Počet migrantov prichádzajúcich do Európy cez Stredozemné more naďalej klesá

Počet migrantov prichádzajúcich do Európy cez Stredozemné more naďalej klesá

Na nedatovanej snímke, ktorú zverejnili talianske námorné sily 30. mája 2016 africkí migranti sa plavia na nafukovacom člne počas záchrannej operácie v Stredozemnom mori. FOTO TASR/AP

Zdroje z Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) v utorok uviedli, že v prvom polroku 2019 zaznamenali oproti vlaňajšku zníženie počtu utečencov na centrálnej stredomorskej trase vedúcej do Talianska až o 80 percent. Informovala o tom agentúra APA.

V období od januára do júna 2019 úrady zaregistrovali 3 400 utečencov, ktorí touto cestou prišli do Európy. Za rovnaké obdobie v roku 2018 ich pritom bolo ešte 17-tisíc.

O 27 percent sa znížil aj počet migrantov prichádzajúcich západnou stredomorskou cestou smerom do Španielska a dosiahol tak číslo 10 470 (od januára do mája 2018 išlo o 14 300 migrantov).

Mierny nárast o tri percentá nastal len na východnej stredomorskej trase, ktorá vedie do Grécka. Z 15-tisíc utečencov v prvom polroku 2018 sa ich počet tento rok zvýšil na 15 450.

Celkovo prišlo podľa štatistík do Európy cez Stredozemné more v priebehu tohto roka približne 29-tisíc ľudí. Ide o pokles o 37 percent - vlani totiž toto číslo predstavovalo 46 300 migrantov.

Agentúra Frontex uviedla, že sprostredkovať údaje o počte migrantov prichádzajúcich západobalkánskou trasou je značne zložitejšie, keďže tieto čísla sa každý týždeň menia.

V porovnaní s vlaňajškom ich počet na tejto ceste celkovo mierne stúpol. Neexistujú však presné údaje, a to i z toho dôvodu, že na hraničných priechodoch sú utečenci niekedy registrovaní aj viackrát.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo