Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2019, 08:33

Lisabon bude dávať pokuty za elektrické kolobežky na chodníkoch

Lisabon bude dávať pokuty za elektrické kolobežky na chodníkoch

Chodci kráčajú okolo opustenej elektrickej kolobežky na chodníku v centre Lisabonu. Foto - TASR/AP

Spôsoby, ako nájsť rovnováhu medzi potrebami chodcov a užívateľmi elektrických kolobežiek, hľadajú aj viaceré ďalšie európske mestá.

Portugalské úrady sa v centre hlavného mesta Lisabon rozhodli zakročiť proti pohrome, za ktorú miestni obyvatelia označujú opustené elektrické kolobežky, povaľujúce sa na chodníkoch.

Obecná rada, ktorá dohliada na mestské štvrte v okolí lisabonského Hradu sv. Juraja (Castelo de Sao Jorge) a centra metropoly vybudovaného v 18. storočí, zaviedla v pondelok finančné pokuty až do výšky 300 eur pre spoločnosti, ktorých prenajaté elektrické kolobežky sa budú povaľovať na chodníkoch či iných verejných miestach, píše agentúra AP. 

Tieto spoločnosti okrem toho budú musieť uhradiť aj náklady spojené s odpratávaním kolobežiek, ktoré vykonajú mestské úrady.

Spôsoby, ako nájsť rovnováhu medzi potrebami chodcov a užívateľmi elektrických kolobežiek, hľadajú aj viaceré ďalšie európske mestá, informuje AP. Dodáva, že deväť spoločností, ktoré prenajímajú elektronické kolobežky v Lisabone, zaplavilo vlani portugalskú metropolu tisíckami týchto strojov. Tie využívajú ľudia najmä na krátke výlety po meste.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu, ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka. (TASR)

pred 3 hodinami

Holandského cyklistu Fabia Jakobsena, ktorý mal pred týždňom hrozivý pád v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska, by mali v stredu previezť z nemocnice v Sosnowci do rodnej krajiny. Jazdca tímu Deceuninck-Quickstep v piatok prebrali z kómy a jeho zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje. (TASR)

pred 3 hodinami

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí, aby posúdili situáciu v Bielorusku, v Libanone a vo východnom Stredomorí. Na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ o kríze v Bielorusku vyzvali v utorok ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska. Z Varšavy predtým prišiel aj apel na mimoriadny summit EÚ o Bielorusku. (TASR)

pred 3 hodinami

V Litmanovej si počas uplynulého víkendu pripomenuli 30. výročie začiatku údajných zjavení Panny Márie. Ich pravosť je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. Prečítajte si archívny rozhovor s bývalým duchovným správcom pútnického miesta na hore Zvir Marcelom Pisiom, v ktorom hovorí aj o tom, že v Litmanovej sa zázraky nedejú na počkanie.