Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. máj 2015

Zmenu povinnej sexuálnej výchovy potopil v parlamente Smer

Novela zákona by posilnila právo rodičov a žiakov odmietnuť nevhodnú sexuálnu výchovu, Smer sa postavil proti.  V parlamente neprešiel do druhého čítania návrh poslancov za hnutie OĽaNO Eriky Jurinovej, Igora Matoviča a Richarda Vašečku o zmenách v školskom zákone. Proti zákonu hlasovali, prípadne ...

Novela zákona by posilnila právo rodičov a žiakov odmietnuť nevhodnú sexuálnu výchovu, Smer sa postavil proti. 

V parlamente neprešiel do druhého čítania návrh poslancov za hnutie OĽaNO Eriky Jurinovej, Igora Matoviča a Richarda Vašečku o zmenách v školskom zákone. Proti zákonu hlasovali, prípadne sa zdržali poslanci za vládny Smer, ako aj za Most-Híd a veľká časť nezávislých. Návrh získal iba 27 poslaneckých hlasov.  

Podľa poslancov OĽANO by rodičia a zákonní zástupcovia žiakov, ako aj sami žiaci mali mať možnosť odmietnuť účasť na vyučovaní obsahujúcom sexuálne správanie alebo poznatky o eutanázii bez akejkoľvek sankcie a povinnosti si takúto hodinu nahrádzať na inom vyučovacom predmete.

„Súčasné nastavenie podmienok, kde prebieha vyučovanie alebo prednášky o sexuálnom správaní alebo poznatkoch o eutanázii bez vedomia a predchádzajúceho súhlasu rodičov, nie je správne,“ tvrdí podpredsedníčka NR SR E. Jurinová.

„Aj v zmysle platného zákona o rodine majú predsa rozhodujúcu úlohu vo výchove dieťaťa rodičia, ktorí súčasne majú právo vychovávať svoje deti v zhode s vlastným názorom a náboženským presvedčením. Dokonca nemožnosť ovplyvňovať výchovu svojich detí v školách naráža na ústavné právo, keďže je stanovené, že starostlivosť o deti a ich výchova je právom rodičov, pričom deti majú právo na rodičovskú výchovu a starostlivosť.“

K téme:  Kedy mali sexuálni revolucionári pravdu?

Zdieľať

Podľa predsedu poslaneckého klubu OĽaNO R. Vašečku sa v podmienkach slovenského školstva neustále stretávame s prípadmi, keď sa sexuálne správanie prednáša žiakom v nízkom veku rôznou nevhodnou formou bez akéhokoľvek vedomia rodičov, pričom sa tam používajú praktické ukážky, ktoré môžu viesť k narušovaniu mravnosti u mladistvých.

„Takéto praktiky môžu byť až v rozpore s § 151 odsek 4 školského zákona, v zmysle ktorého je v školách a v školských zariadeniach zakázané poskytovanie alebo sprístupňovanie informácií alebo zneužívanie informačných prostriedkov, ktoré by mohlo viesť k narušeniu ich mravnosti,“ doplnil R. Vašečka.

„Týmto návrhom zákona by sa umožnilo rodičom v plnej miere zodpovedať za smerovanie výchovy ich detí, kde sa budú môcť slobodne rozhodnúť, či a akou formou ich dieťa podstúpi vyučovanie obsahujúce sexuálne správanie a poznatky o eutanázii alebo nie,“ poznamenala Erika Jurinová.

„Rodičia dieťaťa, ktorí budú považovať za vhodné, aby zodpovednosť za výchovu namiesto nich preberali učitelia alebo iné odborne vyškolené osoby, tak budú môcť v zmysle návrhu zákona slobodným rozhodnutím vykonať.“

Inzercia

Návrhom zákona predkladatelia súčasne mysleli aj na rôzne prezenčné akcie alebo prednášky s tematikou sexuálneho správania počas výchovno-vzdelávacieho programu.

„Ide napríklad o prípady, kde prídu počas vyučovania psychológovia alebo iné odborne školené osoby a prednášajú problematiku sexuálneho správania žiakom. Tieto prednášky je potrebné rovnako podriadiť súhlasom rodiča alebo zákonného zástupcu, keďže aj na takýchto školských akciách môžu byť nevhodným spôsobom prezentované intímne oblasti sexuálnej výchovy,“ uzavrel predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka.

V tohtoročnom referende za rodinu sa až takmer 900 tisíc občanov vyjadrilo, že súhlasia s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania. Ide o veľkú skupinu občanov, takéto úpravy v legislatíve sa preto poslanci za hnutie OĽaNO pokúsia presadiť na jeseň.

TASR

Ilustračné foto - Flickr

Odporúčame

Škótska cirkev odsúhlasila homosexuálnych duchovných

Škótska cirkev odsúhlasila homosexuálnych duchovných

Škótska presbyteriánska cirkev chce rozhodnúť o možnosti stať sa duchovným pre homosexuálnych manželov. .@churchscotland votes in favour of allowing ministers in same sex civil partnerships: http://t.co/Il6LKhHncy pic.twitter.com/aUwipqiiwZ — Church of Scotland (@churchscotland) May 16, 2015 Generál...

Saudská Arábia hľadá cez inzerát osem nových katov

Saudská Arábia hľadá cez inzerát osem nových katov

Inzerát na portáli vlády Saudskej Arábie, ktorý ponúka voľné pracovné miesta, vyzerá na prvý pohľad normále. Ministerstvo sociálnych vecí hľadá osem nových zamestnancov, špeciálna kvalifikácia alebo skúsenosti nie sú nutné. Budúci plat sa z neho uchádzač nedozvie. O čo ide, je jasné až na druhý poh...

Za podporu ISIS odsúdili v Belgicku sedem žien

Za podporu ISIS odsúdili v Belgicku sedem žien

Belgický súd dnes odsúdil sedem žien za podporovanie Islamského štátu a za radikalizovanie žien s cieľom, aby odišli do Sýrie, pridali sa do radov extrémistickej organizácie a vydali sa za jej bojovníkov. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters. Medzi siedmimi ženami je päť Belgičaniek, jedna Ho...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.