Veronika Remišová a ďalší štyria poslanci už nebudú kandidovať za OĽaNO

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Veronika Remišová a ďalší štyria poslanci už nebudú kandidovať za OĽaNO

Poslankyňa Veronika Remišová. Foto - TASR/Martin Baumann

Matovič na odchod Remišovej a spol. zareagoval slovami, že ľudia prichádzajú aj odchádzajú (aktualizované).

Poslankyne parlamentu Veronika Remišová, Elena Červeňáková, Soňa Gaborčáková, Anna Verešová a poslanec Jozef Lukáč nebudú v budúcoročných parlamentných voľbách kandidovať za hnutie OĽaNO.

Remišová sa zároveň v utorok vzdala funkcie predsedníčky poslaneckého klubu hnutia. TASR o tom informovala Remišová. 

Poslanci vo svojom vyhlásení uviedli, že k rozhodnutiu prispelo napríklad to, že poctivá politika sa nedá robiť bez spolurozhodovania ľudí v regiónoch. "OĽaNO existuje od roku 2011 a doteraz nedokázalo zapojiť ľudí v regiónoch do svojej činnosti a regióny sa žiadnym spôsobom nepodieľajú na spolurozhodovaní v hnutí. Ľudia v regiónoch najlepšie vedia, aké sú problémy a čo ich trápi a majú právo ovplyvňovať činnosť hnutia, za ktoré bojujú," napísali poslanci.

Kritizujú aj to, že OĽaNO neumožnilo svojím poslancom a novým ľuďom stať sa riadnymi členmi hnutia. Podľa vlastných slov spoluprácu s OĽaNO ukončia až na začiatku kampane pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami. Poslanci majú ešte v rámci klubu dokončiť júnovú schôdzu. "Aj naďalej budeme pokračovať v našej snahe, aby právo a spravodlivosť na Slovensku platili pre každého rovnako," dodali poslanci.

Remišová sa zatiaľ k svojej politickej budúcnosti odmieta vyjadriť. Spomína sa ako možná posila strany exprezidenta SR Andreja Kisku Za ľudí.

Na OĽaNO sa nič nemení, ľudia do hnutia prichádzajú aj odchádzajú, sme hnutie so slobodným poslaneckým klubom. V reakcii na odchod piatich poslancov z klubu to v utorok vyhlásil líder hnutia Igor Matovič.

Pripomenul pravidlo hnutia, že aktuálni poslanci sa na kandidátnu listinu do parlamentných volieb zvyknú zaraďovať na koniec, pretože vždy chcú dávať priestor novým ľuďom. Takto sa podľa neho stali poslancami aj odchádzajúci kolegovia.

"Poslanci, ktorí sa chcú stať opäť poslancami, musia ísť na koniec kandidátky a skladať účty svojim voličom," povedal Matovič s tým, že je ľahšie dostať sa do parlamentu, pokiaľ je uchádzač na kandidátke na prvom či druhom mieste. 

Líder hnutia podotkol, že keby bolo OĽaNO štandardnou politickou stranou, tak by nedali priestor na vrchných miestach kandidátky ľuďom, ktorí aktuálne z klubu odchádzajú.

Štyrom z piatich odchádzajúcich poslancov podľa Matoviča povedali, že už nebudú mať miesto na kandidátke do parlamentných volieb. Dôvodom podľa neho je, že robili kampaň iným stranám pred eurovoľbami. "Vyjadrili presvedčenie, že chcú kandidovať v inej strane," dodal.

Všetci podľa Matoviča dostali ponuku, či chcú byť členmi hnutia, jediná reagovala pred vyše rokom Remišová, ktorá sa podľa neho ďalej k tomu nehlásila.

Verešovú mrzí, že OĽaNO nevyužilo úspech vo voľbách v regiónoch 

Poslankyňa parlamentu Anna Verešová, ktorá odchádza z klubu OĽaNO, si myslí, že hnutie nevyužilo úspech vo voľbách v rámci regiónov. "Ja s tými ľuďmi v regiónoch pracujem a mrzí ma, že nám odišlo mnoho skvelých ľudí a sú sklamaní," uviedla.

Ďalšia odchádzajúca poslankyňa Soňa Gaborčáková chce podľa vlastných slov pracovať v subjekte, kde sa budú riešiť veci koncepčne a nie cez populistické návrhy. 

Ľudia v regiónoch sa podľa Verešovej chceli podieľať na ďalšom kreovaní, práci a vízii OĽaNO. "Vnútorne som vždy do klubu hovorila, aby sme využili tento úspech, aby sme hnutie zdemokratizovali, aby sme hlavne mali vedľa seba ľudí v regiónoch," skonštatovala.

Verešová doplnila, že o svojej politickej budúcnosti rozmýšľa. Zdôraznila však, že zatiaľ s nikým o spolupráci nerokovala a nepodieľala sa na žiadnych programoch. "Svoju politickú budúcnosť vidím jednoducho v pomoci rodinám, tak ako som to robila predtým," dodala.

Verešová je šéfkou parlamentného ľudskoprávneho výboru, na tomto poste skončí.

Gaborčáková vidí v hnutí veci, s ktorými sa nedokáže stotožniť. Podľa nej by sa mali v sociálnej oblasti predkladať koncepčné návrhy.

"Sú to veci, ktoré sú proti môjmu vedomiu a svedomiu. Napríklad v sociálnej oblasti, ak niekto navrhne obedy zadarmo, my navrhujeme teplé obedy. Musíme riešiť veci koncepčne, či je potrebné nastaviť systém tak, aby boli obedy, pre koho tie obedy potrebujeme, či to potrebujeme pre núdznych, chorých. Treba navrhnúť vec koncepčne, nesmieme strieľať z buka do buka, mám rada koncepciu a systém vo veciach, som 20 rokov odborníčka a nemôžem poprieť sama seba," uviedla.

Gaborčáková sa do avizovanej strany exprezidenta SR Andreja Kisku Za ľudí nechystá. O svojej politickej budúcnosti potrebuje popremýšľať. Chce pracovať v subjekte, kde sa budú riešiť veci koncepčne a nebudú sa robiť populistické návrhy.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo