Nechceli upiecť propagačnú tortu pre gayov, prehrali súd

Odmietli upiecť tortu s heslom na podporu homosexuálnych sobášov, súd ich uznal za vinných z diskriminácie. Takýto prípad sa stal pekárni v Severnom Írsku, ktorú vlastnia kresťania. Informovala o tom agentúra Reuters.

Pekáreň  Ashers Baking Co.

Aktivista za práva homosexuálov Gareth Lee podal civilnú žalobu na pekárenskú spoločnosť Ashers Baking Company v Belfaste po tom, ako zrušila jeho objednávku na tortu s nápisom "Podpor manželstvo gejov". Prípad finančne podporila severoírska Komisia za rovnosť.

Firma najprv objednávku prijala, ale neskôr sa s Leeom skontaktovala, zrušila objednávku a peniaze mu vrátila. Lee na súde uviedol, že toto odmietnutie v ňom vyvolalo pocity "bezcennosti" a toho, že je "podradnejším človekom".

Majiteľ pekárne Daniel McArthur v utorok pred súdom ešte pred vynesením rozsudku vyhlásil: "S radosťou obslúžim každého, ale nemôžeme podporovať vec, ktorá ide proti tomu, čo o manželstve vraví Biblia". Názov jeho pekárne nesie meno izraelského kmeňa Ašer. Podnik na svojom webe vysvetľuje, že tento kmeň mal veľa šikovných pekárov, ktorí piekli chlieb pre kráľovský dvor.  

Okresná sudkyňa Isobel Brownlieová vo verdikte uviedla, že McArthurovci "majú pravé, hlboké náboženské presvedčenie", avšak predpisy "chránia ľudí pred tým, aby sa ich sexuálna orientácia zneužívala na odmietanie ich potrieb". Pekáreň musí po prehratom spore zaplatiť Leeovi ako ujmu 500 libier, uvádza BBC. 

Prípad vyvolal spolitizovanú kauzu. Členovia najväčšej politickej strany v Severnom Írsku - Demokratickej unionistickej strany - navrhujú zavedenie klauzuly o výhrade svedomia, ktorá by umožnila odoprieť poskytnutie služieb na základe náboženského presvedčenia.

TASR, rp
Foto: ashersbakingco.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo