Nemeckej lodi s 64 zachránenými migrantmi nepovolili zakotviť na Malte

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Nemeckej lodi s 64 zachránenými migrantmi nepovolili zakotviť na Malte

Ilustračné foto – TASR/AP

Skupinu 65 migrantov zachránila v piatok pri brehoch Líbye loď nemeckej humanitárnej organizácie Sea-Eye s názvom Alan Kurdi.

Lodi nemeckej humanitárnej organizácie, na palube ktorej sa nachádza 65 zachránených migrantov, nepovolili zakotviť na Malte. V nedeľu to oznámili maltské ozbrojené sily. 

"Nemajú povolenie na vstup do maltských teritoriálnych vôd," potvrdil pre agentúru DPA hovorca ozbrojených síl. 

Skupinu 65 migrantov zachránila v piatok pri brehoch Líbye loď nemeckej humanitárnej organizácie Sea-Eye s názvom Alan Kurdi. Loď je pomenovaná po sýrskom chlapcovi Alanovi Kurdim, ktorý sa v septembri roku 2015 utopil v Stredozemnom mori. 

Plavidlo chcelo zakotviť na juhotalianskom ostrove Lampedusa, v čom mu zabránil tvrdý postoj talianskeho vicepremiéra a ministra vnútra Mattea Salviniho. 

Organizácia Sea-Eye uviedla, že príslušníci talianskej finančnej polície (Guardia di Finanza) im osobne doručili Salviniho nariadenie, že prístav je uzatvorený. 

Na Twitteri aktivisti napísali, že loď Alan Kurdi zmenila vo večerných hodinách kurz a vydala sa smerom k Malte. 

Maltské ozbrojené sily uviedli, že plavidlo zatiaľ nepožiadalo o dodanie núdzových zásob. Podľa hovorkyne Sea-Eye Carlotty Weiblovej loď zatiaľ nemá núdzovú situáciu, ale fyzický stav ľudí na palube sa zhoršuje a sú slabí.  

"Sme si istí, že Malta nám poskytne bezpečný prístav, len čo sa Nemecko a ďalšie európske krajiny rozhodnú prijať týchto ľudí. Očakávame, že Malta nezostane v tej situácii sama," dodala.  

V sobotu loď Alex talianskej humanitárnej organizácie, na palube ktorej sa nachádza 41 migrantov zachránených pri brehoch Líbye, zakotvila na ostrove Lampedusa aj napriek Salviniho zákazu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo