Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. jún 2019, 08:12

Koncern Deutsche Wohnen dobrovoľne obmedzí zvyšovanie nájomného

Koncern Deutsche Wohnen dobrovoľne obmedzí zvyšovanie nájomného

Ilustračné foto: TASR/Michal Svítok

"Otázka znie, do akej miery je tento nárok právne vymáhateľný," zareagoval hovorca združenia nájomníkov Ulrich Ropertz.

Dobrovoľný strop na nájomné, ktoré zaviedla realitná spoločnosť Deutsche Wohnen, zaujalo celú branžu. "Otázka znie, do akej miery je tento nárok právne vymáhateľný," zareagoval hovorca združenia nájomníkov Deutscher Mieterbund Ulrich Ropertz. "Ak sa na to podnájomník nemôže odvolávať, nemôže si za to ani nič kúpiť." V zásade to však branža považuje za pozitívny krok.

V rámci diskusie o razantne rastúcich nájmoch v mestách sa kótovaná spoločnosť Deutsche Wohnen rozhodla ísť vlastnou cestou. Od 1. júla bude obmedzené budúce zvyšovanie nájomného tak, aby domácnosť musela zaplatiť na čisté nájomné bez vykurovania najviac 30 % čistého príjmu. 

Dlhodobejšie má byť každý štvrtý nájomný byt prenajímaný osobám s nárokom na štátom podporované bývanie (sociálny byt). Ropertz však podotýka, že je potrebné pozrieť sa na to, koľko má Deutsche Wohnen sociálnych bytov vo svojom portfóliu. "Podľa toho možno určiť, či ide o obyčajné PR alebo ozajstný úmysel."

Koncern Deutsche Wohnen so sídlom v Berlíne vlastní približne 167.000 bytov, z čoho sa 70 % nachádza v hlavnom meste, ktoré dlhodobo trpí nedostatkom bytov. Aj z tohto hľadiska je koncern terčom kritiky.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v slovenskej zbierke pre Libanon vyzbierala doteraz vyše 50 000 eur. Slováci, ktorí sa do výzvy zapojili, tak doteraz pomohli viac ako 1 000 rodinám bez strechy nad hlavou. Zbierka stále pokračuje.

pred hodinou

Bieloruský futbalový reprezentant Nikolaj Signevič, hráč Ferencvárosu Budapešť, podporil protesty v Minsku. Na svojom instagramovom profile zverejnil fotografiu, ktorá vznikla počas protestov, a napísal: „Som hrdý!“

pred 4 hodinami

Všeobecná zdravotná poisťovňa sa v čase vrcholiacej prepoisťovacej kampane usiluje o nových klientov. Nové vedenie tak reaguje na rekordný minuloročný odchod desaťtisícok poistencov do súkromných zdravotných poisťovní. Generálny riaditeľ štátnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko uviedol, že cieľom je získať okrem doterajších poistencov aj mladých ekonomicky aktívnych občanov.

pred 4 hodinami

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn neverí v septembrový návrat divákov na futbalové štadióny. Počas telekonferencie so spolkovými kolegami sa zhodli, že vzhľadom na situáciu s pandémiou koronavírusu nie je otázka divákov na futbale na programe dňa.