Čaputová nepodpísala zákon, ktorý by sudcov v politike zbavoval funkcie

Čaputová nepodpísala zákon, ktorý by sudcov v politike zbavoval funkcie

Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto - TASR/Martin Baumann

Prezidentka so zámerom zákona súhlasí, prekáža jej technický nedostatok.

Prezidentka Zuzana Čaputová nepodpísala v stredu novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá má okrem iného zbaviť sudcov funkcie v prípade ich kandidovania vo voľbách do Národnej rady SR alebo Európskeho parlamentu.

Prezidentka so zámerom zákona súhlasí, prekáža jej technický nedostatok. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. 

Rozhodnutie prezidentky uvádza ako dôvod nepodpísania zákona nedostatok, ktorý by podľa riaditeľa odboru legislatívy a milostí Kancelárie prezidenta SR Stanislava Gaňu spôsoboval nezhodu s ústavou. 

Pôvodný návrh zákona rozširuje dôvody, ktoré by znamenali zánik funkcie sudcu. Prezidentka Čaputová však vidí problém v spôsobe, akým k zániku funkcie dochádza. Ústava SR totiž predpokladá jasný prejav vôle, ktorý je doručený prezidentovi.

Doručením prezidentovi nastáva účinnosť vzdania sa funkcie súdu. Doručenie prezidentovi však v novele opozičného poslanca Alojza Baránika (SaS) absentuje, čím by v prípade podpísania zákona nastal nedostatok právnej úpravy, keď by sa nevedela určiť účinnosť zániku sudcovskej funkcie.

Prezidentka tak žiada NR SR, aby sa do novely dostalo aj ustanovenie o doručení vzdania sa funkcie prezidentovi.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo