Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. 07. 2019, 19:19

Počet migrantov prichádzajúcich do Európy cez Stredozemné more naďalej klesá

Počet migrantov prichádzajúcich do Európy cez Stredozemné more naďalej klesá

Na nedatovanej snímke, ktorú zverejnili talianske námorné sily 30. mája 2016 africkí migranti sa plavia na nafukovacom člne počas záchrannej operácie v Stredozemnom mori. FOTO TASR/AP

Zdroje z Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) v utorok uviedli, že v prvom polroku 2019 zaznamenali oproti vlaňajšku zníženie počtu utečencov na centrálnej stredomorskej trase vedúcej do Talianska až o 80 percent. Informovala o tom agentúra APA.

V období od januára do júna 2019 úrady zaregistrovali 3 400 utečencov, ktorí touto cestou prišli do Európy. Za rovnaké obdobie v roku 2018 ich pritom bolo ešte 17-tisíc.

O 27 percent sa znížil aj počet migrantov prichádzajúcich západnou stredomorskou cestou smerom do Španielska a dosiahol tak číslo 10 470 (od januára do mája 2018 išlo o 14 300 migrantov).

Mierny nárast o tri percentá nastal len na východnej stredomorskej trase, ktorá vedie do Grécka. Z 15-tisíc utečencov v prvom polroku 2018 sa ich počet tento rok zvýšil na 15 450.

Celkovo prišlo podľa štatistík do Európy cez Stredozemné more v priebehu tohto roka približne 29-tisíc ľudí. Ide o pokles o 37 percent - vlani totiž toto číslo predstavovalo 46 300 migrantov.

Agentúra Frontex uviedla, že sprostredkovať údaje o počte migrantov prichádzajúcich západobalkánskou trasou je značne zložitejšie, keďže tieto čísla sa každý týždeň menia.

V porovnaní s vlaňajškom ich počet na tejto ceste celkovo mierne stúpol. Neexistujú však presné údaje, a to i z toho dôvodu, že na hraničných priechodoch sú utečenci niekedy registrovaní aj viackrát.

Dnes treba vedieť

15:35

Marian Kotleba vníma prejav prezidentky v parlamente ako kultivovaný a vecný. Predseda ĽSNS ocenil najmä jej slová v súvislosti s rôznymi prílepkami k zákonom počas legislatívneho procesu. (TASR)
 

14:11

Portugalčan Ricardo Cheu už nie je tréner futbalistov Spartaku Trnava. S vedením klubu sa dohodol na rozviazaní kontraktu, osem dní pred plánovaným štartom Fortuna ligy ho nahradil Marián Šarmír. (TASR)

13:27

Poslanci ukončili rokovací deň. Do lavíc zasadnú opäť v utorok, keď budú pokračovať druhými čítaniami o návrhoch v skrátenom legislatívnom konaní. Poslancov čaká ešte prerušená rozprava k novele zákona o spôsobe voľby generálneho prokurátora. (TASR)

 

10:39

Správa prezidentky Čaputovej bola vyrovnaná a férová, reagoval premiér Matovič. Na slová prezidentky o tom, že v prípade kultúrno-etických tém jej chýba poctivá debata, Matovič povedal, že úlohu v tom zohrali médiá. „Myslím si, že skôr médiá strašili takýmito zmenami, robili aj z našich poslancov strašiakov. Omnoho menej to bolo v súlade s realitou,“ dodal.