Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2019, 08:29

SIS je personálne obsadená na 82 percent

SIS je personálne obsadená na 82 percent

Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Anton Šafárik. Foto - TASR/Martin Baumann

V slovenskej tajnej službe pôsobí takmer 60 percent mužov a 40 percent žien.

O prijatie do služobného pomeru v Slovenskej informačnej službe (SIS) podalo v minulom roku žiadosť niekoľko stoviek občanov.

Z prijatých žiadostí v roku 2018 bolo do prijímacieho konania zaradených 49,3 percenta uchádzačov, ktorí svojím odborným profilom zodpovedali personálnym potrebám služby a zároveň spĺňali zákonné podmienky prijatia. Uvádza sa v odtajnenej časti správy SIS za rok 2018, ktorá je zverejnená na webovej stránke slovenskej tajnej služby. 

Následne v rámci prijímacieho konania bolo úspešných 16,2 percenta uchádzačov, čo predstavuje mierny pokles v porovnaní s rokom 2017 (17,9 percenta).

Ku koncu roku 2018 dosahoval počet príslušníkov SIS 82,21 percenta z plánovaného stavu. To je, ako sa konštatuje v správe, minimálny nárast oproti koncu roku 2017. Konkrétne ku koncu roku 2017 to bolo 81,64 percenta z plánovaného stavu.

Personálne zloženie podľa základných demografických znakov SIS zostáva v porovnaní s predošlými rokmi bez podstatných zmien. V slovenskej tajnej službe pôsobí takmer 60 percent mužov a 40 percent žien.

Vo vekovej štruktúre je stav vekovo mladších príslušníkov vo veku do 40 rokov – 29,5 percenta nižší ako stav príslušníkov v strednom veku do 50 rokov, ktorých je 46 percenta. Uvádza sa v odtajnenej časti správy v sekcii personálne zabezpečenie SIS.Vysokoškolsky vzdelaných (vrátane prvého stupňa vysokoškolského vzdelania) je 70 percent príslušníkov.

V minulom roku služba realizovala 19 spravodajských vzdelávacích aktivít. Pokračovala v príprave príslušníkov v oblasti cudzích jazykov, keď zorganizovala napríklad päť interných jazykových kurzov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu, ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka. (TASR)

pred 2 hodinami

Holandského cyklistu Fabia Jakobsena, ktorý mal pred týždňom hrozivý pád v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska, by mali v stredu previezť z nemocnice v Sosnowci do rodnej krajiny. Jazdca tímu Deceuninck-Quickstep v piatok prebrali z kómy a jeho zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje. (TASR)

pred 2 hodinami

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí, aby posúdili situáciu v Bielorusku, v Libanone a vo východnom Stredomorí. Na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ o kríze v Bielorusku vyzvali v utorok ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska. Z Varšavy predtým prišiel aj apel na mimoriadny summit EÚ o Bielorusku. (TASR)

pred 2 hodinami

V Litmanovej si počas uplynulého víkendu pripomenuli 30. výročie začiatku údajných zjavení Panny Márie. Ich pravosť je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. Prečítajte si archívny rozhovor s bývalým duchovným správcom pútnického miesta na hore Zvir Marcelom Pisiom, v ktorom hovorí aj o tom, že v Litmanovej sa zázraky nedejú na počkanie.

pred 3 hodinami

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

pred 3 hodinami

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)