Gregor III.: Pomôžte Arabom k jednote, podporíte kresťanov

Nežijeme v getách, sme aktívni obyvatelia. Staviame kostoly, máme školy, univerzity, kluby pre mládež, máme ministrov, poslancov, hovorí hlava melchitskej cirkvi v Sýrii.

Na Slovensku je odvčera predstaviteľ sýrskych melchitských kresťanov z Damašku patriarcha Gregor (Gregorios) III. Pricestoval na pozvanie predstaviteľov gréckokatolíckej cirkvi a stretol sa s prezidentom Andrejom Kiskom a ďalšími politikmi. Na Slovensku je šiesty raz.

Melchiti sú kresťania s byzantským obradom a liturgiou podobnou gréckokatolíkom na Slovensku. Slávia ju v arabskom jazyku. Na Blízkom východe je ich 700-tisíc a vo svete ďalších 1 300 000.

Gregor III. sa okrem stretnutí s politikmi zúčastnil aj na konferencii “Prenasledovanie kresťanov – ako im pomáhať?” v Bratislave. Prinášame niekoľko citátov z jeho prednášky a odpovedí na otázky:

Ako žijú kresťania v Sýrii, môžu tam ešte vôbec prežiť?

Kresťania a moslimovia zažívajú počas štyroch rokov vojny v Sýrii rovnaké tragédie. V Sýrii je sedem miliónov utečencov vo vlastnej krajine a ďalšie tri milióny v zahraničí.

Viac ako 450-tisíc kresťanov muselo opustiť svoje domovy. Chudoba sa rozšírila na široké masy. Na Blízkom východe žije asi 15 miliónov kresťanov, väčšina z nich sú Kopti.

Nakoľko vám štát poskytuje náboženskú slobodu?

V Sýrii je náboženskej slobody pre kresťanov najviac, ale okrem Saudskej Arábie je zaručená aj v ďalších krajinách regiónu, najmä v Libanone, Sýrii, Jordánsku, Palestíne, Izraeli, Iraku.

Staviame kostoly, máme školy, univerzity, kluby pre mládež, máme ministrov, poslancov. Okrem Sýrie a Libanonu je však všade v ústave uvedené, že štátne náboženstvo je islam. Nežijeme však v getách, sme aktívni obyvatelia.

Nechceme odísť, musíme, môžeme a chceme ostať s moslimami, aby sme budovali lepšiu budúcnosť. Ja sa nebojím moslimov, ale chaosu, vojny. V Iraku to zažili, keď kresťania boli systematicky vyhnaní z domova.

Veľa kresťanov zo Sýrie však odchádza na Západ...

V Sýrii zahynulo asi 2500 kresťanov, ale väčšina odišla zo strachu, nie pre reálne prenasledovanie. Dvere do Európy by nemali byť otvorené pre každého, len pre tých, čo to naozaj potrebujú. Vraždenie kresťanov má za cieľ destabilizovať ich komunity v regióne, aby sa báli viac, ako je realita.

Naša úloha ako cirkvi je byť s tými, ktorí v Sýrii ostávajú. Môžeme budovať lepšiu spoločnosť. V Egypte napríklad päť kresťanov dokázalo dostať kresťanské princípy do ústavy štátu – práva žien, detí, náboženské slobody.

Ako sa pozeráte na postoj Európy a špeciálne Slovenska?

My kresťania v Oriente sa pýtame, aká je tam dnes naša úloha a Slovensko nám svojou podporou pomáha nájsť ju. Dôležité je, aby Európa počula hlas kresťanov v Sýrii a brala ho vážne.

Ak chcete pomôcť kresťanom, pomáhajte Arabom k jednote a buďte im vzorom. Riešením je aj spravodlivosť pre Palestínčanov v konflikte s Izraelom.

Ak sa nevyriešia konflikty v Sýrii, Iraku, Jemene, Líbyi, Palestíne, tak porastie fundamentalizmus a Európa to tiež pocíti nárastom násilia.

Už teraz žijú v regióne tri milióny detí, ktoré sú utečenci, nie sú nikde registrovaní a občania žiadneho štátu. To je živná pôda pre Islamský štát, stávajú sa z nich fundamentalisti.

Aký je Váš pohľad na Islamský štát (ISIS) a jeho aktivity?

Islamský štát vznikol záhadným spôsobom a vnímame ho ako primitívny, barbarský útok proti ľudskosti. Kríza na Blízkom východe nie je lokálna kríza. Je to celosvetová kríza. Je krízou samotnej Európy, spolunažívania medzi bratmi.

ISIS viac škodí islamu ako kresťanstvu, pretože iba hovorí o Bohu, ale v tom, čo robia, Boh nie je. Proti ISIS však musí byť spoločná kresťansko-moslimská dohoda, treba vyzývať moslimov, aby proti nim bojovali.

Islamský štát má za cieľ vládnuť v Iraku a Levante, čo je aj územie dnešnej Sýrie, Libanonu, Izraela a Jordánska. Dotýka sa to preto celého regiónu. Usilujem sa, aby kresťania, moslimovia a Európania mali spoločný postoj voči ISIS.

Ako možno Islamský štát poraziť?

Nevyhráme nad ním vojenskými útokmi, ako to robia USA, ale spoluprácou s vládou. Zodpovednosť za boj s ISIS treba dať moslimom. Pre moslimov je to nebezpečnejšie hnutie ako pre kresťanov. Najmä pre moslimov v Európe, lebo sa stanú radikálnymi.

Ak bude proti ISIS bojovať Európa, bude sa to považovať za nové križiacke výpravy a boj proti moslimom. My potrebujeme stavať mosty medzi ľuďmi. Potrebujeme moslimom ukázať, že my kresťania tvoríme mier, lebo nás pokladajú za agentov Západu v Oriente.

Nejde o obranu kresťanov, ale ľudských hodnôt, náboženskej slobody. Nebojujeme za to ako kresťania, ale ako občania.

Peter Kremský

Foto - Zuzana Očovanová

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo