Čína žiada náboženské skupiny, aby prisahali oddanosť štátu

Čínska vláda žiada náboženské skupiny v krajine, aby prisahali oddanosť štátu. Prezident Si Ťin-pching v stredu varoval, že náboženstvá musia byť nezávislé od zahraničného vplyvu, píše agentúra AP.

Čínsky prezident Si Ťin-pching

"Je potrebné sa aktívne usilovať o integráciu náboženstiev do socialistickej spoločnosti," povedal prezident na stretnutí vládnucej komunistickej strany na vysokej úrovni. Deklarovaným cieľom stretnutia bolo zjednotiť nestranícke skupiny a jednotlivcov. Si Ťin-pching dodal, že úsilie strany v náboženskej oblasti by malo byť zamerané na to, aby si pre seba získala srdcia a mysle verejnosti.

V oblasti náboženskej politiky zastáva čínska vláda od 90. rokov 20. storočia názor, že nepriateľské zahraničné sily môžu využiť náboženstvá, aby prenikli do čínskej spoločnosti, získali si jej populáciu a zvrhli vládu komunistickej strany.

K téme:
V Číne úradne odstraňujú kríže zo striech stoviek kostolov

Zdieľať

Čínska vláda zakázala prácu zahraničných misionárov, odmietla uznať akékoľvek vymenovanie do úradov zo strany zahraničných cirkevných inštitúcií vrátane Vatikánu a vyhlásila akékoľvek neregistrované cirkevné skupiny za ilegálne.

Napriek všetkému sa náboženstvá rýchlo rozšírili v krajine, ktorá trpí krízou presvedčenia. Ľudia zväčša opúšťajú komunistické hodnoty, napísala AP.

Východočínska provincia Če-ťiang od začiatku roka 2014 násilne odstránila kríže z vyše 400 kresťanských kostolov v evidentnej snahe obmedziť rýchly rast viditeľnosti kresťanských cirkví. Oficiálnym dôvodom bolo, aby kríže nedominovali výhľadu z výškových budov. Pripravuje sa dokonca zákon, ktorým sa úplne zakáže umiestniť kríže na strechách kostolov. 

TASR, rp
Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo