Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
17. 06. 2019, 21:01

Vítať či zatracovať Kiskovu stranu?

Ako vnímať nástup Kiskovho „centristického populizmu“.
Vítať či zatracovať Kiskovu stranu?

Exprezident Andrej Kiska oficiálne oznámil založenie novej politickej strany, ktorá sa bude volať Za ľudí. Urobil tak na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici v pondelok 17. júna 2019. FOTO TASR – Dušan Hein

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Hodnotiť Kiskovu stranu z taktického hľadiska, teda to, ako zmení sily v politickom spektre, zatiaľ nemá zmysel. Predbežná štruktúra jej priaznivcov napovedá, že zatiaľ najviac imponuje liberálnejším voličom (na liberálnej ľavici aj pravici), keďže zatiaľ najviac berie od PS-Spolu a SaS. A napríklad KDH sa jej nástup zatiaľ nedotkol.

Všetko to sú však tvrdenia s malou výpovednou hodnotou. A preto aj tvrdenia o tom, že Kiskova strana napokon scéne viac uškodí, ako pomôže (vytlačením iných solídnejších strán mimo parlamentu), sú zatiaľ viac taktizovaním než pokusom o objektívny odhad.

Samotný Kiska sa aj v našom rozhovore pozicionoval tak, že do kultúrno-etických bitiek nepôjde. Jeho kultúrno-etické názory by boli pred desiatimi rokmi ukážkou centrizmu, s nástupom agresívnejšieho liberálneho prúdu a otvorením nových tém sa dnes javí od stredu mierne konzervatívne. Túto jeho pozíciu posilní príchod Veroniky Remišovej. Naopak, ľudia ako Marek Hattas, Miroslav Kollár a zvlášť Mária Kolíková, sú takí, že sa hlásia k liberálnemu prúdu a nevzbudili by žiadne prekvapenie, ak by sa objavili napríklad u progresívcov. (Nehovoriac o verejnom oznámení, že na ich programe strany bude participovať Iveta Radičová.)

No je jasné, že zatiaľ čo PS, ako aj Spolu majú medzi sebou neraritné zastúpenie ľudí, ktorí sa extrémne hostilne vyjadrujú aj na adresu bežných veriacich (vyznávajúcich napríklad ochranu života od jeho začiatku), označujúc ich za pestovateľov podhubia pre fašizmus, Kiska na toto „krídlo“ u seba hrať nebude. Skôr naopak.

Ak si strana udrží zdroje, odkiaľ čerpá voličov, bude to pre konzervatívcov zrejme najnormálnejší spojenec v celom zvyšnom politickom spektre. Zdieľať

Na druhej strane – tí, ktorí veria, že Slovensko by sa malo presunúť z kategórie krajín s najuvoľnenejšou potratovou legislatívou, ktorá je u nás benevolentnejšia ako v celom rade vyspelých krajín, v Kiskovej strane spojenca nenájdu.

Kiskov postup je „centristický populizmus“. Znamená to obkolesiť sa osobnosťami, ktorým sa nedá priradiť žiadna vyhranená nálepka, nikto si ich nemôže spojiť s akýmkoľvek náznakom korupcie a už dnes majú slušnú znalosť značky a príbeh. Punc konkrétnej kompetentnosti dodá niekoľko technokratov.

Azda jediné výraznejšie hodnotové zameranie sa týka zahraničnopolitickej orientácie, ktorá bude vyhranene prozápadná. Inak bude strana filozoficky „vyprázdnená“. Kiska verí, že potenciál nájde tu – u voličov, ktorí majú pocit, že hodnotové spory kanibalizujú riešenia pre zdravotníctvo, školstvo, sociálne či ekologické problémy.

Treba teda vítať či zatracovať nástup Kiskovej strany?

Zatiaľ sa zdá, že Kiskov projekt láka viac voličov z liberálneho spektra a nerozhodnutých voličov. Ak to tak bude aj naďalej a ak sa kresťanskodemokratickí politici nevyšachujú sami medzi sebou, môže byť pre nich Kiskova strana najnormálnejší spojenec v celom zvyšnom politickom spektre.

Aby sa udial tento scenár a nie ten, v ktorom Kiska kresťanských demokratov vytlačí z parlamentu, však nie je len záležitosť Kisku, ale aj kresťanskodemokratických politikov. Oni sa teraz musia postarať o to, aby im aj po Kiskovom nástupe ostalo dosť voličov.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

Odporúčame