Ako ničí Boko Haram kresťanov: Päťtisíc mŕtvych v jednej diecéze

Päťtisíc mŕtvych kresťanov len v jednej diecéze. Taká je bilancia po islamských extrémistoch Boko Haram v Nigérii. Kresťanská humanitárna organizácia Aid to the Church in Need zverejnila správu s desivými číslami.

Islamisti z Boko Haram zanechali po šiestich rokoch v diecéze Maiduguri na severovýchode Nigérie viac ako stotisíc katolíkov bez domova. „Ľudia majú veľký strach. Tí, ktorí sa vrátia domov, nič nenájdu,“ cituje Catholic Herald diecézneho riaditeľa pre spoločenskú komunikáciu Gideona Obasogieho.

V spomínanej diecéze zničili 350 kostolov. Výsledkom pôsobenia militantov je sedemtisíc vdov a desaťtisíc sirôt. Vyjadrenia Obasogieho však sprevádza kresťanská nádej. „Boh bol vždy na našej strane. Naša viera sa prenasledovaním očisťuje,“ povedal.

Nigérijská armáda hlási v poslednom čase víťazstvá a územné zisky proti Boko Haram. Ako však dodáva International Business Times, islamisti vyhladili vidiek a komunity na severovýchode krajiny. Extrémisti zabili od roku 2009 viac ako 13-tisíc civilistov.

Okrem toho, Boko Haram prisahal vernosť Islamskému štátu. ISIS oficiálne akceptoval tento záväzok v marci.

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo