Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. júl 2019, 19:46

Šéf NATO: Nič nenaznačuje, že by Rusko chcelo v spore okolo zmluvy INF ustúpiť

Šéf NATO: Nič nenaznačuje, že by Rusko chcelo v spore okolo zmluvy INF ustúpiť

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto - TASR/AP

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v piatok varoval, že vyhliadky na záchranu významnej dohody o obmedzení zbrojenia z obdobia studenej vojny sa každým dňom znižujú.

K záležitosti sa vyjadril po tom, ako rozhovory s ruskými predstaviteľmi nepriniesli posun, informovala agentúra AFP.

Rusko i Spojené štáty pozastavili plnenie Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), keď sa vzájomne obvinili z porušovania tohto svojho bilaterálneho dohovoru, ktorý zakázal celú triedu rakiet schopných niesť jadrové zbrane.

Washington od INF definitívne odstúpi 2. augusta, ak Rusko nezničí svoj nový kontroverzný raketový systém, ktorý podľa USA a NATO porušuje zmluvu, podpísanú v roku 1987 vtedajšími lídrami Spojených štátov a bývalého Sovietskeho zväzu.

V rámci úsilia zachrániť zmluvu viedli predstavitelia NATO v piatok rozhovory s poprednými zástupcami Ruska týždeň po tom, ako sa ministri obrany Aliancie dohodli na súbore protiopatrení pre prípad, že Moskva nebude rešpektovať zmienený termín.

"Nevideli sme žiadnu známku toho, že by Rusko bolo ochotné vrátiť sa k dodržiavaniu zmluvy INF," povedal Stoltenberg novinárom po tomto stretnutí.

Dodal, že "pokračujúce ruské porušovanie" zmluvy je jediným dôvodom, prečo je dohovor ohrozený.

Ruské zastupiteľstvo pri NATO vo vyhlásení uviedlo, že ruská strana stretnutie využila na zdôraznenie, že "pokusy presunúť zodpovednosť za zánik INF na Rusko sú neodôvodnené". Vyzvala súčasne na zdržanlivosť a varovala pred "skutočnými rizikami", ktoré vzniknutá situácia predstavuje.

"Potvrdili sme, že pri našom plánovaní... nemáme v úmysle rozmiestniť príslušné raketové systémy v Európe a iných regiónoch, pokiaľ tam nebudú rozmiestnené americké rakety stredného a kratšieho doletu," uviedlo zastupiteľstvo.

Inzercia

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu podpísal zákon, o pozastavení plnenia zmluvy INF zo strany Moskvy. Rusko tento krok oznámilo začiatkom februára po tom, ako tak koncom januára urobili aj Spojené štáty. Washington svoje rozhodnutie zdôvodnil tvrdením, že Rusko má niekoľko práporov vybavených novým mobilným systémom pre riadené strely 9M729, známym aj pod označením SSC-8, ktoré sú schopné doletu viac ako 500 kilometrov.

Zmluva INF, ktorá obom stranám zakazuje okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny, je považovaná za kľúčový prvok globálneho systému kontroly zbrojenia. Jej hroziaci zánik vyvolal aj obavy z budúcnosti dohody Nový START o znížení počtu jadrových zbraní.

Putin uviedol, že je pripravený aj na ukončenie zmluvy Nový START, ktorá vyprší v roku 2021, pričom obvinil Washington z neochoty rokovať o jej predĺžení.

Stoltenberg v piatok zdôraznil, že je stále čas zachrániť zmluvu INF. Poukázal pritom na rýchlosť, s akou sa sovietske sily zbavili svojich rakiet stredného doletu po podpísaní INF.

"V roku 1987 Rusko dokázalo zničiť rakety stredného doletu s plochou dráhou letu za niekoľko týždňov," povedal šéf NATO. "Je možné to urobiť za niekoľko týždňov, pretože k tomu už v minulosti došlo."

Stoltenberg odmietol poskytnúť bližšie podrobnosti o zamýšľaných protiopatreniach s tým, že NATO sa stále zameriava na záchranu INF. Poukázal však na to, že existujúci systém obrany NATO proti balistickým strelám by nebol schopný zostreliť inkriminované ruské rakety, dopĺňa AFP.
 

Dnes treba vedieť

pred 25 minútami

V pondelok na Slovensku pribudlo šesť prípadov nákazy koronavírusom, otestovali 1163 vzoriek. Hospitalizovaných je 13 pacientov, u siedmich bolo ochorenie COVID-19 potvrdené. Na JIS sú traja pacienti, na umelej pľúcnej ventilácii jeden.

pred 2 hodinami

Desať slovenských hokejistov figuruje na súpiskách tímov NHL pre prípravné kempy pred obnovením sezóny. Šancu dostali aj mladíci – brankár Adam Húska v New Yorku Rangers a útočník Adam Ružička v Calgary Flames.

pred 2 hodinami

Prehľad udalostí v utorok 14. júla:

  • prezidentka prijme zástupcov študentov Fakulty informatiky a informačných technológií;
  • vymenuje tiež nových vysokoškolských profesorov;
  • pokračuje schôdza parlamentu – poslanci by mali hlasovať aj o návrhoch noviel potratového zákona a o novele zákona o hazarde;
  • zasadne Ústredný krízový štáb;
  • Epsteinova expriateľka Ghislaine Maxwellová prvýkrát predstúpi pred súd;
  • Spojené arabské emiráty vypustia prvú sondu, ktorá bude skúmať Mars.
pred 3 hodinami

Úradujúci poľský prezident Andrzej Duda sa podľa oficiálnych konečných výsledkov stal víťazom druhého kola prezidentských volieb so ziskom 51,03 percenta hlasov. Varšavský primátor Rafal Trzaskowski získal 48,97 percenta odovzdaných hlasov. Volebná účasť bola na úrovni 68,18 percenta, čo je druhé najvyššie číslo od pádu komunizmu v Poľsku v roku 1989.

pred 12 hodinami
pred 12 hodinami

Vedenie zámorskej NHL informovalo, že od 8. júna malo pozitívne testy na nový koronavírus 43 hokejistov. Všetci nakazení hráči sú v domácej karanténe. Medzi nimi je 30 hráčov, ktorých pozitívne testovali v klubových priestoroch, a u trinástich odhalili koronavírus mimo ligových protokolov pre druhú fázu reštartu sezóny. (TASR)

pred 12 hodinami

Česká vláda schválila návrh na zmenu ústavy, ktorý má do textu základného zákona zaviesť právo brániť seba a iné osoby za pomoci zbrane.  „Vláda dnes prerokovala senátorský návrh na zmenu ústavy,“ povedala česká ministerka spravodlivosti Marie Benešová po rokovaní vlády. Kabinet premiéra Andreja Babiša podľa Benešovej prijal súhlasné stanovisko po búrlivej debate. (TASR)