Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. 07. 2019, 13:41

NAKA sa naďalej venuje prijímaniu v Trnave, začali trestné stíhanie

NAKA sa naďalej venuje prijímaniu v Trnave, začali trestné stíhanie

TASR/AP

Medializovaný prípad riešia elitní policajti.

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry ďalej vyšetrujú prípad prvého svätého prijímania v Trnave. Pri májovej slávnosti došlo podľa matky rómskeho dievčaťa k diskriminácii. 

Informovala o tom agentúra SITA. 

„V predmetnej veci je na Národnej kriminálnej agentúre vedené trestné stíhanie, sú vykonávané procesné úkony, no vzhľadom na štádium trestného konania nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie,“ uviedol pre agentúru hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

V štvrtú májovú sobotu mala skupina detí z jednej z trnavských základných škôl prvé sväté prijímanie v Bazilike svätého Mikuláša. Pripojiť k nim sa chcelo rómske dievča, ktoré síce chodilo na inú školu, dekan farnosti však súhlasil, aby išla na prijímanie s ostatnými deťmi.

To vzbudilo odpor a negatívne reakcie u časti rodičov, ktorí argumentovali, že dievča nechodilo na nácviky a jej rodičia sa nepodieľali na príprave a výzdobe. Napriek tomu kňaz presadil, aby sa dievčatko mohlo zúčastniť na slávnosti. 

Matka prípad medzitým medializovala cez Nový Čas s tým, že dievča má sedieť oddelené od detí. Podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča, ktorý mal na slávnosti tiež syna, malo rómske dievča sedieť hneď za deťmi vedľa katechétky. Dievča napokon sedelo priamo medzi deťmi. 

Napriek ústretovému prístupu cirkvi podala matka Lucie na dekana, kaplána, katechétku a tiež na rodičov trestné oznámenie pre podozrenie z diskriminácie.

Prípady, kde sa objaví podozrenie na rasovú diskrimináciu či extrémizmus, spadajú pod Národnú kriminálnu agentúru. Preto prípad prevzala národná protiteroristická jednotka

Trestné oznámenie – tento raz pre krivé obvinenie na rómsku matku – avizovali aj niektorí rodičia prvoprijímajúcich detí. 

Odporúčame