Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
20. jún 2019

Ficovu cestu do Mostaru kopírovalo lietadlo spájané s Výbohom

Luxusný tryskáč si počas letov medzi Bratislavou a Mostarom odskočil na Blízky východ.  
Ficovu cestu do Mostaru kopírovalo lietadlo spájané s Výbohom

Let lietadla OK-OWN v sobotu 1. júna z Bratislavy do Mostaru. (Foto: opensky-network.org)

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

„Žiaden Izrael, žiadni doktori, chodil som veľa po Slovensku, okrem toho som bol v Mostare na otvorení veľkej výstavy obrazov za prítomnosti pani ministerky Laššákovej (...), bolo tam milión novinárov, ma prekvapuje, že ste túto informáciu nezachytili.“ 

Týmito slovami vysvetľoval pred centrálou Smeru Robert Fico záhadu svojho pobytu. Šéf Smeru bol po eurovoľbách dva týždne mimo zrakov verejnosti a predstavitelia strany dávali zvedavým novinárom vyjadrenia typu buď že nevedia, kde ich predseda je, alebo to nechcú povedať. 

Denník Pravda vyšiel v tom čase s informáciou, že Fico by sa mal nachádzať v Izraeli, kde rieši zdravotné problémy so srdcom. 

Fico sa ukázal až v piatok 7. júna, keď bol v centrále Smeru na Súmračnej. Na neskoršiu otázku novinára, čo robil posledné dva týždne, reagoval slovami: „To nemyslíte vážne, čo vás je do toho?“

Na výstave  

Robert Fico sa odvolal na to, že bol na výstave v Bosne a Hercegovine. V piatok 31. mája sa v Mostare končil 21. ročník veľkého festivalu Mostarská jar. Na programe bolo slávnostné otvorenie výstavy Návrat Anjelov, expozície zo zbierky Srećka Mustagrudića, mostarského rodáka, ktorý žije aj v Piešťanoch. 

Na otvorenie výstavy bola pozvaná ministerka kultúry Ľubica Laššáková. Vedenie galérie tvrdilo, že Fica pozval sám Mustagrudić, ten to však poprel. „Ja som ho nezavolal, nemám s ním taký dobrý vzťah, že by som ho mohol zavolať,“ cituje ho Denník N. 

Laššáková zase cez komunikačné oddelenie odkázala, že v Mostare mala samostatný program a na otvorení expozície bola pozvaná ako čestný hosť. 

Ficovu prítomnosť v Mostare potvrdil predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, ktorý tam tiež bol. Podľa neho prišiel Fico päť minút pred začatím akcie, zostal na otvorení výstavy a po recepcii odišiel. 

Na fotkách, ktoré zverejnilo naše ministerstvo kultúry, Fico nebol. Bývalého premiéra napokon zachytili miestni fotografi, ako upozornil Denník N. 

Šéf Smeru teda v Mostare bol, no ukázalo sa, že tam nebol jediným zaujímavým úkazom. 

Ako ukazuje letecký server opensky-network.org, v deň otvorenia výstavy priletelo do Mostaru zo Salzburgu lietadlo s označením OK-OWN. Stroj, o ktorom sa v slovenských a českých médiách už písalo. O týždeň sa toto lietadlo opäť vrátilo na Slovensko krátko predtým, ako sa Robert Fico opäť objavil na verejnosti.

Lietadlo, o ktorom písal aj Kuciak 

V decembri 2016 napísal zavraždený novinár Aktualít Ján Kuciak článok o dvoch luxusných lietadlách, ktoré údajne využíva obchodník v oblasti zbrojárstva Miroslav Výboh a ktoré sú napísané na írsku schránku. Výbohov syn Matúš je podľa médií Ficovým susedom v luxusnej rezidencii Bonaparte, ktorú postavil kontroverzný Ladislav Bašternák. Podľa zistení médií sa Fico s Výbohom stretávali aj s predsedom českej vlády Mirkom Topolánkom a biznis lobistom Markom Dalíkom.

Podľa Dalíka, odsúdeného za korupciu v kauze nákupu vojenskej techniky od rakúskej zbrojovky Steyr (kauza transportéry Pandur), Výboh mal v tejto kauze dať „do poriadku vzťahy“ s Rakúšanmi. „Výboh tiež vystupoval ako najbližší človek premiéra Fica,“ povedal Dalík. V samotnom procese však Výboh vystupoval len ako svedok a všetky podozrenia poprel. S prípadom podľa vlastných slov súvisel len tak, že jeho spoločnosť Willing zastupovala izraelskú zbrojovku Rafael, ktorá transportéry vyzbrojila diaľkovo ovládanou vežou. 

Inzercia

Embraer Legacy 650 spoločnosti Air Hamburg. Foto: Flickr.com/James

Za írskou schránkou sú podľa Kuciakových zistení rovnakí ľudia a firmy, ktorí sa starali aj o schránkové firmy Výboha.

Kuciak v článku cituje aj českého novinára Miroslava Motejleka, ktorý napísal, že Výboh „v súčasnej dobe lieta vzduchom pod registráciou OK-OWN brazílskym strojom Embraer Legacy 650. Predtým používal Phenom 300 od rovnakého výrobcu“. 

Stroj, ktorý bol v Mostare v deň výstavy, bol novší Embraer Legacy 650 s označením OK-OWN.

Miroslav Výboh, ktorý je tiež honorárnym konzulom Monaka na Slovensku, v článku pre Aktuality odmietol, že by mu patrili spomínané lietadlá. 

„Pán Miroslav Výboh využíva v oblasti prepravy viacero spoločností, ktoré ponúkajú aj služby súkromného dopravcu,“ povedala vtedy Katarína Petrášová, ktorá komunikuje s médiami v mene Výboha.    

Druhým spomínaným lietadlom typu Phenom 300 letel v minulosti aj vtedajší premiér Robert Fico, písal o tom denník SME v roku 2012. 

Ficov hovorca Erik Tomáš to zdôvodňoval tým, že išlo o nevyhnutnosť, aby premiér stihol plánovaný program, konkrétne oslavu v Košiciach po futbalovom zápase v jeho rodnej obci Hrušovany. Potom letel do Pardubíc na snem ČSSD. Za let platila strana Smer, a to viac ako 3 200 eur. 

Mostar – Bratislava – Mostar – Bejrút

Vráťme sa k nášmu radaru a udalostiam v čase Ficovho neznámeho pobytu. 

Ako ukazuje stránka opensky-network.org, Embraer Legacy 650 sa teda v deň otvorenia výstavy zjavil na letisku v Mostare. Ešte v ten istý deň sa toto lietadlo na otočku vrátilo do Bratislavy. Odtiaľ sa v sobotu 1. júna vrátilo do Mostaru a po krátkom medzipristátí odletelo podvečer do Bejrútu v Libanone. Ten susedí s Izraelom, Bejrút je zároveň východiskovým bodom pre Cyprus.

Ďalší údaj o pohybe lietadla máme až vo štvrtok 6. júna, keď Embraer odletel z Bejrútu a následne večer pristál na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave (s medzipristátím vo Viedni). 

Na druhý deň, v piatok 7. júna, vystúpil Robert Fico pred médiá na Súmračnej prvý raz po svojej ceste v zahraničí.

Stranu Smer sme oslovili s otázkou, či jej predseda použil v období medzi 31. májom a 6. júnom spomínané lietadlo, odpoveď sme zatiaľ nedostali. 

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Odporúčame