Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
25. jún 2019

Predčasnými voľbami by Fico prišiel o posledný tromf

Andrej Danko sníva o scenári, ktorý Smeru nič dobré nemôže priniesť.
Predčasnými voľbami by Fico prišiel o posledný tromf

Foto: TASR/Jakub Kotian

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Predseda SNS Andrej Danko opäť vniesol do debaty tému predčasných volieb na jeseň tohto roku. Spomenul ich minulý týždeň, po koaličných rokovaniach a cez víkend Béla Bugár naznačil aj zámienku, ktorú by SNS mohla využiť na ich vyvolanie.

Bolo by ňou hlasovanie Mosta za novelu zákona o štátnom jazyku, ktorú predložili poslanci SaS. Chcú ňou napríklad vypustiť povinnosť cirkví a náboženských spoločností viesť agendu v štátnom jazyku či umožniť používanie iných jazykov pri označovaní verejných priestranstiev.

Podľa Danka by SNS podporu Mostu tejto novele považovala za porušenie koaličnej zmluvy a Bugárovi odkázal, že jeho poslanci za tento návrh nesmú hlasovať.

„Poznám možné pohnútky niektorých kolegov z koalície. Toto má byť dôvod na vyvolanie predčasných volieb? To je ich problém, nie náš, “ reagoval na Dankove vyhlásenia Bugár.

Samotná novela SaS, ktorá ani s podporou Mosta nemá veľkú šancu na schválenie, samozrejme, nie je dôvodom Dankovej nervozity. Skutočné príčiny sú inde a sú zjavné všetkým.

Kým ešte pred rokom sa preferencie SNS hýbali okolo desiatich percent, dnes sú na siedmich a trend je klesajúci. Zdá sa, že zvrátiť ho nedokáže ani ruská karta, na ktorú sa predseda SNS v ostatných mesiacoch tak spoliehal.

K tomu si ešte treba pripočítať neúspech SNS v eurovoľbách, ale najmä politické chúťky Štefana Harabina, ktorý by s vlastnou stranou určite dokázal Danka pripraviť o časť voličov. Aj preto sa podľa parlamentných kuloárov šéf SNS snažil zlákať Harabina pod svoju zástavu, lenže neuspel.

Inzercia

Jedna vec je však predčasné voľby považovať za najlepšie riešenie prekérnej situácie a druhá vec je k nim dospieť. Len samotný odchod SNS z koalície by na to nestačil. Na skrátenie volebného obdobia je potrebná ústavná väčšina a tú Danko iba s opozíciou dohromady nedá.

Aj po odchode SNS z koalície by teda pokojne mohla až do riadneho termínu volieb dovládnuť menšinová vláda. Od septembra prestáva platiť koaličná zmluva, začne sa kampaň a takéto niekoľkomesačné prevádzkové provizórium by už nikoho veľmi netrápilo.

Smer má v rukách len dve pozitívne veci, ktoré ešte môžu na nejakú časť voličov fungovať. Jednou sú sociálne balíčky a druhou je relatívne stabilné vládnutie. Zdieľať

Ak teda Danko chce voľby v októbri, musí sa na nich dohodnúť so svojimi koaličnými partnermi. A to už v najbližších dňoch, keďže od vyhlásenia volieb do ich konania musí podľa zákona uplynúť stodesať dní. Kľúčovým pri dosiahnutí takejto dohody by bol postoj Smeru. V jeho záujme však predčasné voľby nie sú.

Hoci aj z pohľadu Ficovej strany prinášajú predčasné voľby na prvý pohľad nejaký benefit. Skomplikovali by predvolebnú kampaň novým stranám (Drucker, Kiska, Harabin), ktoré môžu úspešne loviť aj medzi voličmi Smeru. To je však všetko. Nad týmto jedným, aj to dosť otáznym plusom, vysoko prevažujú mínusy.

Smer má dnes v rukách len dve pozitívne veci, ktoré ešte môžu na nejakú časť voličov fungovať. Jednou sú sociálne balíčky, ktorých dotiahnutie by mohol chaos po páde vlády ohroziť, a druhou je relatívne stabilné vládnutie. Teda skutočnosť, že jeho koaličná vláda, napriek kríze v roku 2018 a výmene premiéra, dokázala vydržať celé volebné obdobie.

Tento moment Smer už dnes rád zdôrazňuje a s blížiacimi voľbami to bude robiť ešte intenzívnejšie. Aj s hlasným poukazovaním na rozbitosť opozície a hrozbu nástupu „zlepenca“ množstva strán, ktorého vláda nevydrží pokope dlhšie ako rok.

V prípade predčasných volieb v októbri by síce išlo len o niekoľkomesačný posun, ale inak ako zlyhanie by sa to interpretovať nedalo. Z Ficovej vládnej stability by sa stal mýtus a politikom Smeru by sa tak rozpadli aj posledné tromfy.

Do kampane by definitívne išli ako skutoční lúzri.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Odporúčame