Bojíme sa médií?

Proticirkevné. To je azda najčastejší prívlastok, ktorý v súvislosti s médiami počuť v „našich“ kruhoch od biskupov cez katolícku inteligenciu po veriacich, ktorí si okrem Lumenu občas zapnú správy a Poštu pre teba. Po dôkaz stačí zájsť do Mariazellu. Kto si počas septembrovej pápežskej návštevy porovnal spravodajstvo Vatikánskeho rozhlasu a slovenských denníkov, videl a uveril. Na jednej strane myšlienky z homílií, na druhej analýzy počasia, nedostatku suvenírov a ekologických protestov proti vyťatiu troch líp.

Keď sa veriaci, čo boli na púti osobne, vrátili domov, rozprávali svojim o... O čom? Citovali Svätého Otca? Alebo referovali, ako zmokli, vybaľujúc z kabeliek ukoristené suveníry pre vnúčatá?

Médiá nás chytajú na to, čo je prirodzené. Čo je jednoduchšie. Jednoduchšie prenosné a jednoduchšie zrozumiteľné. Vehementne odmietajú suplovať vychovávateľov.

A vychovávajú viac, než si myslia a myslíme. V duchu toho, čo je im prirodzené a jednoduchšie. Na Západe sa už dávno píšu štúdie a vydávajú knižky o tom, že a prečo je medzi novinármi oveľa viac liberálov či ľavičiarov ako v bežnej populácii. Štatistiky to ilustrujú číslami o nadpriemernej rozvodovosti a bohémskom štýle života.

Infiltrovať sa? Zakladať vlastné časopisy, televízie? Dobrý nápad, ale... V tej brandži sa doteraz uchytilo iba málo „našich“ jednotlivcov. A vlastné médiá veľmi rýchlo presviedčajú už len presvedčených. Kým v Mariazelli na jednej strane nezaznelo takmer nič z toho, čo tam Benedikt XVI. vlastne povedal, druhá strana rovnako starostlivo odfiltrovala každý ochranársky či židovský protihlas. Dva zákopy.

Médiá prenikajú k ľuďom, medzi nich, do nich. To by sa páčilo aj tomu, ktorý jedával s mýtnikmi a hriešnikmi. No keď autorka tohto komentára predstavila kolegovi zo sekulárnej univerzity ako výskumnú tému využitie mediálneho jazyka na sprostredkovanie iných ako bulvárnych posolstiev, reakcia znela: „Vy ste tou zlobou médií posadnutí.“

Až tak pôsobíme navonok? To je zle. K tým mýtnikom nepôjdeme z nepoškvrnenej štartovacej pozície, ale s biľagom predsudku.

Prvý krok je odbúrať ho na svojej strane. Nepôsobiť posadnuto. Ani proticirkevnosťou médií.

Terézia Kolková

Ilustračné foto: www.sxc.hu

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo