Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. máj 2015

Nechceli upiecť propagačnú tortu pre gayov, prehrali súd

Odmietli upiecť tortu s heslom na podporu homosexuálnych sobášov, súd ich uznal za vinných z diskriminácie. Takýto prípad sa stal pekárni v Severnom Írsku, ktorú vlastnia kresťania. Informovala o tom agentúra Reuters. bakery.jpg Pekáreň  Ashers Baking Co. Aktivista...

Nechceli upiecť propagačnú tortu pre gayov, prehrali súd

Odmietli upiecť tortu s heslom na podporu homosexuálnych sobášov, súd ich uznal za vinných z diskriminácie. Takýto prípad sa stal pekárni v Severnom Írsku, ktorú vlastnia kresťania. Informovala o tom agentúra Reuters.

Pekáreň  Ashers Baking Co.

Aktivista za práva homosexuálov Gareth Lee podal civilnú žalobu na pekárenskú spoločnosť Ashers Baking Company v Belfaste po tom, ako zrušila jeho objednávku na tortu s nápisom "Podpor manželstvo gejov". Prípad finančne podporila severoírska Komisia za rovnosť.

Inzercia

Firma najprv objednávku prijala, ale neskôr sa s Leeom skontaktovala, zrušila objednávku a peniaze mu vrátila. Lee na súde uviedol, že toto odmietnutie v ňom vyvolalo pocity "bezcennosti" a toho, že je "podradnejším človekom".

Majiteľ pekárne Daniel McArthur v utorok pred súdom ešte pred vynesením rozsudku vyhlásil: "S radosťou obslúžim každého, ale nemôžeme podporovať vec, ktorá ide proti tomu, čo o manželstve vraví Biblia". Názov jeho pekárne nesie meno izraelského kmeňa Ašer. Podnik na svojom webe vysvetľuje, že tento kmeň mal veľa šikovných pekárov, ktorí piekli chlieb pre kráľovský dvor.  

Okresná sudkyňa Isobel Brownlieová vo verdikte uviedla, že McArthurovci "majú pravé, hlboké náboženské presvedčenie", avšak predpisy "chránia ľudí pred tým, aby sa ich sexuálna orientácia zneužívala na odmietanie ich potrieb". Pekáreň musí po prehratom spore zaplatiť Leeovi ako ujmu 500 libier, uvádza BBC. 

Prípad vyvolal spolitizovanú kauzu. Členovia najväčšej politickej strany v Severnom Írsku - Demokratickej unionistickej strany - navrhujú zavedenie klauzuly o výhrade svedomia, ktorá by umožnila odoprieť poskytnutie služieb na základe náboženského presvedčenia.

TASR, rp
Foto: ashersbakingco.com

Odporúčame

Škótska cirkev odsúhlasila homosexuálnych duchovných

Škótska cirkev odsúhlasila homosexuálnych duchovných

Škótska presbyteriánska cirkev chce rozhodnúť o možnosti stať sa duchovným pre homosexuálnych manželov. .@churchscotland votes in favour of allowing ministers in same sex civil partnerships: http://t.co/Il6LKhHncy pic.twitter.com/aUwipqiiwZ — Church of Scotland (@churchscotland) May 16, 2015 Generál...

Policajti zlynčovali ženu obvinenú zo spálenia Koránu, pôjdu do väzenia

Policajti zlynčovali ženu obvinenú zo spálenia Koránu, pôjdu do väzenia

Mladú Afganku útočníci najskôr dobili palicami, zhodili zo strechy a prešli autom a už mŕtvu ju nakoniec podpálili. Jedenásť afganských policajtov poslal dnes súd na rok do väzenia za nečinnosť, keď dav ľudí v marci zlynčoval v Kábule mladú ženu - neprávom obvinenú z pálenia koránu. Ďalších ôsmich p...

Zmenu povinnej sexuálnej výchovy potopil v parlamente Smer

Zmenu povinnej sexuálnej výchovy potopil v parlamente Smer

Novela zákona by posilnila právo rodičov a žiakov odmietnuť nevhodnú sexuálnu výchovu, Smer sa postavil proti.  V parlamente neprešiel do druhého čítania návrh poslancov za hnutie OĽaNO Eriky Jurinovej, Igora Matoviča a Richarda Vašečku o zmenách v školskom zákone. Proti zákonu hlasovali, prípadne ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.