Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
12. máj 2015

Putin sa kvôli Ukrajine nečakane stretne s Johnom Kerrym

Rusko si vybudovalo vojenské kapacity, ktoré môže zapojiť do nových útokov na Ukrajine s veľmi krátkym časom reakcie.  Minister zahraničných vecí USA John Kerry sa má dnes v juhoruskom prímorskom letovisku Soči nečakane stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Témou rozhovorov má byť kríza...

Putin sa kvôli Ukrajine nečakane stretne s Johnom Kerrym

Rusko si vybudovalo vojenské kapacity, ktoré môže zapojiť do nových útokov na Ukrajine s veľmi krátkym časom reakcie. 

Minister zahraničných vecí USA John Kerry sa má dnes v juhoruskom prímorskom letovisku Soči nečakane stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Témou rozhovorov má byť kríza na Ukrajine. Informuje o tom agentúra Reuters

Podľa hovorkyne amerického ministerstva Marie Harfovej je prekvapujúce stretnutie oboch štátnikov súčasťou úsilia USA udržať diskusiu s Ruskom o tejto téme na vysokej úrovni a zabrániť, aby sa rozhovory prerušili.

Vzťahy medzi oboma jadrovými mocnosťami sa z dôvodu krízy na Ukrajine podľa Reutersu dostali k bodu mrazu. Podľa informácií z USA budú na programe aj rozhovory o jadrových rokovaniach s Iránom a o konflikte v Sýrii.

Ruská tlačová agentúra RIA s odvolaním na vládne kruhy v Moskve informuje, že Rusi chcú Kerrymu jasne vyjadriť, že americká vojenská pomoc ukrajinskej vláde je pre nich neprijateľná. Rusko zároveň odmieta obvinenia Západu, že podporuje proruských povstalcov na východe Ukrajiny zbraňami i vojenskými oddielmi.

Inzercia

Podľa vyjadrenia NATO Rusko zvyšuje počty svojich vojenských jednotiek na hranici s Ukrajinou. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok povedal, že jednotky na východe Ukrajiny a na hraniciach Rusi posilnili ťažkými zbraňami, tankmi, delostrelectvom, protivzdušnou obranou. Prebiehajú početné cvičenia týchto jednotiek. 

K téme:
Rusko zhromažďuje vojsko pri hraniciach s Ukrajinou, môže nečakane zaútočiť

Zdieľať

Podľa Stoltenberga si tak Rusko vybudovalo vojenské kapacity, ktoré môže zapojiť do nových útokov na Ukrajine s veľmi krátkym časom reakcie. 

Peter Kremský

Foto: TASR/AP

Odporúčame