Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. júl 2019, 09:59

Vlastným autom cestuje na dovolenku do Chorvátska až 65 percent Slovákov

Vlastným autom cestuje na dovolenku do Chorvátska až 65 percent Slovákov

Ilustračné foto – TASR/Roman Hanc

Porušenie dopravných predpisov najmä v Chorvátsku prísne trestajú.

Vlastným autom cestuje na dovolenku do Chorvátska až 65 percent Slovákov. Nasleduje Taliansko, Bulharsko a Slovensko. Vyplýva to z údajov agentúry Invia, ktoré TASR poskytla jej tlačová hovorkyňa Andrea Řezníčková.

Pri zahraničnej dovolenke netreba zabúdať na dopravné predpisy, ktoré sa môžu líšiť od slovenských.

V Chorvátsku sa jazdí na pravej strane a predbieha na ľavej. Na alkohol je všeobecný limit 0,05 promile v krvi, u niektorých kategórií vodičov je nulový limit. "Polícia môže ukladať a vyberať pokuty na mieste. Nie je nutné platiť okamžite. Polícia namiesto toho vydá zloženku a pokuta sa bude musieť zaplatiť do ôsmich dní, na pošte či banke. Ako preventívne opatrenie, môže polícia zabaviť cestovný pas motoristov, dokiaľ nie je pokuta zaplatená," upozornila Řezníčková.

Deti mladšie ako 12 rokov nesmú podľa jej slov cestovať na predných sedadlách. Výnimkou sú deti do dvoch rokov, ktoré môžu cestovať v prednej časti, ak sú umiestnené v zadržiavacom systéme prispôsobenom ich veľkosti, a ak je na zadnej strane deaktivovaný airbag.

"Dieťa do päť rokov musí byť umiestnené na zadnom sedadle prispôsobenom jeho veľkosti. Dieťa vo veku päť až 12 rokov musí cestovať na zadnom sedadle s pomocou troch bodových bezpečnostných pásov s prídavným podsedákom, ak je to nevyhnutné na jeho výšku," upozorňuje ďalej Řezníčková. Tiesňové čísla v prípade nehody sú polícia: 92, záchranka: 94 alebo 112, hasiči: 93, cestná asistencia: 987.

V Taliansku sa jazdí tiež vpravo. Je zakázané predbiehať vozidlo, ktoré predbieha iné vozidlo alebo vozidlo, ktoré spomalilo prípadne zastavilo chodcom na prechode. Predbiehanie je zakázané na vjazdoch a na železničných priecestiach. Rovnako v zákrutách, na úbočí kopca, na križovatkách, na všetkých miestach, kde je obmedzená viditeľnosť. V spomínaných prípadoch je predbiehanie povolené, ak je komunikáciou štvorprúdová cesta s jedným smerom alebo dvoma jazdnými pruhmi v rovnakom smere.

Inzercia

"Všeobecne platný limit alkoholu v krvi vodiča je 0,05 promile. Pre vodičov autobusov s menej ako tromi rokmi praxe rovnako ako u vodičov z povolania - súkromných vodičov, vodičov autobusov, vodičov z povolania, atď. - je limit 0.00 promile," doplnila Řezníčková. Tiesňové čísla sú polícia: 113, ambulancia: 118, 112, hasiči: 115.

V Bulharsku vodiči dávajú prednosť sprava, na neoznačených križovatkách, križovatkách typov "T" a kruhových objazdoch. Električky majú prednosť v jazde pred ostatnými účastníkmi cestnej premávky. Chodci majú prednosť pred všetkými vozidlami s výnimkou koľajových. Maximálna úroveň alkoholu v krvi je 0,05 promile.

"V prípade drobnej nehody sa vodiči môžu dohodnúť na postupe, ktorý nevyžaduje účasť polície. Turisti by však mali zavolať políciu bez ohľadu na rozsah poškodenia a požiadať o policajnú správu," zdôraznila Řezníčková. Ak je vozidlo vážne poškodené, alebo ak je niekto zranený, musí byť volaná polícia. Tiesňové čísla sú polícia: 166, záchranka: 150, 112, hasiči: 160.

Okrem dopravných predpisov sa pred cestou odporúča skontrolovať aj technický stav auta a povinnú výbavu. Okrem výstražného trojuholníka je to aj reflexná vesta, náhradné koleso aj autolekárnička. Pri nej si treba dať pozor na dátum exspirácie.

„Pre istotu si overte, čo musí byť súčasťou povinnej výbavy v krajinách, cez ktoré pocestujete, pretože to nie je všade rovnako. Samozrejme, dôležité je aj povinné zmluvné poistenie a jeho platnosť. Určite si k dokladom priložte zelenú kartu, ktorá je potvrdením o platnosti PZP v zahraničí," zhrnul Daniel Baran z Union poisťovne.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.

pred 4 hodinami

V Banskej Bystrici sa v stredu v noci strieľalo, pričom páchateľ pri streľbe spôsobil 64-ročnému mužovi poranenia, ktorým na mieste podľahol. Muža podozrivého zo streľby sa polícii podarilo v krátkom čase zadržať. (TASR)

pred 4 hodinami

V Česku pribudlo v priebehu utorka 290 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. Najpostihnutejším okresom je aj naďalej Frýdek-Místek, ležiaci v juhovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja. Po zrušení plošných opatrení sa teraz zavádzajú sprísnené pravidlá, napríklad pre nosenie rúšok či konanie hromadných akcií, avšak len v miestach lokálnych ohnísk. (TASR)

pred 5 hodinami

Občania Slovenska nie sú medzi obeťami či zranenými utorkových mohutných výbuchov v prístave libanonského hlavného mesta Bejrút. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí. Podľa najnovšej bilancie libanonského ministerstva zdravotníctva si explózie vyžiadali životy viac ako 100 ľudí a okolo 4000 zranených. (TASR)

pred 6 hodinami

NHL: Carolina Hurricanes postúpila do 1. kola play off po víťazstve 4:1 nad NY Rangers. Hráči New Yorku Islanders sú krok od postupu. V utorkovom druhom zápase predkola Východnej konferencie zdolali Floridu Panthers 4:2 a v sérii hranej na tri víťazstvá vedú 2:0. V treťom dueli predkola Západnej konferencie zvíťazilo Calgary v Edmontone nad Winnipegom 6:2 a v sérii vedie 2:1. Nashville si v druhom zápase poradil s Arizonou 4:2 a vyrovnal stav série na 1:1. (TASR)