Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. máj 2015

Írsko v referende hlasuje o homosexuálnych manželstvách

Vyše 3,2 milióna írskych voličov sa dnes môže v referende vyjadriť k legalizácii homosexuálnych manželstiev. Podľa prieskumov takýto krok podporujú Íri v pomere 2:1. Ak írski voliči návrh podporia, stane sa Írsko prvou krajinou na svete, ktorá rozhodne o legalizácii sobášov gejov a lesieb na zákla...

Írsko v referende hlasuje o homosexuálnych manželstvách

Vyše 3,2 milióna írskych voličov sa dnes môže v referende vyjadriť k legalizácii homosexuálnych manželstiev.

Podľa prieskumov takýto krok podporujú Íri v pomere 2:1. Ak írski voliči návrh podporia, stane sa Írsko prvou krajinou na svete, ktorá rozhodne o legalizácii sobášov gejov a lesieb na základe referenda, píše agentúra Reuters.

Írsky premiér Enda Kenny prichádza na stretnutie s predstaviteľmi referendovej kampane Áno rovnosti v Dubline 

Írsky premiér Enda Kenny apeloval vo štvrtok na voličov, aby podporili legalizáciu homosexuálnych manželstiev. Počas prejavu vyhlásil, že Írsko môže odhlasovaním ústavnej zmeny "tvoriť dejiny". Súhlas s vládou navrhovanou zmenou podľa Kennyho "verejne zotrie pretrvávajúce bariéry a predsudky a iracionálny strach z 'nich' a 'nás'".

Najvyšší predstavitelia katolíckej cirkvi v Írsku vyzývajú na zamietnutie návrhu. Argumentujú, že uzákonenie manželstiev gejov a lesieb môže mať nečakané dôsledky na írskych súdoch, ktoré môžu podkopať tradičné manželstvá.

Inzercia

Prečítajte si:
Čo hovoria írski biskupi pred referendom

Zdieľať

Konečný výsledok hlasovania však môže závisieť od volebnej účasti predovšetkým mladších voličov, ktorí sa museli vopred zapísať do voličských zoznamov. Hlasovacie miestnosti budú otvorené do 22:00 miestneho času (23:00 SELČ). Zverejnenie výsledkov sa očakáva v sobotu. 

Voliči sa v dnešnom plebiscite vyjadrujú k dvojici dodatkov k ústave Írskej republiky. Okrem uzákonenia možnosti homosexuálnych manželstiev rozhodujú aj o znížení veku kandidátov na funkciu prezidenta zo súčasných 35 na 21 rokov. 

Írsko pred štyrmi rokmi zlegalizovalo registrované partnerstvá dvojíc rovnakého pohlavia.

TASR, rp
Foto: TASR/AP

Odporúčame

Tri najvražednejšie drogy sú povolené a dostupné

Tri najvražednejšie drogy sú povolené a dostupné

Legálne drogy zabijú výrazne viac ľudí ako zakázané. Ak by však boli povolené aj heroín alebo kokaín, počet ich obetí by sa tiež výrazne zvýšil.  Výskumy v USA ukazujú, že najnebezpečnejšie drogy sú tie povolené a do veľkej miery aj voľne dostupné. Ročne zabijú najviac ľudí a okrem toho škodia aj o...