Richard Rybníček sa stal prezidentom Únie miest Slovenska

Richard Rybníček sa stal prezidentom Únie miest Slovenska

Primátor Trenčína Richard Rybníček. FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Prezidentom Únie miest Slovenska (ÚMS) sa stal primátor Trenčína Richard Rybníček. Rozhodli tak členovia na 30. sneme, ktorý sa koná dnes v Bratislave. Rybníček bol zároveň jediným kandidátom. Informáciu priniesla agentúra SITA.

Hlavnou úlohou Únie miest Slovenska bude čo najskôr pripraviť návrh reformy verejnej správy. Okrem volieb orgánov sa snem v piatok venuje aj novelizácii Stanov ÚMS či stanoveniu priorít ÚMS a strategických cieľov pre roky 2019 až 2020.

Na piatkovom sneme ÚMS okrem nového prezidenta zvolili aj jeho zástupcov. Viceprezidentmi sa stali Alexandra Pivková – primátora Lučenca, Matúš Vallo - primátor Bratislavy, taktiež Ján Ferenčák – primátor Kežmarku, a Ján Nosko - primátor Banskej Bystrice.  Na rokovaní schválili i nové stanovy a rozpočet únie na rok 2019.

Podľa predstaviteľov ÚMS chce byť inštitúcia vo všeobecnosti v budúcnosti výraznejším hlasom mestských sídel. Za ciele si únia vytýčila obhajobu práv a záujmov miest vo vzťahu k zákonodarnej a výkonnej štátnej moci, prezentovanie významu miest ako centier regiónov ako aj presadzovanie finančnej, inštitucionálnej, daňovej suverenity miest. 

Únia miest Slovenska združuje 38 slovenských miest, v ktorých žije viac ako 1,7 milióna obyvateľov. Do ÚMS sa už pridali krajské mestá ako Bratislava, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín, Prešov a od štvrtka aj Košice. Najbližšie sa k týmto mestám plánuje v septembri pripojiť aj Žilina.

Ak by v únii bolo všetkých osem krajských miest, tak spolu so svojimi súčasnými členmi budú zastupovať približne 1,8 milióna obyvateľov.

Viaceré mestá nedávno pre nespokojnosť oznámili vystúpenie zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), niektoré z nich práve preto prestúpili do ÚMS.

Rovnako ide tak aj o prípad mesta Trenčín a jeho primátora Richarda Rybníčka, ktorý sa aj z postu prezidenta Únie miest Slovenska chce spolu s odborníkmi pokúsiť o vypracovanie reformy verenej správy Slovenska. Tú chce následne predložiť novému parlamentu, ktorý vzíde z nadchádzajúcich volieb v roku 2020.

"Verím, že naše návrhy si politické strany osvoja, zahrnú ich do svojich volebných programov a dokumentov budúcej vládnej garnitúry," vyhlásil Rybníček. Podľa jeho slov chce ÚMS oboznámiť politické elity s predstavou miest o fungovaní samospráv.

"Teraz sme totiž často štatisti, sme svedkami toho, že sa v parlamente prijímajú zákony, ktoré zásadným spôsobom zasahujú do života miest, no so samosprávami sa nekonzultujú," narážal Rybníček na rozširovanie povinností samospráv bez toho, aby im na ich plnenie boli zvýšené i financie.

Únia miest Slovenska je dobrovoľné záujmové združenie miest založené 29. apríla 1994 v Košiciach z iniciatívy Klubu primátorov miest Slovenskej republiky. Hlavným posolstvom Únie miest Slovenska od jej vzniku je boj za demokraciu, reformu verejnej správy a európske smerovanie Slovenska.
   

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo