Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. máj 2015

Bratislavský pochod za život sa má podobať na košický

Národný pochod za život v Bratislave by sa v septembri nemal výrazne líšiť od svojho košického predchodcu. O veľkých zmenách v porovnaní s akciou v roku 2013 organizátori nehovoria, no súčasne chystajú aj niekoľko noviniek.  „Chceme, aby sa to podobalo na Košice. Kam sa to posunie, bude záležať aj ...

Bratislavský pochod za život sa má podobať na košický

Národný pochod za život v Bratislave by sa v septembri nemal výrazne líšiť od svojho košického predchodcu. O veľkých zmenách v porovnaní s akciou v roku 2013 organizátori nehovoria, no súčasne chystajú aj niekoľko noviniek. 

„Chceme, aby sa to podobalo na Košice. Kam sa to posunie, bude záležať aj na príprave a samotných ľuďoch, akú atmosféru akcii vdýchnu,“ povedal pre Postoy.sk jeden z hlavných organizátorov Marek Michalčík.

Na pochod do Košíc prišlo pred dvoma rokmi 80-tisíc ľudí, čím vytvorili najväčší prolife pochod v dejinách Slovenska aj tohto geografického priestoru. Bratislavu čaká národný pochod 20. septembra. „Rozdiel bude udávať samotné mesto,“ hovorí Michalčík. Keďže je Bratislava hlavné mesto, môže mať podľa Michalčíka pochod väčší celospoločenský dosah. Pre polohu Bratislavy by mal mať pochod tiež významnejší medzinárodný charakter. Akcia by mohla mať tiež väčší ekumenický rozmer a mala by byť celkovo pestrejšia.

Predsa len trochu iné

Organizátori pochodu chcú využiť aj to, že v Bratislave sídlia najvýznamnejšie inštitúcie republiky. „Chceme využiť, že je tu prezident, vláda a parlament. Plánujeme ísť s konkrétnymi návrhmi napríklad za predstaviteľmi parlamentných politických strán a budeme sa ich pýtať, ako chcú zlepšiť podmienky pre pomoc tehotným ženám v núdzi a ochranu života,“ uviedol Michalčík.

"Kým v Košiciach sme viac burcovali k aktivite, teraz ideme k jadru posolstva..." Marek Michalčík

Zdieľať

Heslom bratislavského Národného pochodu za život bude „Radosť zo života“. Podľa Michalčíka je to tiež posun oproti košickému podujatiu. „Chceme nadviazať na atmosféru, o ktorej samotní účastníci hovorili, že bola radostná. No kým v Košiciach sme viac burcovali k aktivite, teraz ideme k jadru posolstva, ktorým je skutočnosť, že je dobré tešiť sa z každého ľudského života“ dodal. Tentoraz chcú ešte viac zviditeľniť prácu, ktorú robia organizácie pri pomoci tehotným ženám a inšpirovať aj druhých k pomoci.

Inzercia

Koľko príde ľudí?

Prípravy na národný pochod pokračujú, nedávno spustili registráciu dobrovoľníkov. „Je to pozvánka pre ľudí, ktorí sú ochotní participovať na veľkom diele a chcú mať tiež zážitok, tak ako mali mnohí dobrovoľníci v Košiciach,“ poznamenal Michalčík. Hlavné mesto chcú pripraviť na pochod sprievodnými akciami, trvať by mali celý týždeň. Pôjde o rôzne formačné aktivity, workshopy, prednášky, koncerty či svedectvá.

Koľko ľudí napokon do Bratislavy v septembri príde, nie je podľa Michalčíka najdôležitejšia vec. „Podstatnejšie je, aký počet ľudí bude po pochode citlivejší na potláčanie ľudských práv nenarodených detí a či budú motivovaní niečo s tým urobiť,“ vysvetlil. „Budeme radi, keď ľudia zareagujú podobne ako v Košiciach a príde ich čo najviac. Ale neradi by sme skĺzli iba do úzkoprofilovej snahy mať tam čo najviac ľudí. Ide skôr o to dobre využiť pochod ako prostriedok na zlepšenie situácie v oblasti úcty k životu,“ uzavrel Michalčík.

Pavol Rábara
Foto: pochodzazivot.sk

Odporúčame

Neodvysielaná kázeň o referende je vonku. Vypočujte si ju

Neodvysielaná kázeň o referende je vonku. Vypočujte si ju

Aktualizované o 16:00 o stanovisko Rozhlasu a televízie Slovenska. Prešovské arcibiskupstvo dnes zverejnilo kázeň Rastislava Baku, ktorú pred referendom o rodine odmietla odvysielať RTVS v národnostnom vysielaní Rádia Regina. Originálnu nahrávku kázne v rusínčine si môžete vypočuť TU. (Homília od 18...

V Číne úradne odstraňujú kríže zo striech stoviek kostolov

V Číne úradne odstraňujú kríže zo striech stoviek kostolov

Za posledný rok odstránili z kostolov v krajine vyše 400 krížov. Čína sa pustila do vyčistenia neba. V jednej z najznámejších provincií s kresťanskými pamiatkami Če-tiang (Zhejiang) na východnom pobreží vláda nariadila odstrániť zo stoviek kostolov kríže. Cieľom je, aby nedominovali výhľadu z výško...

Vo Viedni majú homosexuálne semafory

Vo Viedni majú homosexuálne semafory

Úrady vo Viedni nainštalovali za uplynulé dni na 47 križovatkách špeciálne svetelné signály, ktoré namiesto tradičných postáv zobrazujú páry - muža a ženu, dve ženy či dvoch mužov. Všetky zároveň nesú symbol srdca, informovala v utorok agentúra AP. ampel.jpg Špeciáln...