Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2019, 07:09

Kiska zakladá stranu Za ľudí, s programom pomáhajú desiatky expertov

Kiska zakladá stranu Za ľudí, s programom pomáhajú desiatky expertov

Andrej Kiska predstavuje novú stranu. FOTO TASR - Dušan Hein

Kiskov tím pripravil zatiaľ 125 programových téz, poslankyňu Veroniku Remišovú dnes nepredstavil.

Bývalý prezident Andrej Kiska zakladá stranu Za ľudí. V Národnom dome v Banskej Bystrici predstavil zakladajúcich členov a priority novej strany.

„Nie je to projekt jedného človeka, ale najlepší tím pre Slovensko,“ povedal Kiska. Títo ľudia podľa neho reálne dokázali, že vedia s vecami pohnúť. „Bude to veľká celoslovenská strana ukotvená v regiónoch,“ uviedol. 

„Chceme ponúknuť alternatívu tým, ktorí ju nevidia v súčasnej opozícii,“ vyhlásil Kiska. Spolupracovať chce so stranami SaS, KDH, OĽaNO, PS a Spolu s tým, že nechce, aby si posielali odkazy cez médiá.

S Kiskom stáli na tlačovej besede aj doterajšia europoslankyňa Jana Žitňanská, primátor Nitry Marek Hattas, primátor Hlohovca Miroslav Kollár, primátorka Zvolena Lenka Balkovičová, primátorka Lučenca Alexandra Pivková, ďalej starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký, aktivista Juraj Šeliga, diplomat Tomáš Valášek či ekonóm Tomáš Meravý.

„V priebehu leta sa budú predstavovať ďalší a na sneme v septembri už budeme všetci,“ dodal.

Na otázku, či sa k strane Za ľudí pridá aj poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová, Kiska odpovedal, že bude veľmi rád, ak bude medzi ďalšími predstavenými menami figurovať aj ona.

Komplexný program strany predstavia na septembrovom sneme. Podľa Kisku pracuje v tíme novej strany 72 expertov, ktorí zatiaľ pripravili 125 programových téz. „Sú pripravení, v prípade, že uspejeme vo voľbách, pomôcť prebrať zodpovednosť, ale sú medzi nimi aj takí, čo chcú len pomôcť s programom,“ spresnil. 

Kiska tiež priznal, že s programom pomáha aj expremiérka Iveta Radičová. 

Medzi základné priority vznikajúcej strany radí Kiska lepšie zdravotníctvo, školstvo, spravodlivosť pre všetkých a opatrenia v oblasti životného prostredia.

Okrem Andreja Kisku vystúpili aj Jana Žitňanská, Juraj Šeliga, bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková a primátor Nitry Marek Hattas. Ten spomenul úspešný boj proti hazardu v Nitre, ktorá ako prvé krajské mesto zakázala herne a kasína na svojom území. 

K financovaniu strany exprezident uviedol, že doterajšie prípravy boli financované cez občianske združenie Je nás viac. Vložil do nich z vlastných prostriedkov 180 000 eur. Strana po vzniku bude disponovať transparentným účtom.

Matovič: Podrazom sa dobrá spolupráca nezačína

Parlamentná aj neparlamentná opozícia si vie predstaviť spoluprácu so vznikajúcou stranou exprezidenta Andreja Kisku.

Líder parlamentného OĽaNO Igor Matovič však upozorňuje, že podrazom sa dobrá spolupráca nezačína. Hovoril o tom v súvislosti s informáciami o možnom odchode Veroniky Remišovej, predsedníčku klubu OĽaNO, ku Kiskovi.

Inzercia

"Ponuku na spoluprácu vítame, ale na druhej strane sme si vypočuli rozporuplné vyjadrenia. Na jednej strane hovoril o spolupráci a na druhej, že chce rozbiť naše hnutie a potiahnuť Veroniku Remišovú k sebe. Takto sa nezačína úprimná spolupráca," povedal Matovič s tým, že Kiska robí všetko preto, aby Remišovú získal do strany.

Matovič zdôrazňuje spoluprácu preto, že podľa neho nemožno dovoliť prepad demokratických hlasov. "Vieme si predstaviť spoluprácu so všetkými, ktorí to myslia so Slovenskom úprimne," podotkol.

Mimoparlamentná koalícia Progresívne Slovensko a Spolu gratulujú ku vzniku strany Za ľudí. Hovoria o spoločných cieľoch a názoroch s Kiskovou stranou a chcú rokovať o spolupráci. "Veríme, že sa nové hnutie nerozhodne ísť cestou starej generácie politikov, hádkami so Smerom, ale aj medzi sebou, a čoskoro si sadneme za rokovací stôl o našej spolupráci, posielame Andrejovi Kiskovi návrhy najskorších termínov," uvádzajú PS a Spolu v stanovisku.

Šéf parlamentného hnutia Sme rodina Boris Kollár hovorí v súvislosti s predstavením Kiskovej strany o bombastických slovách, chce si počkať na konkrétny program. Spoluprácu napriek rozdielnej agende a ideovému nastaveniu nevylučuje.

"Viem si predstaviť spoluprácu s každou normálnou stranou, ktorá si aspoň trochu ctí zákony a ľudí krajiny," vyhlásil. S Kiskovou stranou sa programovo líšia, čo je ale podľa Kollára dobré. "Aj Slovensko je rôznorodé," podotkol. Kollár sa nebojí odchodu jeho ľudí ku Kiskovi. 

Predseda Smeru Robert Fico vníma novú stranu bývalého prezidenta Kisku ako problém opozície. "Pre mňa pán Kiska neznamená absolútne nič. Myslím si, že takto ho vnímajú aj voliči strany Smer-SD. My vôbec nevnímame, neriešime. Toto je problém liberálov, opozície, toto sa Smeru-SD absolútne nedotýka," skonštatoval Fico.

Predsedu SNS Andreja Danka strana exprezidenta neprekvapila. "Možno prekvapením je len pán Šeliga, ktorý sa tváril ako občiansky aktivista ..., ale taký je život. Ľudia si musia urobiť svoj názor, vysvetliť si niektoré súvislosti, konania týchto ľudí," reagoval. Ako poznamenal, každú novú stranu rešpektuje ako súpera v politickom boji.

"Nič nové na svete," zhodnotil vznik Kiskovej strany líder Mosta-Híd Béla Bugár. Poukázal na to, začal na nej pracovať ešte ako prezident. "Minimálne mesiac vieme, že bude mať svoju stranu....Očakávame, že pán prezident vie, s kým vstúpil do politického ringu, tak isto k nemu budú pristupovať aj médiá a ostatné politické strany a nie ako k prezidentovi," doplnil Bugár.

 

 

 

 

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Národná diaľničná spoločnosť tvrdí, že Útvaru hodnoty za peniaze predložila aktualizovanú analýzu pre stavbu druhej etapy severného obchvatu mesta Prešov. Uviedla to v reakcii na pondelkovú výzvu aktivistov z občianskeho združenia Náš Prešov, aby konala vo veci výstavby druhej etapy obchvatu mesta. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje na vysoké teploty najmä na juhu a východe Slovenska aj počas stredy. Pre viaceré regióny vydal výstrahy prvého stupňa. Teploty sa môžu vyšplhať na 33 až 34 stupňov Celzia. (tasr)

Inzercia

Inzercia