Podľa Sakovej je Slovensko v odhaľovaní domáceho násilia pomerne úspešné

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Podľa Sakovej je Slovensko v odhaľovaní domáceho násilia pomerne úspešné

Ministerka vnútra SR Denisa Saková. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike uviedla, že efektívnosť odhaľovania domáceho násilia predstavuje 69 percent. V diskusii sa venovala aj novele zákona o cestnej premávke.

"Čo sa týka domáceho násilia, tak je to približne 9 500 trestných činov, z toho sme päť percent skutkov odmietli, čiže sme zistili, že daný skutok nenastal. V 29 % sme ich klasifikovali ako priestupok a približne v 70 % percentách to bol trestný čin," poznamenala Saková.

Poukázala na to, že tejto téme sa nezačala venovať z dôvodu blížiacich sa parlamentných volieb. Aby deti vyrastali bez násilia považuje za potrebnú tému.

Ministerka sa v diskusnej relácii venovala aj novele zákona o cestnej premávke. Jednou zo zmien je zvýšenie pokuty za používanie mobilného telefónu v aute z 50 na 100 eur v blokovom konaní. Rezort tak reaguje na to, že najviac dopravných nehôd sa stáva, keď vodič počas šoférovania používa mobilný telefón.

Spomenula tiež, že novela odpovedá aj na požiadavku širokej verejnosti a Cyklokoalície. Poukázala na to, že pristúpili ku kompromisu a to, že cyklisti nad 15 rokov nemusia mimo obce povinne nosiť prilbu. "Naďalej však budeme vyzývať, aby z hľadiska bezpečnosti používali cyklisti prilbu," dodala.

Šéfka rezortu vnútra potvrdila, že počas leta sa naprieč celým Slovenskom uskutočnia viaceré preventívne akcie, pretože práve v tomto období býva najviac dopravných nehôd. Zároveň uviedla, že slovenskí policajti budú v letných mesiacoch pôsobiť aj v Chorvátku, pretože práve tam cestuje najviac Slovákov na dovolenku. 

Ministerka sa vyjadrila aj k Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Je podľa nej zložený z profesionálov, ktorí si svoju prácu robia dobre. Ako uviedla, každá chránená osoba s ochrankou si musí "sadnúť, pretože s ňou trávi 24 hodín denne, sedem dní v týždni".

Poukázala na to, že na zmenu ochranky prezidentky SR Zuzany Čaputovej operatívne reagovala a nežiadala od nej žiadne vysvetlenia. Saková reagovala aj na medializovanú šikanu medzi ochrankármi.

"Na základe medializovaných informácií sa inšpekcia ministerstva vnútra na vlastný podnet rozhodla urobiť komplexnú kontrolu. Vyšetrovanie a kontrola stále prebieha," uzavrela šéfka rezortu vnútra, ktorá chce konať až po zverejnení výsledkov konania.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo