Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. 06. 2019, 18:56

Galka ako podpredsedu parlamentu Fico odmieta, Most výhrady nemá

Galka ako podpredsedu parlamentu Fico odmieta, Most výhrady nemá

Ľubomír Galko s podpredsedom parlamentu Andrejom Hrnčiarom z Mosta. FOTO TASR – Martin Baumann

Podľa šéfa Smeru sa SaS musela zblázniť, keď navrhla Galka za kandidáta na podpredsedu Národnej rady.

Hnutia Sme rodina a OĽaNO by mali podporiť Ľubomíra Galka na post podpredsedu parlamentu. Výhrady nemá ani koaličný Most-Híd.

SNS sa ešte nerozhodla v poslaneckom klube.

Poslanec Erik Tomáš zo Smeru na sociálnej sieti uviedol, že za Galka hlasovať nebude. 

„Sme spoľahlivý partner,“ povedal pre TASR predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár na margo ich hlasovania za Galka. OĽaNO rešpektuje rozhodnutie SaS nominovať Galka za podpredsedu NR SR. „Ide o interné rozhodnutie strany SaS, preto nevidíme problém v podpore Galka pri hlasovaní,“ uviedol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

„Právo na personálne obsadenie jedného z postov podpredsedov NR SR patrí SaS. Voči rozhodnutiu predsedníctva SaS nemá Most-Híd výhrady. O výsledku rozhodnú poslanci v tajnej voľbe,“ uviedla pre TASR hovorkyňa strany Most-Híd Klára Debnár. 

Predseda klubu SNS Tibor Bernaťák povedal, že klub bude túto otázku riešiť na svojom rokovaní. Smer-SD zatiaľ na otázky TASR neodpovedal. Jeho poslanec Erik Tomáš však už vyhlásil, že Galka voliť nebude.

„Rešpektujem právo opozície obsadiť jeden post podpredsedu parlamentu. Ale pokiaľ bude trvať na Ľubomírovi Galkovi, ja ho voliť určite nebudem. Pre škandál s odpočúvaním už totiž nemal byť v politike vôbec, nieto ešte kandidovať na takýto post,“ zdôvodnil Tomáš.

Fico: SaS sa musela zblázniť

Predseda Smeru-SD Robert Fico nebude voliť Galka za podpredsedu národnej rady. Mieni sa usilovať o to, aby opozícia prišla s inou nomináciou. Fico to povedal pred utorkovým stretnutím vedenia strany. 

„SaS sa musela zblázniť, keď navrhla pána Galka za kandidáta na podpredsedu Národnej rady, pretože to je človek, ktorý porušil všetky demokratické princípy,“ vyhlásil Fico a poukázal na kauzu odpočúvania novinárov či sekretárky. 

Poslanecký klub Smeru-SD k téme Galkovej nominácie nerokoval. „Ale za seba hovorím, že tento človek v živote odo mňa hlas nedostane,“ uviedol Fico, ktorý sa mieni usilovať o to, aby opozícia navrhla iného kandidáta na tento post. „Rešpektujeme právo opozície na miesto podpredsedu parlamentu, ale určite nie tohto pána,“ doplnil Fico.

Ľubomír Galko má na poste podpredsedu NRSR nahradiť Luciu Ďuriš Nicholsonovú, ktorá odchádza do Európskeho parlamentu.
 

Odporúčame