Ľudskoprávny výbor odsúhlasil uznesenie o ochrane slobody náboženstva

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ľudskoprávny výbor odsúhlasil uznesenie o ochrane slobody náboženstva

Anna Verešová. Foto - TASR/Jakub Kotian

Príkladom zhoršujúceho sa stavu v oblasti dodržiavania slobody náboženstva je prípad pakistanskej kresťanky Asie Bibi, ako aj bombové útoky na kostoly na Srí Lanke či streľba v mešitách v meste Christchurch na Novom Zélande.

Upozorniť na zhoršujúci sa stav v oblasti dodržiavania slobody náboženstva alebo viery vo svete má uznesenie, ktorého návrh vo štvrtok jednohlasne odsúhlasil Výbor Národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Predsedníčka výboru Anna Verešová (OĽaNO) avizovala, že požiada predsedu parlamentu Andreja Danka, aby návrh uznesenia zaradil do programu nadchádzajúcej júnovej schôdze pléna.

Príkladom zhoršujúceho sa stavu v oblasti dodržiavania slobody náboženstva alebo viery je prípad pakistanskej kresťanky Asie Bibi, ako aj bombové útoky na kostoly na Srí Lanke počas tohtoročnej Veľkej noci či streľba v mešitách v meste Christchurch na Novom Zélande z marca tohto roka.

Uznesenie parlamentu o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete upozorňuje na fenomén nábožensky motivovaného násilia vo svete.

Odporúča vláde, aby po vzore OSN, Európskej únie a jednotlivých členských štátov EÚ zvýšila medzirezortné úsilie Slovenska v tejto oblasti. Uznesenie tiež odporúča vláde, aby reagovala na zhoršujúcu sa situáciu náboženských komunít vo svete.

Uznesenie tiež pripomína, že Slovensko má s porušovaním náboženskej slobody skúsenosti z vlastnej histórie. Dôvodová správa preto konštatuje, že v dnešnej dobe je osobitnou morálnou povinnosťou SR, aby vyvinula väčšie úsilie na pomoc prenasledovaným pre vieru vo svete.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo