Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
24. 06. 2019, 15:49

Efekt nadšenia z novosti hrá do karát konkurentom SaS

Sulíkovcom hrozí rozdrvenie medzi mlynskými kameňmi progresívcov a kiskovcov.
Efekt nadšenia z novosti hrá do karát konkurentom SaS

Nájdu predstavitelia SaS spôsob, ako zastaviť preferenčný nástup Progresívneho Slovenska a Kiskovej strany Za ľudí? FOTO TASR – Erika Ďurčová

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Politika je často nevďačná záležitosť. Len povážte:

Ako predseda máte po desiatich rokoch pocit, že tím ľudí okolo vás je konečne viac-menej stabilizovaný; vaša strana vydala osem prepracovaných programových dokumentov k najdôležitejším okruhom politiky (vrátane školstva a zdravotníctva); a či už ide o parlamentnú činnosť, alebo snahu oslovovať verejnosť – pokúšate sa robiť systematickú politickú prácu. Proste, profesionálnu politiku...

Akurát výsledok je, že z voličských preferencií vám napriek tomu ujedajú strany, ktoré vznikli predvčerom. Až tak, že sa začínate nebezpečne blížiť k pásmu, kde je ohrozené vaše parlamentné prežitie. 

Tak nejako by sa dalo opísať rozpoloženie SaS v lete roku 2019. Výročný kongres, ktorým si liberáli v sobotu pripomenuli desať rokov svojej existencie, mohol byť príležitosťou pre odštartovanie nejakej novej stratégie. Čosi, čomu sa v angličtine hovorí „game changer“, teda nový silný prvok, ktorý by dokázal zmeniť priebeh nepriaznivo sa vyvíjajúceho diania na ihrisku.

Namiesto toho sa verejnosť dozvedela, že Richard Sulík márne ponúkol miesto volebného lídra Robertovi Mistríkovi. Ako signál do vnútra strany, že predseda nie je prilepený k stoličke, je to fajn. Ako signál sebaistoty strany navonok už menej.

SaS hľadá, ako na progresívcov

Keď sa v roku 2010, po roku fungovania, dostala SaS s 12 percentami do Národnej rady, sulíkovci silne profitovali z efektu nadšenia z čohosi nového. Dnes tento efekt hrá v prospech konkurentov z PS/Spolu a na podobnej vlne sa pokúsi zviezť aj nová strana Andreja Kisku Za ľudí.

SaS, naopak, pôsobí opozerane. Už nie je nepopísaný list papiera, na ktorý si ľudia môžu premietať akékoľvek svoje očakávania. Niektorí bývalí voliči SDKÚ dodnes Sulíka vinia za povalenie vlády Ivety Radičovej. Ďalším prekáža, ako sa vyhranil v utečeneckej kríze.  

Kým ešte pred rokom bola SaS so štrnásťpercentnými preferenciami lídrom opozície – aj kvôli nedostatku alternatív –, posledný prieskum agentúry Focus jej nameral 8 percent. A len 6,8 percenta pri zaradení novej strany Andreja Kisku.

Saskári zatiaľ nedokázali nájsť spôsob, ako neutralizovať nástup progresívcov. Ako protiklad k novosti PS môžu akurát postaviť svoju desaťročnú existenciu a pripomínať voličovi, že už v slovenskej politike prežili dobré i zlé časy, kým ich skúsenosti sú zaplatené často nákladnými školáckymi chybami.

V kontraste voči ľavicovo-liberálne sa profilujúcim progresívcom môže SaS ešte skúsiť predávať samu seba ako umiernenú silu slovenskej politiky. Ten skutočný stred, plávajúci medzi krajnosťami.

Richard Sulík sa pokúsil testovať túto cestu prostredníctvom blogu z mája pod názvom Prečo je Progresívne Slovensko extrém. Vo voľbách do Európskeho parlamentu to však SaS nepomohlo.

Spor o podobu liberalizmu

Samostatnou kapitolou je silné stotožnenie značky s osobou predsedu. Niežeby sa ostatní politici SaS nevedeli vyjadriť k odborným témam. Ani sa nedá povedať, že by neotvárali niektoré kauzy, ktoré v spoločnosti zarezonovali (spomeňme Natáliu Blahovú a Čistý deň).

No napriek tomu akoby medzi Richardom Sulíkom a zvyškom jeho posádky zívala akási ťažko definovateľná priepasť. Mediálne hlučná časť voličov odmieta voliť SaS kvôli osobe predsedu. Tichšej a možno početnejšej časti voličov sú, naopak, Sulíkove názory sympatické, akurát upodozrievajú zvyšok jeho spolustraníkov, že ich v skutočnosti s predsedom nezdieľajú.

Napríklad pomenovanie toho, v čom sa SaS líši od PS, nemá byť výlučne vecou lídra. Jasné odlíšenie sa od konkurenta, ktorý vám odčerpáva voličov, musí byť vecou všetkých saskárov, ktorí sú pozývaní napríklad do diskusných relácií.      

Ideový spor o podstatu slovenského liberalizmu by pritom bol užitočný. Ani konzervatívcom by nemalo byť ľahostajné, či naši liberáli budú viac „Milton Friedman“ alebo „John Rawls“.

Škoda tiež, že Sulík ďalej systematicky nerozvíjal koncept „národného liberalizmu“, ku ktorému sa prihlásil v niektorých rozhovoroch. Ak by mu napriek rizikám dokázal dať nejaký pozitívny náboj („chceme ekonomicky úspešné Slovensko, lebo chceme byť hrdé, sebavedomé a silné Slovensko“), mohol osloviť aj časť nacionálnych voličov.  

Ak by nejaký konzervatívec pociťoval škodoradosť pri pohľade na pokles podpory pre SaS, táto nie je na mieste. KDH je totiž vo veľmi podobnej situácii.

Andrej Kiska sa minulý týždeň pri svojom vstupe do straníckej politiky vyhranil nečakane konzervatívne. Množina voličov liberálneho a konzervatívneho prúdu sa nedá príliš nafukovať bez lovenia v iných prostrediach.

Už čoskoro sa môže vykryštalizovať situácia, keď PS/Spolu budú dominovať liberálnemu priestoru, kým Kiskovo Za ľudí tomu konzervatívnemu. A saskárom i kádehákom nezostane nič iné, len triasť sa o účasť v budúcom parlamente s vyhliadkou robiť štafáž zmieneným dvom subjektom.

Je teda možné, že liberálom i konzervatívcom budú dominovať dve novostrany, s ktorých správaním zatiaľ nemáme dlhšie skúsenosti.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Odporúčame