Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
27. jún 2019

Súd v Štrasburgu rieši prípad trans ženy, ktorá chce byť otcom svojho dieťaťa

ESĽP povolil arcibiskupovi Stanislavovi Zvolenskému poslať k prípadu stanovisko.
Súd v Štrasburgu rieši prípad trans ženy, ktorá chce byť otcom svojho dieťaťa

Ilustračné foto: Flickr.com/Tim Pierce

V Nemecku sa objavujú prípady, keď transsexuáli po zmene pohlavia žiadajú od úradov rodičovstvo, ktoré nesedí s ich biologickým telom. 

Európsky súd pre ľudské práva rieši práve jeden takýto prípad. V ňom sa transsexuálna osoba s biologicky ženským telom dožaduje, aby bola uznaná ako otec dieťaťa, ktoré porodila. 

V prípade intervenoval aj bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Tento prípad otvára otázky všeobecného významu, pretože otvára otázky rozporu medzi objektívnou realitou a právnym zápisom v štátnych evidenciách a môže tým spôsobiť ujmu právam iných osôb, najmä maloletým deťom, širšiemu spoločenstvu či celej spoločnosti,“ upozornil predseda Konferencie biskupov Slovenska.

Ako pre Postoj vysvetlil hovorca KBS Martin Kramara, KBS monitoruje rozhodnutia ESĽP, pretože môžu byť precedensom aj pre Slovensko a v niektorých prípadoch vstupujú i do prostredia Katolíckej cirkvi. „V minulom roku KBS podávala jednu žiadosť v prípade, kde bolo matke odobraté šesťtýždňové dieťa, ale vtedy súd nepovolil intervenovať,“ uviedol Kramara. 

V oboch prípadoch išlo o iniciatívu KBS, súd ju v tomto transgenderovom prípade povolil.

Zmena mena, potom pôrod

O. H. je transsexuálna osoba, ktorá si v roku 2010 zmenila svoje ženské krstné meno na mužské. O rok nato uskutočnila aj úradnú zmenu registrácie zo ženy na muža. Po prerušení hormonálnej liečby súvisiacej so zmenou pohlavia otehotnela – prostredníctvom umelého oplodnenia, pričom spermie pochádzali od anonymného darcu.

V roku 2013 tak O. H. porodila dieťa G. H. a žiadala, aby bola v rodnej evidencii vedená ako otec dieťaťa. 

Ako ďalej uvádza Európsky súd pre ľudské práva, úrady v berlínskej časti Neukölln dali po tejto žiadosti prípad na posúdenie súdom. Na základe rozhodnutí okresného súdu, odvolacieho súdu v Berlíne a tiež federálneho súdu úrad v Neuköllne zaregistroval O. H. pod jej pôvodným ženským krstným menom ako matku dieťaťa. 

Následná sťažnosť na nemeckom Ústavnom súde bola neúspešná. 

Pred štrasburským súdom sa O. H. domáha rozporného právneho zápisu ako „otec“ do všetkých svojich dokladov, ale aj do dokladov týkajúcich sa dieťaťa, ktoré porodila. 

Taktiež sa sťažuje, že spomínaná registrácia zásadne protirečí vnímaniu jej vzťahu s dieťaťom a že celý proces registrácie núti zverejňovať jej transsexuálnu orientáciu. 

Inzercia

Spomínaný prípad by sa mal týkať občana, ktorého médiá uvádzali pod menom Oscar Müller. 

Podľa informácií Badische Zeitung sa narodil v roku 1982 ako dievča s menom Barbara. Vydala sa, no neskôr rozviedla. V roku 2010 si Barbara zmenila meno na Oscar a od roku 2011 je legálne považovaná za muža. Má syna. 

Nie prvý raz

Arcibiskup Zvolenský vo svojom stanovisku pre ESĽP zdôraznil, že žiadny zápis v štátnych registroch nie je schopný zmeniť objektívnu realitu. 

V tomto prípade žena, ktorá má zachované svoje prirodzené ženské danosti porodiť dieťa, sa pôrodom navždy stáva matkou dieťaťa a táto skutočnosť zostáva podľa neho nemenná. 

„Túto realitu musí reflektovať aj právny systém,“ konštatoval. Cieľom štátnej evidencie je podľa neho identifikácia konkrétnej osoby menom, priezviskom, dátumom narodenia či identifikačným číslom.

„Z dôvodu bezpečnosti, jasnosti a presnosti štát eviduje aj jej biologické pohlavie. Od identifikácie konkrétnej osoby sa odvíja jej postavenie v právnom poriadku, možnosť uplatňovania si svojich práv, ako aj ukladanie povinností. Taktiež existujú právne normy, na ktorých uplatnenie je potrebné poznať biologické pohlavie osoby. Teda to, či je osoba biologickým mužom alebo ženou, je dôležité z mnohých dôvodov,“ dodal predseda KBS. 

Nejde však o jediný prípad v Nemecku, keď sa transsexuálne osoby po zmene pohlavia dožadujú zápisu v rodnej dokumentácii. 

Podobný prípad, ale v opačnom garde spomínal v januári 2018 britský The Independent. Istá nemecká žena zmenila svoje pohlavie v roku 2012 a žila v registrovanom partnerstve. Páru sa narodilo dieťa v júni 2015. 

Nemecký federálny súd odmietol žiadosť tejto ženy, aby bola legálne uznaná za matku dieťaťa. Súd argumentoval, že podľa legislatívy o rodovej identite (Transsexuellengesetz) zmena rodu nemení právny vzťah medzi rodičom a dieťaťom, a to ani v prípadoch, keď bolo dieťa porodené po zmene rodu. 

„Zákonným rodičom dieťaťa je jedine žena, ktorá dieťa porodila,“ skonštatoval vtedy súd. 

Odporúčame