Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. júl 2019, 07:42

Priemysel opäť spomalil tempo rastu

Priemysel opäť spomalil tempo rastu

Závod Volkswagenu v Bratislave. FOTO TASR - Marko Erd

Medzimesačne priemysel rástol, ale iba mierne.

Medziročný rast slovenského priemyslu sa v máji opäť spomalil na 4,7 % z aprílových 6,7 %. K slabšej produkcii prispel najmä petrochemický priemysel, ktorý v porovnaní s minulým rokom klesol takmer o dve tretiny.

Darí sa, naopak, výrobe elektrických zariadení, no žiadnemu ďalšiemu odvetviu sa už nepodarilo medziročne zrýchliť svoju výrobu.

Vyplýva to zo stredajšieho rýchleho komentára analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska. 

"Podľa očakávaní produkcia výrazne klesla z dôvodu odstávok v petrochemickom priemysle. Taktiež sa znížil príspevok automobilového priemyslu k celkovému rastu," uviedli analytici. Výnimkou bola výroba áut s hybridným a elektrickým pohonom. Medzimesačne priemysel rástol, ale iba mierne. Produkcia za apríl a máj je v porovnaní s priemerom prvého štvrťroka vyššia o 0,7 %.

V posledných rokoch vidieť nižší dopyt po autách s dieselovým motorom, ktoré nahrádzajú autá s benzínovým motorom a postupne čoraz viac aj autá s alternatívnym pohonom. "Do roku 2018 predstavovala výroba áut s takýmto pohonom iba jedno percento vývozu automobilov. Zásadná zmena nastala v prvom štvrťroku tohto roka, keď začal vývoz automobilov s alternatívnym pohonom dosahovať približne desatinu z celkového vývozu áut," uviedol ÚMS.

Pomerne prudký skok korešponduje so začiatkom výroby dvoch SUV modelov v hybridnej a plug-in hybridnej verzii. Okrem toho by mali v tomto roku pribudnúť v portfóliu áut vyrábaných na Slovensku ešte ďalšie verzie či už s elektrickým, alebo hybridným motorom.

Pomerne dobré čísla vykázala podľa analytikov stavebná produkcia, ktorá v máji zaznamenala najvyšší rast v tomto roku, a to o 1,6 %. "Pomerne dynamicky rástla stavebná produkcia v zahraničí, v rámci tuzemska sa v porovnaní s minulým rokom zvýšila nová výstavba. Stavebné práce súvisiace s výstavbou infraštruktúry zostávajú od novembra minulého roka naďalej pomerne nízke," zhodnotili analytici.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Holanďan Max Verstappen na Red Bulle zvíťazil na Veľkej cene k 70. výročiu formuly 1. Na okruhu v Silverstone za ním prišli do cieľa Mercedesy druhého Brita Lewisa Hamiltona a tretieho Fína Vallteriho Bottasa.