Lajčákov plán 9 krokov pomoci ľuďom na Ukrajine má podporu v Moskve i v Kyjeve

Lajčákov plán 9 krokov pomoci ľuďom na Ukrajine má podporu v Moskve i v Kyjeve

Predseda OBSE a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. FOTO TASR - Oliver Ondráš

Úradujúci predseda OBSE Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) po skončení neformálneho ministerského stretnutia vo Vysokých Tatrách vyhlásil, že plán deviatich krokov pre zníženie utrpenia ľudí v oblasti konfliktu, ktorý dal dohromady so svojimi spolupracovníkmi, získal podporu v Moskve aj v Kyjeve.

Zdôrazni tak, že Ukrajina je pre slovenské predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) prioritou.

Prvým bodom z deviatich je podľa neho rekonštrukcia zbombardovaného mosta v Stanici Luhanska, ktorý je jediným prechodom pre civilistov cez líniu kontaktu v Luhanskej oblasti. Mostom, napriek tomu, že je poškodený, denne prejde približne 10-tisíc ľudí.

Medzi ďalšími presadzovanými krokmi je aj humanitárne odmínovanie a ochrana civilnej infraštruktúry, ako sú školy, škôlky a podobne.

"Týchto deväť bodov má silnú podporu aj zo strany účastníckych štátov. Koľkokoľvek z nich sa nám podarí naplniť, budeme šťastní, že sme urobili niečo, čo vidia, cítia ľudia, ktorí sú postihnutí konfliktom."

Na neformálnom ministerskom stretnutí na Štrbskom Plese Ukrajinu na rozdiel od Ruska, ktoré zastupoval minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, šéf diplomacie nereprezentoval.

"Ukrajina bola prítomná v rokovacej sále, hoci bola zastúpená na úrovni veľvyslanca," pripomenul Lajčák, podľa ktorého to bolo pochopiteľné, pretože v Kyjeve v utorok prebiehal v ukrajinskom parlamente schvaľovací proces nominácie voľby nového šéfa diplomacie.

K neformálnemu stretnutiu najvyšších predstaviteľom Ukrajiny a Ruska tak na pôde Vysokých Tatier nedošlo. A rovnako hovoriť o prípadnom summite Ukrajina - Rusko na Slovensku je podľa Lajčáka predčasné.

Predsedníctvo SR sa podľa jeho slov "venuje veľkému politickému procesu, aby začal opäť pracovať normandský formát a aby sa začali riešiť politické veci". Už tento týždeň sa stretnú experti krajín tzv. normandskej štvorky, aby skúsili pripraviť agendu.

Prax neformálnych ministerských stretnutí je pomerne nová a nie sú pre predsednícku krajinu povinnosťou. Neformálne ministerské stretnutie v polčase predsedníctva SR v OBSE bolo jedným z najdôležitejších podujatí predsedníckeho roka Slovenska v tejto organizácii.

Ministerské stretnutie vo Vysokých Tatrách hostil šéf slovenskej Lajčák a malo podtitul: "Od minulých aktivít k budúcej prevencii: miesto OBSE pri garantovaní stability v Európe a za jej hranicami."

Vo Vysokých Tatrách sa zišlo celkovo vyše 300 delegátov vrátane 23 šéfov diplomacií a 11 štátnych tajomníkov ministerstiev zahraničných vecí. Zúčastnení zástupcovia diplomacií tu mali okrem plenárnych rokovaní priestor absolvovať neformálne bilaterálne stretnutia. Program ukončili neformálnym pracovným obedom.
 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo