Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
18. jún 2019

Matovič ponúkal záchranné lano iným, ale možno ho bude potrebovať sám

Niekoľko dôsledkov rozkladu OĽaNO.
Matovič ponúkal záchranné lano iným, ale možno ho bude potrebovať sám

Foto: TASR/Jakub Kotian

Piati poslanci parlamentu Veronika Remišová, Elena Červeňáková, Soňa Gaborčáková, Jozef Lukáč a Anna Verešová sa rozlúčili s OĽaNO. Spolupracovať s Matovičovým hnutím chcú až do začiatku predvolebnej kampane, v jeho farbách však už nebudú kandidovať.

Ich dôvody sa v podstate kryjú s výhradami, ktoré na adresu Igora Matoviča zaznievajú už roky: že nebuduje stranu v pravom zmysle so štruktúrami, regionálnymi sieťami, zanedbáva komunikáciu s ľuďmi a celé OĽaNO je len jeho šou.

Ide o masívny odchod, ktorý de facto znamená rozklad poslaneckého klubu OĽaNO, hoci stále v ňom zostane dostatok poslancov na to, aby formálne existoval.

Otázkou je politická koncovka odídencov. Tí zatiaľ oznámili len to, že neplánujú zakladať vlastnú politickú stranu. O Veronike Remišovej sa už dlhší čas špekuluje ako o ďalšej posile novej strany Andreja Kisku, je však len málo pravdepodobné, že by odtiaľ prišla adekvátna ponuka aj pre jej ďalších štyroch kolegov. Oveľa pravdepodobnejšie sa v tejto chvíli zdá, že odídenci pôjdu každý vlastnou politickou cestou.

Niektorí možno posilnia Kresťanskú úniu, kde už nejakí bývalí politici OĽaNO sú, iní skončia inde. Možno aj mimo politiky. Odpoveď na túto otázku sa v každom prípade čoskoro dozvieme.

Faktory ako vznik Kiskovej strany, nástup progresivistov, rozpad poslaneckého klubu či masívne odchody kresťanských politikov nabúrávajú imidž Igora Matoviča ako integrátora. Zdieľať

Väčšej pozornosti sú hodné niektoré ďalšie súvislosti dnešnej udalosti.

Inzercia

Dnešným odchodom utrpel vážnu ranu projekt kresťanskej platformy, ktorú Igor Matovič len pred pár dňami ohlásil. Odchod Remišovej, Verešovej a Lukáča, ktorí doteraz kresťanský rozmer OĽaNO reprezentovali, má potenciál urobiť tento projekt v očiach kresťanských spoločenstiev a aktivistov menej príťažlivým a dôveryhodným.

To však ešte nie je to najdôležitejšie.

Igor Matovič sa už nejaký čas prezentuje ako politik, ktorému eminentne záleží na tom, aby v parlamentných voľbách prepadlo čo najmenej hlasov od voličov demokratických strán. V duchu tejto línie vniesol do verejnej debaty napríklad možnosti predvolebnej spolupráce OĽaNO s SMK či neskôr s KDH. Prezentoval to, samozrejme, tak, že tým silnejším v tejto hre by bolo OĽaNO, ktoré zachraňuje slabšieho partnera s neistými šancami na vstup do parlamentu.

Faktory ako vznik Kiskovej strany, nástup progresivistov, rozpad poslaneckého klubu či masívne odchody kresťanských politikov (Škripek, Vašečka, Verešová, Remišová) nabúravajú imidž Igora Matoviča ako integrátora.

Ale nielen to. Môžu významne zatriasť aj postavením OĽaNO na politickej scéne. Dnes, pol roka pred voľbami, musí Igor Matovič začať brať vážne do úvahy aj scenár, že ak nejaká predvolebná integrácia príde na pretras, on v nej nebude mať úlohu režiséra a hýbateľa, ale skôr toho, kto bude čakať na záchranné lano.

Odporúčame