Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. máj 2015

Pekárne pečú chlieb a rožky so stratou, môžu ich prestať vyrábať

Pekári varujú pred hromadným prepúšťaním, veľké pekárne sú už tretí rok v strate. Únia priemyselných pekárov (ÚPP) SR varuje pred hromadným prepúšťaním. Ak sa politika obchodných reťazcov nezmení, hrozí, že niektoré podniky skrachujú a o prácu príde 3000 zamestnancov pekární. Väčšina veľkých pekár...

Pekári varujú pred hromadným prepúšťaním, veľké pekárne sú už tretí rok v strate.

Únia priemyselných pekárov (ÚPP) SR varuje pred hromadným prepúšťaním. Ak sa politika obchodných reťazcov nezmení, hrozí, že niektoré podniky skrachujú a o prácu príde 3000 zamestnancov pekární.
Väčšina veľkých pekární je už tretí rok po sebe v strate. Únia preto vyzvala spoločnosti Tesco, Billa, Lidl a Kaufland, aby prehodnotili svoju obchodnú politiku a aby odkupovali pečivo za ceny, na ktorých by pekári neprerábali a poskytovali by im aj priestor na primeranú maržu.
"Ak reťazce ceny nezreálnia voči ekonomickej realite, môže sa stať, že veľké pekárne prestanú vyrábať napríklad rožky. Takto by ich zrejme boli nútené sčasti nahradiť napríklad drahšími mrazenými výrobkami zo zahraničia.
Na úkor čerstvosti by sa tiež rozmohli chladené a dopekané výrobky. Priamym dôsledkom neriešenia katastrofálneho stavu, v ktorom sa pekárenský sektor nachádza, bude aj hromadné prepúšťanie," varoval predseda ÚPP Slavomír Moravčík.

Veľké pekárne sú vo vysoko konkurenčnom prostredí z dôvodu tlaku maloobchodných reťazcov dlhodobo nútené predávať niektoré produkty, najmä základné pekárenské výrobky, za ceny nižšie, ako sú ekonomicky oprávnené náklady.

Alarmujúca situácia sa týka najmä chleba a klasických 40-gramových rožkov, ktoré sú pre existenciu veľkých pekární životne dôležité. Sedem spoločností združených v únii napríklad denne vyprodukuje približne štyri milióny rožkov pre 5000 odberných miest.

Súčasný stav je podľa priemyselných pekárov dôsledkom dlhodobého razantného tlaku reťazcov na znižovanie cien pekárenských výrobkov a neustáleho rastu cien vstupov. Konkurenčný cenový boj pekární vyvolaný tlakom veľkoodberateľov dostal sektor na hranicu ekonomického kolapsu.

Medzi rokmi 2004 až 2014 sa cena múky plošne zvýšila približne o 38 %, náklady na zamestnancov stúpli o 20 % a ceny energií a nákladov spojených s logistikou zhodne o 10 %. Vyplýva to z analýzy ekonomicky oprávnených nákladov, ktorú v tomto roku pre úniu vypracoval Výskumný ústav ekonomický pri Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

"Paradoxne, cena pre veľkoodberateľov v prípade rožkov za rovnaké obdobie klesla takmer o 6 % a cena pšenično-ražného chleba o 12,6 %," konštatoval Moravčík. Aj preto sú mzdy pekárov najnižšie z celého domáceho potravinárskeho sektora.
"Dosahujú v priemere len 590 eur, čo je približne o štvrtinu menej ako v ostatných odboroch. Veríme, že aj reťazce si uvedomia svoju spoločenskú zodpovednosť a korektným prístupom nám namiesto hroziaceho hromadného prepúšťania umožnia, okrem iného, dosiahnuť lepšiu životnú úroveň našich zamestnancov," povedal šéf ÚPP.
Dodal, že členovia únie sa snažia dosiahnuť základné pravidlá cenotvorby z pohľadu ekonomicky oprávnených nákladov zakotvených aj v zákone o cenách či v zákone o neprimeraných obchodných podmienkach, ktorých predmetom sú potraviny. "Podporujeme zdravé konkurenčné prostredie, ktoré by malo viesť k pozdvihnutiu pekárenského odvetvia na Slovensku," povedal Moravčík.
TASR

Inzercia

Odporúčame

Škótska cirkev odsúhlasila homosexuálnych duchovných

Škótska cirkev odsúhlasila homosexuálnych duchovných

Škótska presbyteriánska cirkev chce rozhodnúť o možnosti stať sa duchovným pre homosexuálnych manželov. .@churchscotland votes in favour of allowing ministers in same sex civil partnerships: http://t.co/Il6LKhHncy pic.twitter.com/aUwipqiiwZ — Church of Scotland (@churchscotland) May 16, 2015 Generál...

Váhostav potápa Smer, klesá k tretine v parlamente

Váhostav potápa Smer, klesá k tretine v parlamente

Smer v máji výrazne stratil sympatie voličov, najviac rástli pri SNS a SMK, či OĽANO. Ak by sa konali voľby v máji, do parlamentu by sa dostalo osem politických strán. Z nich najväčšie preferencie má Smer-SD, a to 33,2 percenta. To predstavuje 58 mandátov. Oproti aprílu, keď získal 37,4 percenta, ...

Ekonómovia chcú zrušiť papierové peniaze aj mince, je to prežitok

Ekonómovia chcú zrušiť papierové peniaze aj mince, je to prežitok

Najprv by sa mali prestať vydávať veľké bankovky, využívajú sa na nelegálne transakcie. Poprední ekonómovia podporujú zrušenie fyzických peňazí. "Pri súčasných technických možnostiach sú mince a bankovky skutočným anachronizmom," povedal ekonomický poradca nemeckej vlády Peter Bofinger pre časopis ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.