Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
11. 06. 2019, 20:16

Americký spor o dúhovú vlajku

Trumpova administratíva nechce, aby veľvyslanectvá USA vyvesovali vlajku LGBT-hnutia.
Americký spor o dúhovú vlajku

Muž máva dúhovou vlajkou. Ilustračné FOTO – TASR/AP

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

„Viem, že ministerstvo zahraničia naznačilo, aby na stožiaroch našich amerických veľvyslanectiev viala jediná vlajka, a to americká vlajka, a ja to podporujem,“ vyhlásil v pondelok viceprezident Spojených štátov Mike Pence pre NBC News. Podporil tak postoj šéfa diplomacie USA Mikea Pompea.

Minulý týždeň televízia NBC priniesla informáciu, že americké ministerstvo zahraničia neudelilo najmenej štyrom veľvyslanectvám (v Izraeli, Nemecku, Brazílii a Lotyšsku) povolenie vyvesiť vlajku počas tohto mesiaca. LGBT-hnutie oslavuje jún ako svoj „mesiac hrdosti“.

Vyvesovanie dúhovej vlajky na amerických zastupiteľských úradoch vo svete sa stalo bežným počas administratívy predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu. V roku 2011 vtedajšia ministerka zahraničia Hillary Clintonová vyhlásila v Ženeve, že „práva gejov sú ľudské práva“, a z ich obhajoby urobila súčasť americkej zahraničnej politiky.

Trumpova administratíva je teraz ostro kritizovaná, že od takto nastavenej politiky ustupuje. Aj keď prezident si 31. mája na Twitteri pripomenul „mesiac hrdosti“, ocenil prínos ľudí s touto sexuálnou orientáciou k úspechu Ameriky a potvrdil ochotu bojovať za dekriminalizáciu homosexuality v krajinách, kde je stále trestná. Napokon, zabíjanie, väznenie alebo mučenie gejov neschvaľujú ani konzervatívci. Trumpovým kritikom sa to však máli.

Medzičasom sa objavili správy, že veľvyslanectvá zákaz svojho ministerstva obchádzajú. Napokon, ten sa týka len stožiara, kde má visieť americká vlajka. A tak ambasády napríklad vysvecujú múry veľvyslanectiev dúhovými svetlami alebo dúhovú vlajku vystavujú na múre budovy.

Vzbura úradníctva?

Toto je samo osebe pozoruhodné. Veľvyslanectvá a profesionálni diplomati, ktorí na nich pôsobia, by totiž mali presadzovať politiku aktuálnej vlády. No pracovníci v diplomatických službách sú tiež ľudia z mäsa a kostí, ktorí majú svoje politické presvedčenia.

State department, teda americké ministerstvo zahraničia, má tradične medzi americkými konzervatívcami dosť liberálny imidž. Nech riadia rezort demokrati alebo republikáni, veľká časť diplomatov je zrejme politicky orientovaná liberálne.

Väčšinou sa to asi na nimi odvádzanej práci neprejavuje. Prekvapuje však, že keď ide o symbol dúhovej vlajky, dovolia si obísť priamy pokyn z Washingtonu.

To otvára celý rad otázok o podstate politiky, ďaleko za hranicou kontroverzií o LGBT-témach: Ľud si zvolí vládu, aby presadzovala určitú politiku. No profesionálne úradníctvo, ktoré má na vec proste iný názor, začne sabotovať a obchádzať nariadenia svojich politických šéfov... Realita, ktorá evokuje satirický britský seriál Yes, Minister, respektíve Yes, Prime Minister.

Obraz Ameriky v očiach konzervatívnejších spojencov

Vážnejšou otázkou je, ako táto politika symbolov vplýva na vnímanie USA vo svete. Keď v roku 2011 urobila Hillary Clintonová z LGBT zahraničnopolitickú tému, ostro ju skritizoval okrem iných aj vtedajší guvernér Texasu a republikánsky politik Rick Perry. Podľa jeho vtedajších slov presadzovanie tejto agendy nebolo v americkom záujme.

Vo viacerých spojeneckých krajinách to majú Spojené štáty zahraničnopoliticky „nahnuté“. Takýmto príkladom je aj Slovensko, kde podľa nedávno zverejneného prieskumu GLOBSEC Trends 2019 šokujúcich 41 percent opýtaných pokladá Spojené štáty za bezpečnostnú hrozbu pre svoju krajinu.

V štátoch, kde sú zväzky osôb rovnakého pohlavia politicky vysoko kontroverznou záležitosťou, respektíve predmetom prebiehajúceho politického zápasu, nadchne vyvesovanie dúhovej vlajky cudzími ambasádami možno sociálne liberálnejšiu časť verejnosti. No tú spoločensky konzervatívnejšiu to akurát podráždi a odcudzí.

Nie je to len o Američanoch alebo o ambasádach západoeurópskych krajín. Pred tromi rokmi u nás zarezonovala správa, že dúhovú vlajku vyvesilo aj slovenské veľvyslanectvo v Maďarsku, aby takto podporilo budapeštiansky Pride. Iróniou bolo, že Slovensko nemá zavedené ani registrované partnerstvá, kým Maďarsko, kde slovenská diplomacia zaujala toto gesto, ich má zavedené od roku 2009...

V každom prípade, zdržanlivosť súčasnej administratívy voči vyvesovaniu dúhovej vlajky na amerických ambasádach je znakom prezieravosti, porozumenia a zdržanlivosti voči kultúrnym súvislostiam spriatelených krajín. Konzervatívnejší spojenci by to na Trumpovi mohli oceniť.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

 

Odporúčame