Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. máj 2015

Rodiny v Európe sa hrozivo zmenšujú, detí je menej a menej

Deň rodiny už v Európe o pár desiatok rokov nebude mať kto oslavovať. V mnohých krajinách po celom svete sa oslavuje Medzinárodný deň rodín, ktorý tento rok pripadá na 15. mája. Podporuje ho aj Organizácia spojených národov (OSN), ktorej generálny tajomník Pan Ki-mun k nemu dokonca vydal špeciálne v...

Rodiny v Európe sa hrozivo zmenšujú, detí je menej a menej

Deň rodiny už v Európe o pár desiatok rokov nebude mať kto oslavovať.

V mnohých krajinách po celom svete sa oslavuje Medzinárodný deň rodín, ktorý tento rok pripadá na 15. mája. Podporuje ho aj Organizácia spojených národov (OSN), ktorej generálny tajomník Pan Ki-mun k nemu dokonca vydal špeciálne vyhlásenie.

Zdôrazňuje význam spravodlivých zákonov a spoločenských noriem, ktoré podporujú práva žien a detí. „Ich diskriminácia nemá miesto v súčasnej rodine a spoločnosti,“ poukazuje Ki-mun.

Bez manželstva, bez detí

Rovnoprávnosť žien a detí v rodinách je naozaj chvályhodným cieľom najmä v rozvojových krajinách. Tam sa ju však ani OSN dlhodobo nedarí efektívne zlepšovať.

Európa však v posledných rokoch bojuje skôr s iným problémom, že prirodzená rodina s otcom, mamou a deťmi začína byť menej častým javom. Nahrádzajú ju rozvedené a neúplné rodiny, samostatne žijúci ľudia, dospelí žijúci dlhodobo s rodičmi alebo voľné zväzky.

Podľa Inštitútu pre rodinnú politiku (Institute for Family Policies – IFP) klesol v 28 krajinách terajšej Európskej únie počet manželstiev z takmer troch miliónov v roku 1990 na 2,18 milióna v roku 2012.

Až 69 percent európskych domácností je napríklad bez detí, hovoria prieskumy. Na druhej strane kým v roku 1990 sa mimo manželstva rodilo iba 18 percent detí, v roku 2012 to v krajinách EÚ bolo už zhruba 40 percent.

V niektorých európskych krajinách ako Francúzsko, Nórsko alebo Švédsko to dokonca už v roku 2007 bola viac ako polovica, na Islande sa dokonca až dve tretiny detí rodili nevydatým matkám.

Nárast podielu detí narodených mimo manželstva v krajinách sveta

Rodia sa do osád

Terajšie čísla sú pravdepodobne ešte vyššie. Na Slovensku sa v súčasnosti zhruba 37 percent detí rodí mimo manželstva, v 90. rokoch to bolo do desať percent.

Hovorí o tom tento rok zverejnený materiál Prognóza vývoja rodín a domácností na Slovensku do roku 2030. Zaujímavé je, že najvyšší pomer narodení mimomanželských detí vykazujú okresy s množstvom rómskych osád ako Rožňava (62 %), Rimavská Sobota (58 %), Revúca, Gelnica či Poltár (54 %).

Naopak, najmenej ich je v okresoch Námestovo (8 %), Tvrdošín (12 %), Svidník (14 %), Stropkov a Bardejov (po 16 %).

Inzercia

Podiel detí narodených mimo manželstva v EÚ.

Demografická zima

Prudko klesá aj stabilita manželstiev, podľa IFP pripadal v roku 1980 jeden rozvod na päť manželstiev, do roku 2012 sa tento pomer v európskom priemere znížil na 2,3 ku jednej.

Dôsledkom malého počtu a nestability manželstiev je aj nízky počet narodených detí. Miera plodnosti sa v EÚ pohybuje v priemere okolo 1,5 na ženu, pričom v Nemecku, Taliansku alebo Portugalsku je to len okolo 1,35.

Na Slovensku sa dostala na najnižšiu úroveň v roku 2002, keď to bolo v priemere len 1,2 dieťaťa na ženu, odvtedy vďaka populačne silným ročníkom, ktoré majú deti postupne, stúpa tesne pod hodnotu 1,5 v roku 2013.

Priemerný počet členov európskej domácnosti klesol na 2,3, pričom v žiadnej krajine nie je v priemere vyšší ako tri, vyplýva zo štatistík IFP.

Starých dvakrát viac

Málo narodených detí a rastúci vek dožitia v Európe vedie k prudkému starnutiu obyvateľstva – podiel detí a dospievajúcich klesol za posledných 20 rokov z takmer 19 a na 15,6 %, naopak podiel starých ľudí za za rovnaký čas zvýšil zo 14,3 na 18,2 percenta.

Ľudia nad 65 rokov tvoria v najväčších európskych krajinách ako Nemecko alebo Taliansko v súčasnosti iba tretinu počtu ľudí v produktívnom veku. Ak však ostane miera plodnosti na terajšej úrovni, podľa údajov OSN už budú v roku 2060 dosahovať dve tretiny počtu produktívnych ľudí.

Podiel obyvateľov nad 65 rokov a do 15 rokov na celkovom počte obyvateľov EÚ. 

„Pokles populácie nielenže zníži dopyt po tovaroch a službách v ekonomike, ale prinesie aj zvýšenie daní pre mladých, ktorí budú pracovať,“ hovorí Christof Zellenberg z Europa Institutu vo Viedni.

Europoslankyňa Anna Záborská hovorí, že problémom je aj to, že neexistuje spoločná európska rodinná politika. „Kríza rodiny sa začala, keď rodiny začali pochybovať, či sú prínosom pre spoločnosť,“ povedala vlani na konferencii o rodine v Bratislave.

Peter Kremský

Ilustračné foto - Flickr

Odporúčame

Pre odoberanie detí chystajú protest pred ambasádou Nórska

Pre odoberanie detí chystajú protest pred ambasádou Nórska

Pred nórskym veľvyslanectvom v Bratislave má byť o dva týždne protest proti odoberaniu detí. Akciu organizuje v sobotu 30. mája občianske združenie Deti patria rodičom. Protestovať chcú proti praktikám nórskej sociálky. deti2.jpg Protest pred britskou ambasádou v Bra...