Ľudskoprávny výbor odsúhlasil uznesenie o ochrane slobody náboženstva

Ľudskoprávny výbor odsúhlasil uznesenie o ochrane slobody náboženstva

Anna Verešová. Foto - TASR/Jakub Kotian

Príkladom zhoršujúceho sa stavu v oblasti dodržiavania slobody náboženstva je prípad pakistanskej kresťanky Asie Bibi, ako aj bombové útoky na kostoly na Srí Lanke či streľba v mešitách v meste Christchurch na Novom Zélande.

Upozorniť na zhoršujúci sa stav v oblasti dodržiavania slobody náboženstva alebo viery vo svete má uznesenie, ktorého návrh vo štvrtok jednohlasne odsúhlasil Výbor Národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Predsedníčka výboru Anna Verešová (OĽaNO) avizovala, že požiada predsedu parlamentu Andreja Danka, aby návrh uznesenia zaradil do programu nadchádzajúcej júnovej schôdze pléna.

Príkladom zhoršujúceho sa stavu v oblasti dodržiavania slobody náboženstva alebo viery je prípad pakistanskej kresťanky Asie Bibi, ako aj bombové útoky na kostoly na Srí Lanke počas tohtoročnej Veľkej noci či streľba v mešitách v meste Christchurch na Novom Zélande z marca tohto roka.

Uznesenie parlamentu o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete upozorňuje na fenomén nábožensky motivovaného násilia vo svete.

Odporúča vláde, aby po vzore OSN, Európskej únie a jednotlivých členských štátov EÚ zvýšila medzirezortné úsilie Slovenska v tejto oblasti. Uznesenie tiež odporúča vláde, aby reagovala na zhoršujúcu sa situáciu náboženských komunít vo svete.

Uznesenie tiež pripomína, že Slovensko má s porušovaním náboženskej slobody skúsenosti z vlastnej histórie. Dôvodová správa preto konštatuje, že v dnešnej dobe je osobitnou morálnou povinnosťou SR, aby vyvinula väčšie úsilie na pomoc prenasledovaným pre vieru vo svete.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo