Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. júl 2019, 08:16

Salvini nechal zatvoriť veľké migračné centrum na Sicílii

Salvini nechal zatvoriť veľké migračné centrum na Sicílii

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini sa zdraví s policajtmi v mestečku Mineo na ostrove Sicília, kde sa zúčastnil na zatvorení jedného z najväčších prijímacích centier pre žiadateľov o azyl v Európe. Foto - TASR/AP

Rozhodnutie o zatvorení centra v meste Minao padlo po tom, ako sa počet tamojších migrantov znížil z vlaňajších 2 526 osôb na 152. Zostávajúci migranti boli prevezení do menších centier.

Taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini oficiálne zatvoril v utorok migračné stredisko v meste Mineo na Sicílii, ktoré označil za najväčšie zariadenie svojho druhu v Európe.

Salvini zároveň zdôraznil pokles počtu migrantov prichádzajúcich do Talianska odvtedy, ako sa pred rokom ujala moci jeho vláda, informuje tlačová agentúra AP.

Podľa Salviniho slov sa počet migrantov v talianskych centrách znížil z vlaňajších 182-tisíc na 107-tisíc, pričom počet žiadostí o azyl klesol na polovicu - na približne 30-tisíc.

So zatvorením strediska v meste Mineo sa rátalo už niekoľko rokov, keďže prokuratúra odhalila ilegálnu činnosť medzi jeho obyvateľmi vrátane pašeráctva drog migrantmi z Nigérie. Stredisko bolo tiež súčasťou rozsiahleho korupčného škandálu súvisiaceho s ubytovávaním migrantov. Centrum obývalo 4 000 ľudí.

Salvini tvrdí, že zatvorenie strediska uvoľní státisíce eur denne pre verejné a bezpečnostné zdroje.

Ministerstvo vnútra informovalo, že do Talianska prišlo tento rok dosiaľ 3 073 migrantov - najmä z Tuniska a Pakistanu. Minulý rok to za rovnaké obdobie činilo 17-tisíc osôb, kým v roku 2017 predstavovala táto bilancia až 85-tisíc migrantov.

Inzercia

Salvini odmieta povoliť humanitárnym záchranárskym lodiam prístup do talianskych prístavov, čo vyúsťuje do desiatok patových situácií, hoci niektorým migrantským člnom sa podľa miestnych médií darí dosiahnuť brehy Talianska aj napriek zákazom. Salvini však trvá na tom, že úrady majú podchytený príchod každého plavidla.

Rozhodnutie o zatvorení centra v meste Minao padlo v júni po tom, ako sa počet tamojších migrantov znížil z vlaňajších 2 526 osôb na 152, dopĺňa stanica BBC. Zostávajúci migranti boli prevezení do menších centier.

Salvini vyhlásil, že pre miestnych obyvateľov sú to "dobré správy" a v tejto súvislosti pripomenul vraždu staršieho páru z roku 2015 rukou tínedžerského migranta z Pobrežia Slonoviny, ktorý žil v tábore Mineo.

Salvini obviňuje humanitárne skupiny operujúce v Stredozemnom mori z podpory severoafrických migračných trás. Talianska vláda v júni prijala zákony umožňujúce udeliť pokutu do výšky 50-tisíc eur plavidlám, ktoré zakotvia bez povolenia v talianskych prístavoch.

Dnes treba vedieť

pred 31 minútami

Fico chce navrhnúť odvolávanie Borisa Kollára z funkcie šéfa parlamentu. Uviedol to na pondelkovej tlačovej konferencii po medializovaní informácií o reklamnej zmluve medzi štátnym Tiposom a firmou vlastniacou Fun rádio spojenou s Kollárom.

pred hodinou

Bieloruský prezident Lukašenko označil opozičných stúpencov za „ovce“ ovládané zo zahraničia. Tvrdí, že zaznamenali telefonáty z Poľska, Británie a Česka. Na protestoch sa podľa neho snažili zúčastniť aj ruskí občania. Zásah polície označil za primeranú odpoveď na vzniknuté nepokoje. Rovnako povedal, že sa v Bielorusku žiadny majdan konať nebude.