Hľadajú ochotných ľudí, aby k nám mohli prísť rodiny zo Sýrie

Aby mohli prísť na Slovensko rodiny zo Sýrie či Iraku, treba nájsť tisíc dobrovoľníkov. A pritom presvedčiť našu vládu, že to má zmysel. To je podstata iniciatívy, ktorá reaguje na najväčšiu utečeneckú krízu na Blízkom východe od roku 1948. Projekt má názov Kto pomôže, keď nie my.

Cieľom iniciatívy je vyzvať slovenskú vládu, aby prijala na naše územie sto utečeneckých a vysídlených rodín zo Sýrie a Iraku. „Súčasťou tejto výzvy je predstaviť vláde uskutočniteľnú víziu integrácie týchto rodín do slovenskej spoločnosti. Víziu bude tvoriť verejný prísľub tisícky slovenských rodín, jednotlivcov, organizácií, cirkví a firiem, ktoré sa zaviažu ku konkrétnej pomoci,“ vysvetlila koordinátorka projektu Michaela Pobudová.

Organizátorom projektu je Spoločenstvo Ladislava Hanusa, prvú fázu spustili v stredu. Najprv sa zamerajú na hľadanie dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní pomôcť s ubytovaním, hľadaním práce, učením slovenčiny a začlenením migrantov do miestnych spoločenstiev.

Popri dobrovoľníkoch sa snažia nájsť podporovateľov aj zo súkromného a verejného sektora, ktorí môžu ponúknuť pracovné miesta, ubytovacie priestory či jazykové kurzy vo väčšom meradle.

Prečítajte si:
Čo povedal na návšteve Slovenska patriarcha z Damašku

Zdieľať

Verejnú mienku chcú aktivisti ovplyvniť tým, že nájdu spojencov v osobnostiach a lídroch verejného života. Dodnes vyjadrili iniciatíve podporu Anton Srholec, Oľga Gyarfášová, Štefan Hríb, Radovan Bránik, Vladimír Krčméry či bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.

Organizátori zároveň hľadajú aj partnerov medzi mimovládkami, ktoré v oblasti integrácie už dlhodobo pracujú a sú schopné tejto iniciatíve pomôcť svojou expertízou a skúsenosťami.

Projekt by mal byť silným podnetom pre vládu, že azyl nemusí byť politicky riskantným rozhodnutím, hovorí predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa Juraj Šúst. „Sme presvedčení, že iniciatíva bude dôkazom, že v slovenskej spoločnosti existuje solidarita a vôľa prijať utečencov a osobne sa podieľať na ich integrácii v tejto krajine,“ vyjadril sa Šúst.

Do pomoci sýrskym a irackým rodinám sa dá zapojiť na www.ktopomoze.sk. Pomoc už sľúbilo prvých 130 rodín a jednotlivcov.

Pavol Rábara
Foto: Anton Frič, tonyfric@gmail.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo