Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
14. máj 2015

Prijať imigrantov z Afriky? Na to Slovensko zatiaľ nedorástlo

Na svete je veľa krajín, ktoré vyháňajú svojich obyvateľov. A zase nie veľa tých, ktoré iných priťahujú, sťahuje sa do nich elita obyvateľov susedných, ale aj vzdialenejších krajín.  Slovensko je zhrozené plánom Európskej únie na určenie kvót pre jednotlivé krajiny, koľko migrantov majú prijať z ce...

Prijať imigrantov z Afriky? Na to Slovensko zatiaľ nedorástlo

Na svete je veľa krajín, ktoré vyháňajú svojich obyvateľov. A zase nie veľa tých, ktoré iných priťahujú, sťahuje sa do nich elita obyvateľov susedných, ale aj vzdialenejších krajín. 

Slovensko je zhrozené plánom Európskej únie na určenie kvót pre jednotlivé krajiny, koľko migrantov majú prijať z celkovo 20-tisíc, ktorým bruselský plán ponúka "presídlenie" z brehov Stredomoria, kam sa doplavili na chabých loďkách prevádzačov.

K téme: 
EÚ ukázala plán na pomoc utečencom. Podľa Záborskej je to návrh kľúča

Zdieľať

Taká hrôza, veď by sa táto krajina, v ktorej končia denne v odpadkoch tony potravín, musela na nejaký čas postarať o vyše tristo ľudí.

V EÚ požiadalo vlani o azyl zhruba 400-tisíc ľudí z rôznych končín sveta. Zo Sýrie alebo Iraku, kde je vojna, afrických krajín, kde vyčíňajú extrémisti, či z Kosova, kde sa ľudia nedokážu uživiť. Až 90 percent týchto ľudí prijalo desať krajín, ktoré sú najčastejšie cieľom migrantov - najmä Nemecko, Francúzsko, Švédsko či Veľká Británia. 

Slovensko je už dlhé roky pre migrantov prakticky uzavreté. Aj keď sa sem niektorí zatúlajú, ponúkne im biedne podmienky v táboroch a minimálnu nádej na usídlenie v krajine. Ak sa im aj podarí naučiť sa jazyk a zapojiť sa do života, robí im obrovské problémy s povoleniami na pobyt, prácu, ani nehovoriac o občianstve. Ročne ich dostane azyl iba niekoľko.

Inzercia

Ale nie je to prekvapenie. Už stovky rokov tisíce Slovákov odchádzajú do zahraničia, pretože sa vo vlastnej krajine nedokážu uživiť, byť užitoční, nájsť si svoje miesto pod slnkom. Prekvapením je, že inde im to ide oveľa ľahšie. Na svete je veľa takých krajín, ktoré vyháňajú svojich obyvateľov. A zase nie veľa tých, ktoré priťahujú iných, sťahuje sa do nich elita obyvateľov susedných, ale aj vzdialenejších krajín. 

Slovensko patrí k tým prvým. Už v minulých storočiach tí najlepší a najschopnejší odchádzali do Nemecka, Francúzska, Ruska, do Viedne a Budapešti, do USA, Kanady, Argentíny aj Austrálie. Vrátil sa len málokto ako Štúr alebo Hviezdoslav. O tých, čo tam ostali budovať cudzie krajiny, sa väčšinou nepíše. Pamätajú si ich inde viac ako doma - Štefánika, Warhola alebo Cernana.

Nevieme ani vlastné výnimočné osobnosti zapojiť do práce na tom, aby táto krajina bola krajinou pre ľudí, nie pre vrstvu arogantných, chamtivých špekulantov, ktorí sú pre peniaze a moc schopní všetkého. Čo by sme dokázali ponúknuť tým tristo ľuďom z Afriky, ktorí si na cestu do Európy museli najprv našetriť, požičať, potom si ju pretrpieť a teraz dúfajú, že splnenie ich sna im prinesie normálny pokojný život?

Nech teda radšej ako do Trenčína alebo Popradu idú do Štokholmu alebo Mníchova. Možno z nich bude nový Ibrahimovič, Pogba alebo Khedira. Máme tu dosť svojich hviezd, ktorým potrebujeme ukázať, že ak nemajú aspoň strýka v parlamente, nebudú nás tu poučovať o tom, ako má svet fungovať. To môžu ísť tam - do Bruselu.

Napokon, tí ľudia by sa aj tak po pár mesiacoch pobrali za svojimi bratrancami a sesternicami do Lyonu, Hamburgu alebo Liverpoolu. Najneskôr vtedy, keby sa zoznámili s cudzincami, ktorí na Slovensku už žijú a vypočuli by si ich príbehy o tom, ako sa vieme správať k ľuďom, ktorí sú len o niečo tmavší, hovoria len o trochu kostrbatejšou slovenčinou a pozerajú sa na svet len o máličko inak, ako je národný priemer. Ušetrime im toto sklamanie.

Peter Kremský 
Foto - TASR/AP

Odporúčame

V Číne úradne odstraňujú kríže zo striech stoviek kostolov

V Číne úradne odstraňujú kríže zo striech stoviek kostolov

Za posledný rok odstránili z kostolov v krajine vyše 400 krížov. Čína sa pustila do vyčistenia neba. V jednej z najznámejších provincií s kresťanskými pamiatkami Če-tiang (Zhejiang) na východnom pobreží vláda nariadila odstrániť zo stoviek kostolov kríže. Cieľom je, aby nedominovali výhľadu z výško...

„Vojna“ medzi vedou a náboženstvom?

„Vojna“ medzi vedou a náboženstvom?

Pred pár dňami mi ktosi povedal, že niečo okolo desať percent katolíkov opúšťa Cirkev preto, že podľa nich existuje “vojna” medzi katolicizmom a modernou vedou. Vo všeobecnosti takýmto štatistikám veľmi neverím, lebo treba zohľadniť množstvo premenných. Koho sa pýtali? Nakoľko sú respondenti oddaní ...

Británia vo voľbách hľadá svoje stratené srdce

Británia vo voľbách hľadá svoje stratené srdce

Ostrovná ríša má vlastné farby, chute a vône, ktoré sa výrazne odlišujú od kontinentálnej Európy a v bruselskej únii sa začali nenávratne rozpúšťať. Veľká Británia si dnes volí zástupcov do Dolnej komory (parlamentu) Spojeného kráľovstva. Po minuloročnom víťazstve strany UKIP euroskeptika Nigela Fa...