Prezidentka: Vojenské nákupy musia byť transparentné, zatiaľ mám otázniky

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prezidentka: Vojenské nákupy musia byť transparentné, zatiaľ mám otázniky

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v prezidentskom paláci ministra obrany SR Petra Gajdoša. FOTO TASR - Michal Svítok

Vojenské nákupy musia spĺňať prísne kritériá transparentnosti obstarávania, pretože ide o verejné zdroje a ľudia by o ich hospodárnosti nemali mať pochybnosti. Po stretnutí s ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS) to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá tiež prijala laureátov vojenského činu roka.

Prezidentka si podľa svojich slov zatiaľ zisťuje viac informácií. "Samozrejme, registrujem otázniky nad týmito nákupmi a aj sme o tom na tomto osobnom stretnutí hovorili - o nárokoch na transparentnosť a dôveryhodnosť pri obstarávaní," vysvetlila.

Na stretnutí tiež podľa svojich slov zdôraznila, že by mali všetky plánované nákupy zodpovedať záväzkom Slovenska vo vzťahu k NATO. Potešilo ju tiež, že plánované sú aj investície do osobného vybavenia vojakov, nielen ťažkej techniky.

Ďalšou témou, o ktorej chce ešte prezidentka hovoriť, je bezpečnostná stratégia. Utorkové stretnutie s ministrom obrany bolo však podľa Čaputovej len úvodné, zoznamovacie. "Je to druhý minister, s ktorým som sa stretla, po ministrovi zahraničných vecí minulý týždeň," priblížila. Podľa svojich slov plánuje byť s armádou v častom kontakte, pretože ju považuje za dôležitú zložku verejnej moci.

Gajdoš po stretnutí s prezidentkou zdôraznil, že všetky nákupy sú realizované v súlade s dlhodobým plánom a musia byť schválené aj vládou SR. S prezidentkou chce podľa svojich slov komunikovať aj naďalej.

"Máme nastavené pravidelné stretnutia, podobne, ako som mal s bývalým prezidentom Kiskom. Pokiaľ budú nejaké nové projekty a bude požiadavka z prezidentskej kancelárie, som pripravený kedykoľvek informovať pani prezidentku," dodal.

Prezidentka Čaputová prijala aj laureátov vojenského činu roka

Prezidentka po stretnutusí s ministrom obrany prijala aj ocenených vojakov. Teší ju, že služba pre nich nie je len prácou, ale spôsobom života. Tiež si želá, aby ich príklad nasledovalo čo najviac príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Laureátov ocenení Vojenský čin roka 2018. FOTO TASR - Michal Svítok

Ocenenie za rok 2018 získali štyria vojaci. V kategórii Záchrana života to bol Lukáš Kucharčík, ktorý muža v bezvedomí po autonehode odtiahol do bezpečnej vzdialenosti od horiaceho auta, ktoré následne vybuchlo.

Cenu za Pomoc verejnosti si prevzal Martin Majer za finančné zbierky pre Detskú fakultnú nemocnicu v Banskej Bystrici.

Laureátom v kategórii Priateľ Ozbrojených síl SR je Pavol Honzek a Klub generálov SR v Trenčíne. Nominovaný bol za zrekonštruovanie vojenského cintorína v Trenčíne - Kubrej pri príležitosti 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny.

Mimoriadnu cenu získal Ján Himpán, ktorý ešte ako veliteľ výcvikového strediska ženijného vojska v Seredi v roku 1993 začal organizovať hromadné darovanie krvi. Sám daroval krv 104-krát.
 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo