedal. Anna Záborská, ktorá v roku 2019 viedla eurokandidátku KÚ, do europarlamentu kandidovať už nebude. O hlasy voličov by sa mali uchádzať členovia jej strany Michal Považan či Richard Vašečka.

pred 4 hodinami
pred 6 hodinami

Dvojkou eurokandidátky KDH bude podľa informácií denníka Postoj exminister spravodlivosti Viliam Karas. Trojku dostal vysokoškoský učiteľ Gabriel Paľa, štvorku súčasný europoslanec Ivan Štefanec a päťku bývalý europoslanec Branislav Škripek. Z posledného miesta by mal kandidovať podobne ako v posledných eurovoľbách expredseda KDH Ján Figeľ. Kto ďalší kandiduje a koho oslovila Kresťanská únia Anny Záborskej?

pred 7 hodinami

Milan Krajniak, ktorý nedávno odišiel zo Sme rodina, pre Postoj potvrdil, že uvažuje o svojej kandidatúre do europarlamentu za Kresťanskú úniu. „Uvidíme, ako sa to definitívne uzavrie, ale po rozhodnutí KDH podporiť Ivana Korčoka už v prvom kole prezidentských volieb a po tom, čo dali opäť na kandidátku do eurovolieb Ivana Štefanca, asi treba ponúknuť konzervatívnejším voličom na Slovensku aj inú alternatívu.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.