Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. júl 2019, 05:37

USA požiadali Nemecko o podporu v boji proti IS v Sýrii

USA požiadali Nemecko o podporu v boji proti IS v Sýrii

Ilustračné foto – TASR/AP

Spojené štáty požiadali Nemecko o podporu v boji proti zvyškom teroristickej organizácie Islamský štát (IS) vyslaním pozemných jednotiek, ktoré by podporili Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF) v severovýchodnej Sýrii

Informovala agentúra DPA.

Mimoriadny americký vyslanec pre Sýriu James Jeffrey chce, aby nemecká vláda vyslala výcvikové sily, logistických expertov a technických pracovníkov z Bundeswehru.

"Chceme, aby nemecké pozemné jednotky čiastočne nahradili našich vojakov," povedal Jeffrey, dodajúc že odpoveď Nemecka očakáva do konca mesiaca.

Americké jednotky podporujú alianciu SDF, ktorá zahŕňa kurdské milície YPG a ďalšie povstalecké skupiny. Oddiely SDF dobyli poslednú baštu IS v Sýrii v marci, no radikálni islamisti sú ešte stále aktívni.

Americký prezident Donald Trump v decembri minulého roku oznámil, že má v úmysle stiahnuť zo Sýrie všetky americké jednotky, hoci neskôr Biely dom uviedol, že USA zatiaľ ponechajú v krajine 400 vojakov.

USA odvtedy pracujú na zabezpečení väčšej podpory zo strany 80 spojencov v koalícii proti IS, vrátane Nemecka, nakoľko americké jednotky sa začínajú z regiónu sťahovať.

Nemecko podporuje operácie medzinárodnej koalície bojujúcej proti IS zvonka, poskytnutím prieskumných lietadiel Tornado a tankovacieho lietadla a výcvikom vojakov v Iraku.

Nasadenie nemeckých vojakov sa malo pôvodne skončiť 31. októbra tohto roka. Nemecká vláda však rozhodla, že misiu predĺži o ďalší rok. Tento krok musí ešte schváliť nemecký parlament, ktorý o tom začne rokovať najskôr v septembri.  

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 31 minútami

Najskorší možný termín začatia výstavby druhého profilu tunela Branisko bude podľa ministra dopravy Andreja Doležala v roku 2025. Súčasne dodal, že podľa toho, kde druhý profil tunela Branisko bude, sa bude dať odhadovať, v akom časovom rámci by mohol byť aj dokončený. Zatiaľ však nie je vypracovaná ani projektová dokumentácia. (TASR)

pred 51 minútami

Verejné obstarávanie na tlač vládnych novín spustí Úrad vlády do konca leta. Novinami chce úrad vlády dosiahnuť väčšiu informovanosť ľudí o tom, ako funguje štát, ako ich ovplyvňuje konkrétna zmena zákona, ale aj to, koľko peňazí štát vyberá a na čo ich vynakladá. Noviny by mali vychádzať ako bezplatný mesačník s predpokladaným rozsahom 32 strán. (TASR)

pred 59 minútami

Rakúsko chce, aby balík na zotavenie ekonomiky pomohol tým najchudobnejším krajinám Európskej únie. Na základe súčasného plánu by totiž najviac peňazí malo získať Taliansko, Španielsko alebo Poľsko. Podľa rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza by peniaze mali smerovať najmä do ekologizácie ekonomiky, digitalizácie či podpory reforiem. (TASR)

pred hodinou

Mexiko má štvrtý najvyšší počet úmrtí na COVID-19 vo svete. V nedeľu prevýšil 35-tisíc a prekonal tak Taliansko. Mexiko sa v počte úmrtí zaradilo za Spojené štáty, Brazíliu a Veľkú Britániu. (TASR)

pred 12 hodinami

O novele, ktorá upravuje oblasť potratov, by mali poslanci parlamentu hlasovať v utorok popoludní. V úvode dňa sa majú venovať zmenám v štátnom rozpočte. Poslanci by na aktuálnej schôdzi mali tiež definitívne rozhodnúť aj o novele zákona o prokuratúre, ktorá upravuje spôsob voľby šéfa Generálnej prokuratúry. (TASR)