Richard Rybníček sa stal prezidentom Únie miest Slovenska

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Richard Rybníček sa stal prezidentom Únie miest Slovenska

Primátor Trenčína Richard Rybníček. FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Prezidentom Únie miest Slovenska (ÚMS) sa stal primátor Trenčína Richard Rybníček. Rozhodli tak členovia na 30. sneme, ktorý sa koná dnes v Bratislave. Rybníček bol zároveň jediným kandidátom. Informáciu priniesla agentúra SITA.

Hlavnou úlohou Únie miest Slovenska bude čo najskôr pripraviť návrh reformy verejnej správy. Okrem volieb orgánov sa snem v piatok venuje aj novelizácii Stanov ÚMS či stanoveniu priorít ÚMS a strategických cieľov pre roky 2019 až 2020.

Na piatkovom sneme ÚMS okrem nového prezidenta zvolili aj jeho zástupcov. Viceprezidentmi sa stali Alexandra Pivková – primátora Lučenca, Matúš Vallo - primátor Bratislavy, taktiež Ján Ferenčák – primátor Kežmarku, a Ján Nosko - primátor Banskej Bystrice.  Na rokovaní schválili i nové stanovy a rozpočet únie na rok 2019.

Podľa predstaviteľov ÚMS chce byť inštitúcia vo všeobecnosti v budúcnosti výraznejším hlasom mestských sídel. Za ciele si únia vytýčila obhajobu práv a záujmov miest vo vzťahu k zákonodarnej a výkonnej štátnej moci, prezentovanie významu miest ako centier regiónov ako aj presadzovanie finančnej, inštitucionálnej, daňovej suverenity miest. 

Únia miest Slovenska združuje 38 slovenských miest, v ktorých žije viac ako 1,7 milióna obyvateľov. Do ÚMS sa už pridali krajské mestá ako Bratislava, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín, Prešov a od štvrtka aj Košice. Najbližšie sa k týmto mestám plánuje v septembri pripojiť aj Žilina.

Ak by v únii bolo všetkých osem krajských miest, tak spolu so svojimi súčasnými členmi budú zastupovať približne 1,8 milióna obyvateľov.

Viaceré mestá nedávno pre nespokojnosť oznámili vystúpenie zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), niektoré z nich práve preto prestúpili do ÚMS.

Rovnako ide tak aj o prípad mesta Trenčín a jeho primátora Richarda Rybníčka, ktorý sa aj z postu prezidenta Únie miest Slovenska chce spolu s odborníkmi pokúsiť o vypracovanie reformy verenej správy Slovenska. Tú chce následne predložiť novému parlamentu, ktorý vzíde z nadchádzajúcich volieb v roku 2020.

"Verím, že naše návrhy si politické strany osvoja, zahrnú ich do svojich volebných programov a dokumentov budúcej vládnej garnitúry," vyhlásil Rybníček. Podľa jeho slov chce ÚMS oboznámiť politické elity s predstavou miest o fungovaní samospráv.

"Teraz sme totiž často štatisti, sme svedkami toho, že sa v parlamente prijímajú zákony, ktoré zásadným spôsobom zasahujú do života miest, no so samosprávami sa nekonzultujú," narážal Rybníček na rozširovanie povinností samospráv bez toho, aby im na ich plnenie boli zvýšené i financie.

Únia miest Slovenska je dobrovoľné záujmové združenie miest založené 29. apríla 1994 v Košiciach z iniciatívy Klubu primátorov miest Slovenskej republiky. Hlavným posolstvom Únie miest Slovenska od jej vzniku je boj za demokraciu, reformu verejnej správy a európske smerovanie Slovenska.
   

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo