Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. jún 2019

Ako pekní ponížili škaredých

Slovensko a Rumunsko sa politicky podobajú až do ohromujúcich detailov. Reportáž z krajiny, kde vládnu skorumpovaní sociálni demokrati.
Ako pekní ponížili škaredých

Liviu Dragnea počas tlačovej konferencie po voľbách do Európskeho parlamentu v Bukurešti 26. mája 2019. Foto TASR/AP

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Hoci tie hrôzy, ktoré opisujem v tomto texte, na Slovensku vychádzajú na povrch našťastie menej nápadne ako v Rumunsku, porovnanie obidvoch krajín sa vždy oplatí. 

Napríklad si zoberme zloženie politických táborov: Jeden tábor vedú v obidvoch štátoch najväčšie strany v krajine, na Slovensku SMER-SD a v Rumunsku PSD. V Európe boli formálne priradené k rodine sociálnodemokratických strán, ale sotva majú s nimi niečo spoločné. Tak SMER-SD, ako aj PSD sú národno-populistickými stranami, ktoré svojich voličov motivujú sociálnymi balíčkami.

Proti nim stojí v obidvoch krajinách proeurópsky liberálny tábor, ktorý sa vyznačuje roztrieštenosťou svojich strán. Tento tábor v obidvoch krajinách vedie priamo volený, liberálny prezident – na Slovensku najskôr Andrej Kiska, teraz Zuzana Čaputová, v Rumunsku Klaus Iohannis. Tento tábor dlho nevedel zmobilizovať svojich voličov, ktorí žijú najmä vo veľkých mestách. Odkedy kriminálna korupcia národno-sociálno-populistického tábora prekročila všetku únosnú mieru, proti táboru sa darí mobilizácia. A tak bol aj výsledok volieb do Európskeho parlamentu na Slovensku a v Rumunsku podobný: radikálne proeurópske, radikálne liberálne strany dosiahli fantastické výsledky.

Toto Rumunsko v súčasnosti predsedá EÚ. Deviateho mája sa slávil Deň Európy, a tak prezident Johannis, ktorý je etnickým Nemcom, usporiadal vo svojom rodnom meste Sibiu summit EÚ a slnil sa v lesku Merkelovej a Macrona. No veľká rumunská vládnuca strana PSD zvolala veľkú demonštráciu s ľudovou hudbou do mesta Iași. To bolo odvážne. PSD má svojich voličov v zabudnutých obciach na juhu a východe Rumunska, razantne rastúce mesto Iași je pre ňu medzičasom nepriateľskou krajinou, šéf PSD Liviu Dragnea bol niekoľko týždňov predtým v Iași vypískaný.

Dragnea bol pod tlakom: Mnohé roky myslel len na to, ako by sa mohol vyhnúť trestom odňatia slobody, ktoré mu hrozili za korupciu a zneužitie úradu. Sám sa nesmel stať premiérom kvôli záznamu v registri trestov, no ako silný muž Rumunska nútil vlády vedené stranou PSD k stále novým zásahom do právneho štátu.Tým si urobil z viacerých bývalých premiérov z PSD politických odporcov, viac a viac poslancov od neho odskakovalo, z volebného výsledku v rumunských parlamentných voľbách v roku 2016 – 45 percent – malo zostať vo voľbách do Európskeho parlamentu už len 26 percent. Demonštrácia moci v Iași bola posledným vzoprením sa. Už dopredu prezradím pointu: Liviu Dragnea nemal z toho už nijaký osoh. V pondelok minulého týždňa Dragnea skončil v policajných putách.

PSD znamená „Partidul Social Democrat“, v súčasnom rumunskom parlamente je najkonzervatívnejšou a najnárodnejšou stranou. PSD bola tajne suspendovaná rodinou sociálnodemokratických strán, no doma sa vedela ešte do určitej miery zmobilizovať – v Deň Európy znovu zorganizovala stovky autobusov. Už štyridsať kilometrov pred Iași sa tvorili zápchy. Keď som došiel, zástava PSD – mimochodom je veľmi pekná, tri červené ruže na bielom podklade – takmer padla za obeť blízkovýchodnému aktu pálenia. Že potom slúžila ako rohož, to prítomní policajti so zamysleným výrazom strpeli. Jedna mestská seniorka z Iași vyčítala PSD, že všetky jej deti žijú v Kanade a už sa nevrátia. „Každý demonštrant PSD dostane 100 lei,“ tvrdila, 21 eur.

Inzercia

Zo 40 000 sympatizantov, ktorých PSD chcela zhromaždiť k svojmu sviatku Európy, nazvážala nakoniec 10 000, hlavne z moldavského kraja Bacau. Ale ani protidemoštranti neboli „hŕstkou dobre zaplatených nevychovancov“, ako zvykne hovoriť Dragnea, ale išlo o 2000 obyvateľov mesta, ktorí rozhadzovali rukami a hulákali pri bariérach. Hostí urážali najradšej ako „čurákov PSD“. Dymové bomby rachotili.

Usporiadatelia z PSD videli zďaleka, kto patrí na Námestie zjednotenia. Pálenkou ovanutú delegáciu nejakej dedinskej putiky – mastné klobúky s úzkym okrajom, vodcom bol sprisahanecky vyzerajúci funkcionár – vpustili dnu bez kontroly. Mladú hipsterku s jemnou pokožkou zadržali, skutočne som ju neskôr videl kričať proti PSD. Z autobusu s nápisom „Bacau 144“ chcel iba jeden človek vysvetliť svoj príchod. Desať rokov pracoval v Írsku na stavbe, „korupcia existuje všade, v Írsku sa volá provízia, 10 percent“. „Iné strany len tárajú o korupcii, PSD robí aspoň trochu niečo pre ľudí.“ S mnohými demonštrantmi nebol možný nijaký rozhovor. Mnohí nevedeli alebo nechceli povedať, prečo prišli.

Väčšina sympatizantov PSD tvorí to, čo newspeak označuje ako „zraniteľné“. Obávam sa, že tu musím byť konkrétnejší: Títo ľudia mali popraskanú kožu a vypadané zuby, boli to alkoholici alebo dedinskí povaľači, a kto nebol starý, bol prinajmenšom chudobný a škaredý. Keď som sa spýtal na meno rečníka, nikto z nich ho nepoznal. Mladiství sa spýtali jedného starého muža, ktorému odhnila špička nosa; starý sa už zamračene od nich odvrátil.

Keď sa presne o 17:00 začali prejavy, polícia otvorila úzku cestičku pre oneskorencov z Bacau 101 a Bacau 140. To bola skúška odvahy, natiahnuté krky protivníkov PSD na nich kričali zo vzdialenosti na dosah pľuvancov. Cigáni, zvyknutí na urážky, pochodovali s vystretou hlavou a vystrčeným bruchom. Ostatní sa tlačili s nemotornými a ťažkopádnymi krokmi, pričom sa rozpačito alebo vystrašene škľabili. Niektorí niesli kartóny s heslom PSD: „Rumunsko si zasluhuje viac rešpektu“.

Potom hovoril počas vibrácií nepriateľských vuvuzel Liviu Dragnea. Na jednej strane prinášal povinný sociálnodemokratický program, „zvýši dôchodky, zvýši platy“, „rozvíjame krajinu, dobrých ľudí“. Na druhej strane bol jeho prejav popretkávaný národno-náboženskými sugesciami: „Táto svätá zem“ potrebuje patriotov, nie „ľudí bez Pána Boha a vlasti“, nie takých, „ktorí stoja za Johannisom“, a – tu musel Bacau 87 už k autobusu – žiadneho „Sorosa“. Dragnea povedal: „Neexistujú dva druhy Rumunov, dobrí a zlí. Rumuni sú seberovní, slobodní a suverénni.“

Väčšina demonštrantov strany PSD sa nezúčastnene pozerala do prázdna a nereagovala na žiadne heslá. Dragnea sa raz pokúsil oduševniť masu otázkou: „Chcete, aby táto krajina zaradila spiatočku?“ Sotva niekto odpovedal, chórové nie sa nedostavilo. Mnohí ani len raz nezatlieskali, len ticho stáli. Po Dragneaovom prejave krátko zaznela diskoverzia európskej hymny a o 17:59 moderátorka povedala „no my oslavujeme ďalej”, no vtedy už bola v pohybe veľká kolóna späť k autobusom.  

Pri odchode museli títo chudobní diabli prejsť cez skutočný koridor hanby. Iašskí protidemonštranti sa pokúšali podstrčiť im malé bankovky. „Hanba vám!“ kričali im do tváre zľava i sprava. Dedinčania odchádzali, vo svojom desaťročia starom nedeľnom oblečení, so svojimi hranatými a lineárnymi pohybmi, pozerali nemo do zeme alebo zmeravene pred seba. To všetko boli Rumuni, ale v Deň Európy stáli oproti sebe ako dva nepriateľské národy. Nemilosrdnosť, s akou pekní Rumuni ponižovali škaredých Rumunov, ma šokovala. Dal som sa na útek, inak by som začal plakať.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Odporúčame